Durere omoplat

05-02-2014
canon
Nu este medic/terapeut
canon
Buna ziua,
Am 51 de ani, 58 kilograme.De o luna au aparut dureri acute in omoplatul stang care se duc pe brat pana la cot (cel mai frecvent ) si mai rar pana la degetul inelar. Ca investigatii am facut o ecografie musculo scheletala dar nu s-a evidentiat nimic.Durerea nu cedeaza nici la antiinflamatoare nici la miorelaxant.
3 comentarii
0
05-02-2014, ora 11:38
Dr. Manuel Nastai
Ortopedie si traumatologie, Stuttgart
Dr. Manuel Nastai
Trebuie sa va prezentati la un consult ortopedic. Este necesar a diferentia daca durerea are originea la nivelul coloanei vertebrale cervicale (cervico-brachialgie in cadrul unei compresiuni fie prin hernie de disc sau excrescente osoase vertebrale) sau la nivelul umarului. Din descrierea dvs este mai probabila prima varianta. Ortopedul va va putea orienta spre investigatiile necesare (radiografie si RMN de coloana cervicala ptr prima varianta sau radiografie, ecografie de umar ptr a 2a). Pentru confirmarea diagnosticului si planuirea planului terapeutic se pot realiza si infiltratii diagnostice in functie de boala.
0
05-02-2014, ora 11:51
canon
Nu este medic/terapeut
canon
Va multumesc pentru promtitudine.Ce am uitat sa mentionez este faptul ca miscarea umarului nu influenteaza in nici un fel durerea, insa atunci cand stau in pat, durerea cedeza mult daca stau pe mana stanga, aceasta fiind intinsa deasupra capului
Pana ajung la investigatiile indicate si stabilirea tratamentului, ce ar trebui sa evit?
0
07-02-2014, ora 21:25
Dr. Manuel Nastai
Ortopedie si traumatologie, Stuttgart
Dr. Manuel Nastai
Este practic inutil sa aprofundam problema in incercarea stabilirii unui diagnostic online, pentru ca practic in lipsa unui consult acest lucru nu este posibil. Legat de ultima intrebare, fara a parea un raspuns ironic, va recomand sa evitati pozitiile care va produc durere si va recomand medicamente antiinflamatorii, insa consultul nu trebuie impins prea mult ni timp.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.