Durere partea dreapta sub coasta

18-10-2011
Ciprian.
Nu este medic/terapeut
Ciprian.
Buna ziua,
De aproximativ o luna de zile ma doare in partea dreapta exact sub ultimele coaste, (la ultimile coaste ar fi durerea). As carateriza-o mai mult ca un disconfort atat fizic cat si psihic.
Simptome:
-durerea o simt in general seara dupa orele 18, cand vin de la munca, simt ca si cum cineva m-ar tine constant sub o mica presiune in zona, ca si cum as fi prins la o menghina. Durerile au fost si sunt prezente si in timpul zilei dar nu atat de puternic.
-ameteli in decursul zilei
- ma simt cumva balonat putin in partea dreapta (sau doar o asociez cu durerea din zona)
Nu am temperatura, nu tusesc, am pofta de mancare.
Am facut ecograf abdominal si analize detaliate la sange, crezand ca ar fi vorba de un caz de colecist.
Analizele au iesit bine, la ecograf toate au fost normale si la sange de asemenea in afara de Neutrofile, aici
indicatorul minim era de 53, iar in cazul meu a fost 52, 5. Doctorul de familie a zis ca este irelevant, diferenta fiind mica.
Mi-a zis ca in spate in partea dreapta am o contractie musulara, si mi-a dat un unguent sa masez zona respectiva, si mi-a dat sa iau Ketorol sau Ketonal si Midocalm.
De dimineata pana la 18 am inceput sa ma simt relativ mai bine, dar seara apare respectivul disconfort si ametelile.
Daca ma intind 1 sau 2 ore dispar.
Iar dimineata cand ma trezesc nu am nici un fel de durere.
Este relevanta activitatea zilnica desfasurata?
De 2 luni de zile lucrez numai munca de birou de aprox 8 ore in fata calculatorului, am 32 ani si pana in prezent nu am desfasurat o astfel de activitate.
Imi puteti oferi un sfat? Va multumsc.
7 comentarii
0
18-10-2011, ora 20:54
floare albastra
Nu este medic/terapeut
floare albastra
Poate sa fie de la colon, ar fi util si un consult la gastroenterologie..
0
20-10-2011, ora 12:01
Ciprian.
Nu este medic/terapeut
Ciprian.
Durere o am localizata cam la o palma sub umarul drept, din cate m-am informat eu acolo nu prea are cum sa fie colonul. Cineva mi-a zis ca ar fi vorba de muschii intercostali, dar nu inteleg de ce am ameteli si durerea de ce mi se atenueaza numai cand dorm.
De cam 2 saptamanai am avut cateva reprize de transpiratii repetate nocturne, schimbam 3-4 tricouri pe noapte.
Si cel putin de cateva ori m-am trezit cu tricoul ud si rece pe mine.
Poate este si un fel de raceala la plamani sau rinchi, dar nu am febra si nu prea tusesc.
Am luat Ketonal sau Ketorol dar am renuntat sa il mai iau, fiindca nu simteam ca isi face efectul.

Sa fie oare de la ceaiuri baute in exces?Cam 7-8 cani de 250 ml pe zi minim in ultimele 3-4 saptamani?
0
17-03-2012, ora 12:34
doru11
Nu este medic/terapeut
doru11
Salut Ciprian,

Ai reusit sa gasesti afectiunea de care sufereai? Exact aceleasi simptome le are si fiul meu. Am facut multe investigatii, inclusiv tomograf si totul pare ok.

Sunt descumpanit ca nu gasim cauza.

Multumesc.
0
20-03-2012, ora 12:35
Ciprian.
Nu este medic/terapeut
Ciprian.
Buna,

Din pacate nu am gasit cauza, la mine au aparut si hemoroizi interni am fost la un tratament cu laser sa ii tratez.
La toti medicii care am fost dau din umeri nimeni pana in momentul de fata nu stie ce sa imi spuna sau ce analize si tratament sa urmez.
Ametelile si durerea din partea dreapta o mai am, in special seara dupa orele 18 19 este mai accentuata.
In Romania din pacate daca nu ai o raceala simpla sau comuna nu prea ai la cine apela.Si din pacate, nici la cabinetele private nici acolo nu stau mai bine.
0
20-03-2012, ora 16:32
doru11
Nu este medic/terapeut
doru11
Multumesc Ciprian,

Daca aflam noi ceva, dam de stire.

Sau tu daca mai ai noutati, te rog sa comunici.

Multa sanatate!
0
04-05-2012, ora 13:17
doru11
Nu este medic/terapeut
doru11
Salut Ciprian,

Revin. Am fost cu fiul meu la o consultatie la chirurg si ne-a spus ca este o consecinta a unei afectiuni usoare de coloana ( discopatie ) care duce durerea sub coasta dreapta.

Filu meu are o usoara cifoza ( cocoasa ) si se pare ca de aici vine problema. Trebuie sa faca kinetoterapie pentru coloana.

Sper sa te ajute. Multa sanatate!
0
09-05-2012, ora 18:04
flaviu_cioroianu
Nu este medic/terapeut
flaviu_cioroianu
salut, si eu am aceasi problema, am fost la medic si mia gasit ca am ficatul gras tgp 155. dar fara alte simptome
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: