Durere permanenta in gat

15-04-2009
ByandA
Nu este medic/terapeut
ByandA
Buna ziua! De vreo luna am o durere de gat permanenta. Dimineata cand ma trezesc incepe chinul, care poate dura toata ziua sau pe parcursul acesteia durerea se risipeste, dar apare a doua zi dimineata...ce analize ar trebui sa fac?am inteles ca un exudat si inca o analiza a carei denumiri nu o stiu.E posibil sa fie vorba despre o boala netratata?Va multumesc anticipiat!o zi buna!
4 comentarii
0
15-04-2009, ora 21:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca ar fi vorba de o infectie..in gat.. ar durea toata ziua si nu ar trece de la sine.. asa fara sa faci nimic.
Posibil ca faci parte din persoanele care mananca seara prea tarziu, mult.. si acru sau acidulat!
In timpul somnului.. acidul gastric Urca.. pe esofag si arde.. mucoasa faringelui.. fapt ce ar explica simptomele tale.
Trebue sa te vada un ORL..ist.. si un Gastrolog.
EI o sa.ti recomande ce investigatii sa faci!
0
21-04-2009, ora 12:35
ByandA
Nu este medic/terapeut
ByandA
Va multumesc mult pentru raspuns..din pacate, nu mananc nici mult si nici seara pe tarziu..mai beau din cand in cand sucuri acidulate..am mers la un orl-list si mi-a dat sa fac niste analize de sange si un exudat...acum astept rezultatele. Va multumesc inca o data pentru promptitudine.O zi buna!
0
21-06-2009, ora 12:15
ByandA
Nu este medic/terapeut
ByandA
Am urmat sfatul dvoastra si am mers la un ORL-ist..in urma analizelor, am fost diagnosticata cu o candida faringiana, intrucat la analiz (frotiul lingual) mi-au iesit frecvente filamente miceliene.Prima data, mi s-a dat ca tratament 2 saptamani, o solutie de stamicin si ceai de salvie, in care adaugam 1 lingura de bicarbonat si faceam gargara..Nu a dat rezultate, astfel incat am mers din nou si mi s-a dat pentru o saptamana Aulin, de 2 ori pe zi + Vitamina A, solutie, de 2 ori pe zi.Durerea de gat a persistat si mi s-a dat din nou Aulin, dar 1 pliculet pe zi, Flucoric, o capsula pe zi si Vitamina A..Vreau sa precizez ca mai am cam 2 zile din acest tratament si durerea de gat persista..In fiecare dimineata ma trezesc cu aceeasi durere..chiar mi se pare ca s-a mai agravat..Ce este de facut?va multumesc mult.
0
21-06-2009, ora 22:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ar trebui sa gasiti un cab ORL... unde sefac endoscopii si sa faceti o rino-faringo scopie !
poate endoscopic se vede ceva ce nu se vede cu ochiul liber!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  • Remedii populare pentru durerea în gât
  •