Durere persistenta in zona cervicala

13-12-2011
JeyJey
Nu este medic/terapeut
JeyJey
Buna ziua,

De aproximativ doua luni incoace ma confrunt cu niste dureri de gat care nu inceteaza. La inceput nu erau extraordinar de sacaitoare dar in ultima perioada este afectat si umarul. Ideea este ca ma bag seara in pat cu durere pe partea stanga si ma trezesc cu durere pe partea dreapta. Dar cea mai ingrijoratoare parte este ca in ultimele saptamani durerea a inceput sa coboare si la maini. Uneori este atat de insuportabila incat nu pot dormi noaptea.
Am evitat sa folosesc medicamente, am incercat comprese calde si plasturi dar nu au efect.
Nu stiu exact daca exista o legatura dar am remarcat si faptul ca din ce in ce mai des ma confrunt cu o stare de oboseala insotita de dureri de cap.
Momentan medicul meu de familie este plecat din tara si nu stiu exact incotro sa ma indrept in perioada asta de sarbatori.

Va multumesc anticipat pt orice sfat.
3 comentarii
0
13-12-2011, ora 22:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Cu mare probabilitate este vorba despre un sindrom compresiv cervical, de tipul herniei de disc cervicale.
Prin urmare, trebuie sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
06-01-2012, ora 10:53
mago24
Nu este medic/terapeut
mago24
am si eu probleme cervicale si ameteli cu amortitul miinilor asta este de la cervicala.
0
06-01-2012, ora 16:45
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Da, cu mare probabilitate este un sindrom compresiv cervical (hernie de disc), dar nu trebuie exclusa nici o problema vasculara sau chiar cerebrala.
Puteti incepe printr-un consult clinic la neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: