Durere maxilar, dupa ureche

16-07-2008
Adrian-Mihail
Nu este medic/terapeut
Adrian-Mihail
Tatalui meu in varsta de 83 ani i-a aparut o durere destul de puternica (si o mica umflatura), dupa ureche, in zona maxilarului. In urma unui tratament cu Ketonal (recomandat de medicul de familie), pe parcursul a trei saptamani, aria durerii s-a restrans dar au aparut dureri ale articulatiilor, oboseala, lipsa pofta de mancare. Ce se poate recomanda in acest caz? Multumiri anticipate
31 comentarii 12 Înainte ›
0
16-07-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
buna seara!
va rog sa concretizati locul care doare si unde este (umflatura)
MAXILARUL..se afla inaintea urechii cu articulatia temporomandibulara, care poate sa doara din cauza unor probleme dentare sau din cauza lipsurilor dentare, maxilarul calca gresit si doare articulatia.
Dupa ureche...se afla osul mastoidian care doare numai in cazul unor otite supurate.
Cred ac este bine sa mergeti cu el la ORL... ca sa puteti face un tratament adecvat !
0
16-07-2008, ora 00:00
Adrian-Mihail
Nu este medic/terapeut
Adrian-Mihail
Va multumesc pentru promptitudinea raspunsului. Durerea este localizata pe mandibula, sub lobul urechii. Ceea ce ma ingrijoreaza insa foarte mult este scaderea accentuata a vitalitatii si durerile articulare. Pot fi efecte ale medicamentelor luate pana acum (Ketonal-3 saptamani si Aulin-cateva zile)?
0
16-07-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pai.. medicamentele luate...sunt antiinflamatoare, care ar fi trebuit sa ii amelioreze si durerile articulare.
Sub lobul urechii se afla glanda parotida, care uneori se poate inflama provocand o tumefiere usoara cu dureri.
dar daca nodulul este dureros si tere la palpare..poate fi vorba si de o formatiune tumorala.
E greu sa ma pronunt.
Starea gnerala, la asa varsta e usor de influentat si o simpla viroza poate provoca dezechilibru si accentua ceva boli cronice(reumatizm cu dureri articulare.
Va recomand sa.i faceti o hemoleucograma.. o sa fie clar daca este o anemie sau un proces inflamator.
ca si tratament de revigorare. GINSENG si POLEN GRANULAT cu miere de albini!
astept rezultatul investigatiilor
0
17-07-2008, ora 00:00
Adrian-Mihail
Nu este medic/terapeut
Adrian-Mihail
Din pacate azi mi s-a confirmat cea mai temuta supozitie: tatal meu in varsta de 83 ani a fost diagnosticat cu tumora de parotida in urma unei ecografii (s-a mentionat cu destula certitudine caracterul malign; structura osoasa neafectata).
Care este prognosticul unui asemenea diagnostic? Se cunosc tratamente, in afara celor chirurgicale (care probabil ca la varste inaintate sunt chinuitoare)?
0
18-07-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dinpacate tot ce tine de tumora ese chinuitor si greu de suportat.
Medicul oncolog o sa decida ce este mai bine..chimio sau radioterapia. !
rabdare multa va doresc.
0
30-12-2010, ora 08:18
Warrior92
Nu este medic/terapeut
Warrior92
Aseara au inceput sa sa-mi trosneasca si sa ma doara ingrozitor maxilarele, in acelasi timp si urechile;la un sughit sau un stranut, sau chiar din mai putin simt cum aerul iese cu presiune din urechi, pur si simplu pocneste;mentionez ca si-n momentul de fata in timp ce tastez, ma dor ingrozitor amandoua;Precizez faptul ca port aparat dentar pentru dilatarea maxilarelor, deoarece nu am maxilarele aliniate normal si implicit dintii;adaug faptul ca dureri au inceput in timp ce aparatul dilata maxilarul;durata perioada de cand il am si-l reglez e de 1 luna jumatate - 2;Deci va rog mult sa-mi spuneti ce sa fac;mai adaug faptul ca am si o raceala si nu stiu sigur daca nu e un inceput de sinuzita, iar cand am suflat un pic mai tare nasul, am simtit cu a iesit aerul cu presiune din urechea dreapta(asta s-a intamplat inainte de dureri), iar de atunci nasul nu mi-a mai curs;Astept un raspuns urgent, si multumesc de intelegere.
0
30-12-2010, ora 09:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
raceala a accentuat inflamatia din maxilar.. iar suflatul INCORECT a nasului a impins infectia in urechi
nasul se sufla NUMAI dupa ce se administreaza ceva de desfundat nasul( olynth, vibrocil, bixtonim, ser.efedrinat).. si se sufla usor, fiecare parte a nasului separat.
urechele trebuie incalzite cu saculete cu sare
nurofen sau paracetamol sinus 3 pe zi
0
04-04-2011, ora 18:00
anku_b
Nu este medic/terapeut
anku_b
buna ziua. mi-a aparut o mica umflatura in spatele urechii(mai sus putin de lobul urechii) care la atingere si nu numai ma doare.ce ar putea fi?astept un raspuns si va multumesc anticipat.
0
04-04-2011, ora 18:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
chist sebaceu
oxacilina 500 mg 1 la 6 ore + alcool iodat local din 4 in 4 ore badijonat.
daca nu trece trebuie mers la ORL si incizat
0
04-04-2011, ora 20:30
anku_b
Nu este medic/terapeut
anku_b
va multumesc pentru promptitudinea cu care mi-ati raspuns.o seara placuta
0
05-04-2011, ora 21:43
util
Nu este medic/terapeut
util
Buna seara

Va rog mult sa imi indicati ce ar putea fi sau catre ce specializare trebuie urmat un consult pentru o durere profunda in gat si in dreptul urechilor, dureri puternice de urechi si senzatia de troznire de maxilar, in urma unei interventii stomatologice in care a trebuit tinuta gura f deschisa(s-a crapat la intersectia buzelor) si de la care s-a capatat si o infectie in gat.durerile sunt puternice. ce ar fi util pt vindecare ?
Va multumesc mult si astept vesti
0
05-04-2011, ora 21:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru articulatiea temporomandibulara e bine de mers la Maxilo-facial
pentru probleme gat-urechi.. la ORL
0
05-04-2011, ora 21:57
util
Nu este medic/terapeut
util
Buna seara

Va multumesc f mult pt raspuns. As putea sa va mai rog sa imi indicati un remediu pana la ajungerea la consult ?
Multumesc,
0
01-08-2012, ora 22:42
any_m5
Nu este medic/terapeut
any_m5
buna seara.de ceva timp ma doare zona unde se imbina maxilarul langa ureche atunci cand mestec.ar trebui sa consult un medic sau e doar ceva trecator?
0
02-08-2012, ora 12:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sunt 3 posibilitati
1 un dop mare si uscat in ureche( dar trebuie sa fie si auzul mai scazut).. ORL)
2 o carie dentara ( se trateaza la stomatolog)
3 o artroza temporomandibulara.. se trateaza la maxilo- facial
0
02-08-2012, ora 14:17
any_m5
Nu este medic/terapeut
any_m5
multumesc frumos.o zi buna sa aveti
0
15-09-2015, ora 06:40
Mna
Nu este medic/terapeut
Mna
Bună ziua, am o problema. De câteva zile mi-a apărut o umflatura sub ureche.Chiar exact unde se termina mandibula. Precizez ca am avut o mica problema cu o masea însă am fost la medic şi încă sunt sub tratament. Maseaua nu mă mai doare, însă umflatura s-a făcut mai mare şi durerea s-a extins spre gat aproape de umăr. Urechea mi s-a umflat un pic. Nu ştiu ce sa fac şi unde sa merg.Medicul meu de familie e la 50 km depărtare...nu am timp sa mă duc acolo.
0
15-09-2015, ora 16:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
obligatoriu la ORL..si la medicul stomatolog
0
07-10-2015, ora 21:20
raluca05
Nu este medic/terapeut
raluca05
Bună seară! De o săptămână, mi-a apărut o mică umflătură după urechea dreaptă, la puţină distanţa de gaura cercelului. Prima dată când am atins-o, am crezut că este un coş, dar nu s-a dovedit a fi un coş. După câteva zile, am dat în acel loc cu cremă de gălbenele, rezultând o uşoară micşorare. Am ezitat să o mai ating, uitând 2 zile de mica umflătură. Astăzi am atins din nou acel loc şi am simţit înţepături, cum de altfel simţeam şi înainte, cand o atingeam într-un anume fel, sau mişcând-o. Am citit pe internet tot felul de chestii, care m-au speriat puţin. Ce poate fi? Oare din cauza curentului? Sau chiar poate fi un coş care iese mai greu? Mulţumiri anticipate!
0
09-10-2015, ora 20:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
poate fi un chist sebaceu
poate fi un ganglion
poate fi un furuncul
numia un medic de a dermatologie sau ORL.. poate sa se pronunte
dai cu alcool medicinal.. usor de 2-3 ori pe zi pana luni
daca ai noroc se usuca
daca nu. luni la medic
0
14-10-2015, ora 18:10
raluca05
Nu este medic/terapeut
raluca05
Mulţumesc pentru sfat! Am dat cu mai multe creme şi spirt, dar nu trece, în plus s-a şi învineţit... Sunt în Italia de o săptămână, nu ştiu dacă pot ajunge aici la un medic... e foarte greu. E şi urechea puţin umflată, dar în afară de acea mică umflătură, care s-a învineţit, s-a învineţit şi locul care o înconjoară... Mama îmi spune că se vede un început de cap, ca la coşuri, dar eu nu cred a fi un coş. Sunt unele momente, când simt că îmi transmite o durere în tot capul... Nu ştiu ce să fac, sun puţin speriată.
0
15-10-2015, ora 11:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dai clic pe fvaleriu
gasesti adresa mea pe hotmail
atasezi acolo cateva poze cu acea formatiune..sa vad despre ce vorbim
0
17-10-2015, ora 13:18
mela20
Nu este medic/terapeut
mela20
Buna ziua de doctor, aş avea nevoie de sfatul d-voastra în cazul meu in care pot spune ca după câteva luni de suferinţă cred ca s-a descoperit problema. În luna mai am început să am dureri violente de cap pe partea stânga inclusiv cu o senzaţie uşoară de amorţit, dupa zeci de investigaţii şi consulturi şi stare generală f proasta, intr-un final am descoperit ca problema era de la amigdala stanga, s-a depistat mai greu din cauza ca eu de fel nu fac febră şi amigdala nu a crescut/inflamat ci doar colecta acele bobiţe albe. Jena din gat a fost pusă întotdeauna pe seamă anxietăţii.
Am fost săptămână aceasta la consult Orl şi evident mi s-a recomandat exudatul faringian ca să se ştie cu ce să se trateze, problema este ca până primesc rezultatul şi tratamentul, durerile de cap pe partea stanga, ameţelile si starea generala de rau continua, inclusiv dureri articulare, motiv pentru care doresc să va cer sfatul pentru o soluţie temporara care să amelioreze măcar puţin aceste probleme, deocamdată am primit doar spray Bioparox pentru gât.
Va mulţumesc frumos!
Mihaela
0
17-10-2015, ora 21:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 solutia temporara
exclusi din alimentatie tot ce tin de fructe acre, ctrice, verzi, ne coapte
care prin aciditatea lor intretin inflamatia in amigdale
2 exlusi otet, lamai..s..a produse de acest gen
3. pe termen lung..e logic sa scoti migdalelel si sa faci tratament cu moldamin
0
21-10-2015, ora 12:39
mela20
Nu este medic/terapeut
mela20
Buna ziua, va mulţumesc pentru sfaturi, îmi sunt foarte folositoare şi le voi urma întru totul chiar şi pe perioadă tratament ului pe care l-am primit ieri.. Aseara am primit şi rezultatele exudatului care surprinzator au arătat ca nu există streptococ în gât dar având în vedere vechea inflamaţie inca prezenta în gât(câteodată se umfla chiar şi ganglionii de sub mandibulă), simptomele tot mai puternice de reumatism şi faptul ca la începutul anului am avut Streptococ Beta hemolitic grup B in urina, dl.dr. mi-a spus ca se poate ca acesta sa existe inca in organism undeva sau chiar in gat sa fie ceva avand in vedere ca si la exudat exista posibilitatea sa nu fie descoperit, depinzand de modul de recoltare si multe alte conditii care pot influenta rezultatul, in aceste conditii am primit tratament cu Moldamin de 1200000 pt. 5 săptămâni una pe săptămână. Aseară am şi făcut prima doză, nu stiu daca este efectul Placebo dar parca deja observ o mică ameliorare a stării mele. Poate am uitat să întreb sau dl. Dr. să îmi recomande dar ştiu ca în caz de suspiciune de infecţie în cazul cuiva se da un tratament şi pentru familie, în cazul meu întrebarea este dacă nu trebuia să primeasca şi soţul un tratament pentru a evita apoi recontaminarea.? În momentul în care am fost depistata cu streptococul B în urină a primit şi el tratament cu Azitrox el fiind alergic la penicilină. Credeţi ca este nevoie şi de data asta?
Va mulţumesc frumos! Mihaela
0
21-10-2015, ora 14:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu..sotul nu trebuie implicat in acest caz
dar sa faci un consult ORL.si sa fali daca nu e cazul de scos amigdalele este Obligatoriu
0
21-10-2015, ora 14:27
mela20
Nu este medic/terapeut
mela20
Desigur, după terminarea tratamentului dl.dr mi-a spus să merg la control să vedem daca tratamentul a avut efect şi dacă nu va avea efect a spus şi dansul ca ar trebui scoase. Bioparoxul am văzut ca scrie ca se foloseste maxim 10 zile, este adevărat? Săptămână trecută miercuri am fost început să îl folosesc, asta înseamnă ca pana vineri mai trebuie să dau? Dupa ziua de vineri pot folosi în schimb albastru de metil pentru a curăţa cazeumul în fiecare seara?
Va mulţumesc frumos!
Mihaela
0
21-10-2015, ora 20:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da
0
04-12-2015, ora 23:07
ioana96
Nu este medic/terapeut
ioana96
Buna seara, am si eu o problema. De o saptamana simt o jena in partea dreapta a gatului cand intorc capul tot in partea dreapta, eu simt ca este umflat doar cand intorc gatul la palpare nu se simte absolut nimic si nici nu se vede. Aveti idee ce ar putea fi?! Mentionez ca nu simt niciun fel de durere, doar o jena ca si cum ar fi umflat..
0
26-04-2016, ora 09:23
mihaeladorina
Nu este medic/terapeut
mihaeladorina
Buna ziua.De doua zile a inceout sa imi arde si sa se inroseasca pavilionul urechi, simt si o durere surda care se intinde pana in obraz, si in spate la osul de dupa ureche, cateodata intepaturi taioase timp de o secunda, toata zona o simt calda, asta dupa un tratament de 10 zile cu antibiotic..pentru atita externa, mai am si un fel de mancarime al cunductului auditiv care se intinde si afara din ureche...ce as putea face ?Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns
31 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Leziunile articulare la sportivi
  • Primul test de screening pentru depistarea oboselii cronice
  • Sportul și psihoterapia ameliorează oboseala pacienților cu cancer
  • Nu ai poftă de mâncare? Fii invitatul tău la masă
  • Compusul din alge marine ce ar putea trata artrita
  • Oboseala de după-amiază ar putea avea legătură cu sistemul de recompensă de la nivel cerebral
  • De ce mă simt obosit tot timpul?
  • Obosit tot timpul - cauze medicale frecvente
  • De ce mă dor articulaţiile (mă lasă una şi mă ia alta)
  •