Durere musculara dupa infiltratie cu Crespine gel

25-12-2013
miha.g
Nu este medic/terapeut
miha.g
In urma cu o saptamana la indicatia doctorului ortoped mi s-au efectuat infiltratii la ambii genunchi cu Crespine gel. Injectiile au fost facute deasupra genunchiului, fara ca acul sa patrunda in articulatie. Au ramas umflaturi la locul injectarii. Nici la o saptamana nu mi-au trecut durerile puternice musculare si nici umflaturile nu s-au retras. Mi-e teama ca aceste infiltratii nu au fost facute corect. Daca poate cineva sa-mi spuna ce trebuie sa fac pentru ca sa imi dispara durerile.
3 comentarii
0
25-12-2013, ora 16:51
Dr. Manuel Nastai
Ortopedie si traumatologie, Stuttgart
Dr. Manuel Nastai
Va recomand sa va prezentati inca odata la medicul care v-a facut infiltratiile sa ii prezentati situatia actuala.
0
26-12-2013, ora 12:09
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
eu nu inteleg ce rost ar avea sa dai acid hyaluronic altundeva decat intr-o articulatie?
daca nu a fost data in articulatie evident ca nu poata sa produca nici un efect pozitiv.
deobicei in injectiile cu acid hyaluronic, substanta este polimerizata in molecule uriase (recordul actual este de 6 milioane de Dalton), ca sa reziste cat mai mult in articulatie si organismul sa il poate elimina cat mai greu. in acest moment, daca nu a fost data in articulatie, subtanta este undeva in tesuturile moi periarticulare si nu poate fi eliminata de organism numai extrem de lent (luni de zile, sau chiar mai mult).
si eu sunt de parere ca ar trebui sa consultati cu medicul care a facut tratamentul.
0
07-01-2014, ora 18:27
miha.g
Nu este medic/terapeut
miha.g
Am citit cele doua raspunsuri si am contactat medicul care mi-a recomandat Paracetamol, Nurofen si Algocalmin fiole. Dupa dou zile am fost la control si mi-a recomandat Vimovo (2 cp./zi) si Clorzoxazona (1 cp. x 3/zi) timp de 5 zile. Durerile nu au incetat. Mi s-a efectuat la cerere o ecografie din care a reiesit ca acidul hialuronic nu exista in zona articulatiilor. Am fost cu raspunsul la doctorul respectiv, a vazut rezultatul si mi-a recomandat Midocalm (2cp./zi) si Sindolor gel timp de 4 zile si exercitii lente. Situatia s-a imbunatatit foarte putin. Ar putea gelul infiltrat sa se gaseasca in tendonul muschiului de imi da asemenea contractii? Multumesc pentru raspunsuri.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul