Durere masea cu nervul scos. Ce ar fi de facut?

31-01-2008
Radiance
Nu este medic/terapeut
Radiance
Mi-am scos nervul de la o masea acum ceva vreme. A inceput sa doara periodic -o durere pulsatila, care tine si o saptamana fara sa dispara(se reduce greu, pana la o durere relativ suportabila cu nurofen si quarelin), dupa care urmeaza perioade in care nu ma doare deloc. La inceput durerea e strict locala, doare o singura masea (la orice, atingere, vitropresiune etc) apoi durerea iradiaza si incepe sa ma doara toata jumatatea stanga a capului, mai ales in spatele ochiului stang. Stomatologul mi-a zis ca la radiografie se vede ca are nervul scos, ca e de la frig, ca poate ma ia o raceala etc; dar durerea este insuportabila. Scoaterea maselei ar fi o solutie? Nu stiu ce sa mai fac, a inceput sa doara iar si am incercat toate analgeticele posibile.
50 comentarii 12 Înainte ›
0
31-01-2008, ora 00:00
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
1. pe radiografie nu se vede daca nervul e scos
2. e o infectie la dintele respectiv, infectie care poate avea diverse cauze
3. trebuie afcuta inca o radiografie si cel mai indicat ar fi atunci sa se stabileasca ce si cum
4. daca nu e ceva grav se reintervine pe dinte, se scoate ce a pus medicul pe canale inaite si se reface totul...
5. MA SIMT NEVOIT SA " MA IAU" DE STEFANA.NU VREAU SA MA INTELEGI GRESIT, DAR.NU TINE, CREDE-MA. NU VREAU SA PUN LA INDOIALA CE FACI TU.DAR S-AR PUTEA SA FIE SI O SINUZITA.HAI SA LASAM "VRAJEALA".PUNCT.
0
03-02-2008, ora 00:00
Radiance
Nu este medic/terapeut
Radiance
Nu stiu de ce mesajele nu merg..
Oricum cert e ca m-am apucat sa iau Augmentin, am luat si un Quarelin si m-am dus la culcare aseara... si noaptea m-am trezit efectiv de durere, care nu a cedat dupa 1 Quarelin si 1 Tador :(( doare continuu, a devenit insuportabil si nu stiu ce sa mai fac
Ma duc azi la doctor, dar avand in vedere ca tipa nu m-a crezut 2 luni cand ii tot ziceam ca ma doare, si cand am fost a curatat ce mai era (sau ce nu mai era mai degraba, se resorbise mai tot ) pe canale si a lasat maseaua asa... azi probabil o sa ma intrebe iar daca nu cumva "mi se pare ca ma doare"..
0
05-02-2008, ora 00:00
Radiance
Nu este medic/terapeut
Radiance
s-a rezolvat oarecum ;) antibiotice + analgetice etc ;) & curatarea zonei inca o data
multumesc mult celor care mi-au raspuns ;)
0
09-09-2008, ora 00:00
vulphitza@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
vulphitza@yahoo.com
ESTE NORMAL SA SCOTI O MASEA CARE TE DOARE CU TOATE CA ARE NERVUL SCOS FARA SA SE FACA O RADIOGRAFIE MAI INTAI ?
ma intereseaza ce a facut persoana care a spus ca o doare maseaua cu nervul scos. daca vede mesajul acesta rog sa-mi raspunda si mie, sau poate altcineva mai are idee despre ce este vorba. medicul meu mia spus sa ma duc peste doua saptamani si daca tot ma mai doare o scoate. este normal sa o scoata fara sa faca o radiografie?
0
09-09-2008, ora 00:00
Radiance
Nu este medic/terapeut
Radiance
eu am mai facut o radiografie
am luat augmentin 7 zile
si a curatat canalele inca o data, apoi a pus o coronita
si ma mai durea dar in timp a trecut

nu, nu cred ca e normal sa o scoata fara sa faca o radiografie ceva..
0
08-11-2008, ora 22:53
cripo
Nu este medic/terapeut
cripo
Si mie mi-a scos nervul la o masea( premolar 15- dreapta sus- sper sa fi scris bine), asta s-a intamplat acum 4 zile...mi s-a pus plomba provizorie, urmand ca peste inca 5 zile sa-mi puna plomba definitiva...cel putin asa mi s-a explicat. Dupa scoaterea nervului dr. m-a pus sa fac radiografie...a vazut-o...si m-a asigurat ca e totul ok. DAR...DUPA 1 ZI...am inceput sa am dureri..nu foarte mari..dar sunt...mi s-a recomandat algocalmin fiole..am luat..dar durerea persista. ce poate fi? daca apas maseaua sau o ating de cea de jos.simt durere..e normal? daca nu mai exista nerv? dl.dr.lipseste din localitate..inca 3 zile? e grav daca mai astept? ce pot face?
0
08-11-2008, ora 23:19
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
Daca durerea apare doar la atingeri si nu are caracter pulsatil.este in regula.V-as recomanda un nurofen forte in locul algocalminului pentru ca pe langa faptul ca scade durerea, este si antiinflamator.
0
09-11-2008, ora 16:25
cripo
Nu este medic/terapeut
cripo
Va multumesc mult pentru raspuns! partea mai dificila este ca uneori simt durere in sus spre pometele obrazului... cateodata ca o intepatura de ac...alteori ca o zvacnire...asta ar insemna infectie? si daca da..atunci nu trebuia sa apara la radiografie? voi incerca si cu nurofen forte( in una din zile am luat si ketorol) si sper sa pot rezista pana joi cand am programarea. Sau ar trebui sa merg mai devreme la control?
0
10-11-2008, ora 14:49
cripo
Nu este medic/terapeut
cripo
Care este cauza durerii? de ieri ma doare mai tare si durerea nu este doar la atingere! la radiografie totul a fost ok... acum ce va mai trebui sa fac? continui cu nurofen? va trebui sa fac alta radiografie? patesc ca si ceilalti de mai sus? sa mi-o scoata?
0
14-11-2008, ora 13:30
crocodutza
Nu este medic/terapeut
crocodutza
Am o durere de masea foarte puternica, nervul e scos, momentan maseaua e deschisa deoarece mi s-a constatat o punga de puroi la radacina, ce e de facut? simt o durere continua, ingrozitoare, in toata jumatatea capului, nu trece cu algocalmin. sa o scot? nu e in stare exceptionala maseaua, dar nici extrem de rea.
0
22-02-2009, ora 23:08
Petrisor21
Nu este medic/terapeut
Petrisor21
"" Va multumesc mult pentru raspuns! partea mai dificila este ca uneori simt durere in sus spre pometele obrazului... cateodata ca o intepatura de ac...alteori ca o zvacnire.. ""



Aceeasi problema o am si eu. Am mers la stomatolog pentru a-mi imbraca dintii din fata in portelan. Mi-a scos nervii, mi i-a pilit, si dupa pilitura am simtit o sensibilitate mare la dinti. La atingere ma chinuiau rau de tot. Intre timp am urmat o reteta 1 / 12h cu Augmentin dupa care din cei 4 dinti piliti doar unul mai ma durea. Am facut iar radiografie si am mers cu ea la chirurgie. M-a operat la cei doi dinti mari din fata (incisivii centrali parca le zice). Am fost umflat dupa operatie vreo doua zile, s-a desumflat, am scos atzele si totusi am ramas cu o durere la dinti. Parca ceva imi zvacneste mereu acolo. Initial am zis ca e de la operatie dar au trecut 10 zile de atunci. Ceilalti doi incisivi laterali (acestia nu au suferit interventie chirurgicala) la atingere ma dor rau de tot...(acestia m-au durut putin pana la tratamentul cu augmentin dupa care deloc). Am sa mai continui cu niste Augmentin de maine + vizite la stomatolog. Dumneavoastra ce imi recomandati? care este parerea dumneavoastra, luand in seama ca nu sunt deloc multumit de lucrare, dupa ce mai multe persoane mi-au spus ca nu o sa aiba durata lucrarea pentru ca mi-a pilit mult din dinti, aproape pana la gingie.
0
21-06-2009, ora 17:50
alinvasy
Nu este medic/terapeut
alinvasy
Am si eu o problema. Am o masea la care mi s-a scos nervul, mi s-a pus plomba si trebuia sa-mi pun si coronita, dar era in perioada pastelui si am lasat pe altadata. intre timp, cam la 2 sapt de cand mi s-a pus plomba am facut abces la masea pe partea interioara a gurii. Am apasat pe aceasta pana am simtit in gura gust de puroi. De atunci de cate ori sug din locul unde e maseaua am mereu gust de puroi. Am fost la stomatolog , m-a pus sa fac radiografie, in urma radiografiei mi-a zis ca nu am nimic, ca maseaua e in regula ca am canalele astupate etc si ca pot sa-mi pun coroana. Dar eu nu scap de gustul de puroi si chiar imi miroase si gura dimineata. Mi-au dat si plomba jos si tot nu au gasit nimik. Care ar fi metoda de a arata ca ce zic eu e adevarat. Abces nu mai fac ptr ca puroiul imi curge mie in gura pe langa gingie si masea.
0
25-07-2009, ora 20:15
dariana_b
Nu este medic/terapeut
dariana_b
URGENT!Buna. Am si eu o problema. Am avut niste dureri mari la o masea care era deja plombata(ma durea si capul). A trb sa-mi scoata nervu(mi-a spus k aveam doi, unul deja l-a scos fara sa ma doara ca a zis ca era mort deja iar la celalat mi-a pus medicament). Acum trei zile am fost sa-mi scoata si ultimul nerv si sa-mi plombeze maseaua. Cat timp am avut medicamentul nu m-a durut deloc maseua iar dupa ce mi-a plombat-o am inceput sa am dureri insa doar daca o ating.Nu am senzatia cand musc ca e ceva inalt ci pur si simplu ma doare iar daca nu o mai ating e ok. doctorita mi-a spus ca o sa treaca insa nu stiu ce sa cred. E normal? daca nu, vreau sa ma duc la alt doctor sau nush ce sa fac, mi-e frica sa nu se agraveze. E normal sa ma doara?
0
26-07-2009, ora 13:26
DR.J
Identitate neconfirmată
DR.J
daca te doare numai cand calci pe el, si durerea nu e foarte mare in unele cazuri e normal, nu este ceva patologic..daca nu trece intr-o perioada de timp atunci te mai duci la dentist..daca dureaza cateva zile si vezi ca durerea se diminueaza e ok.poti lua si un antiimflamator daca e..nurofen keonal aulin..unul din astea..
cu respect jonel
0
20-08-2009, ora 13:28
alina marin
Nu este medic/terapeut
alina marin
Si pe mine ma durea o masea si am luat si nurofen am luat tot felul de pastile, am incercat sa dau cu pasta de dinti la masea ca sa amorteasca dar nimic.Nu puteam sa dorm si plangeam de durere, nu mai stiam ce sa fac.Pana la urma am gasit un cabunet de stomatologie non-stop, era 12 noaptea si muream de durere.Cand am ajuns acolo mi-a facut anestezie si mi-a scos-o.Imi cazure plomba de la ea si era cariata.Acum ma doare alta masea si trebui scoasa.
Deci chiar dak trece pe moment datorita pastilelor tot veti ajunge la dentist! Asa ca sfatul meu este sa va duceti din timp!
Pup si bafta! Va promit ca nu doare!
0
25-02-2010, ora 15:18
bojana
Nu este medic/terapeut
bojana
buna!in jumatate de ora merg sa-mi scot prima masea !Aceasta este dotata cu un varf de ac rupt, si are nervul scos(cred)!am avut 2 variante :prima sa-mi puna plomba definitiva, si cea de-a 2a pe care am si ales-o este extirparea maselei!!o intrebare:o sa simt durere in timpul procedurii? a2a:o sa am nevoie de ceva antibiotice dupa?Ms
0
02-06-2010, ora 22:09
bebetzica
Nu este medic/terapeut
bebetzica
in urma cu 2 zile mi s-a facut o extractie de masea...si am si gingia cusuta caci a cedat cu greu..nu ma doare, sg problema e ca mi s-a umflat falca destul de mult si voiam sa stiu cam dupa cate zile se va desumfla...mentionez ca iau amoxicilina 1000 si nurofen 400
0
04-06-2010, ora 08:48
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Faceti tratamentul cu antibiotic minim 5 zile si va ceda
0
04-06-2010, ora 10:08
bebetzica
Nu este medic/terapeut
bebetzica
exact ptr 5 zile mi-a si dat tratament..sper sa cedeze ca inca sunt umflata :( e ft neplacut
0
04-06-2010, ora 10:09
bebetzica
Nu este medic/terapeut
bebetzica
multumesc mult!
0
27-08-2010, ora 22:15
galataalex
Nu este medic/terapeut
galataalex
buna.am si eu o problema acum aprox 3 luni ma durea o masea groaznic, am fost la dentist, mi-a scos nervul si am plombato, pana aici toate bune, dar mi-a cazut ploma de vreo 2 sapt si am stat cred in curent din care am tras o raceala zdravana plus o durere de masea(cea cu plomba cazuta)am lut vreo 2 algocalmine 2 biseptoale plus o fiola de alg ca sa treaca, adik tot ce aveam in casa.am fost din nou la dentist si mia pus cred arsnec si mi-a spus sa revin in 5 zile.faza e ca ma doare cand o ating cu degetu tare cand tusesc sau cand stranut.sa fie infectie?sa iau antib?multumesc anticipat.
0
28-09-2010, ora 12:55
madalina2009
Nu este medic/terapeut
madalina2009
Buna ziua!

Si eu ma confrunt cu probleme la o masea. La inceput nefiind o carie adanca am plombat-o. Apoi au inceput durerile si pulsatiile si a trebuit sa ii scot nervul. Mi s-a spus sa iau un calmat pentru ca este posibil sa apara dureri. Insa nu am avut dureri mari ci suportabile si nu a fost nevoie decat de nurofen 2 zile apoi s-au mai ameliorat dar nu au trecut de tot.
Acum, dupa o luna tot apar dureri temporare si uneori chiar junghiuri in ultima saptamana. In special cand mananc aproape orice aliment.
Precizez ca maseaua nu este inalta sa calc pe ea, ci e ok.
Am contactat medicul care mi-a tratat-o prin telefon pentru ca nu mai sunt in tara. Mi-a spus ca nu este normal sa mai am probleme dupa 1 luna si ar fi bine sa fac o radiografie.

Vreau sa mai precizez ca atunci cand mi-a curatat canalele (4 la numar) am stat doar 2 zile cu tratament si apoi mi s-a pus plomba. Stiu ca se sta mai mult in jur de 5 zile se lasa deschis, dar a trebuit sa plec. Este posibil sa fie si aceasta o cauza a durerilor si sa nu se fi vindecat locul in totalitate? Nu inteleg de ce am inca dureri. (tot la stadiul de calmante usurele sunt si maseaua nu este umflata)
Din cauza preturilor destul de mari din Franta sunt nevoita sa mai astept pana sa fac radiografia in jur de 2-3 saptamani. Ce consecinte ar putea avea daca aman atat de mult timp?

Multumesc anticipat.
0
28-09-2010, ora 13:15
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
galata alex:
Antibiotic nu. Mai degraba o vizita la dentist mai repede de urmatoarea programare.


madalina 2009:
Dintele la care trebuie scos nervul NU trebuie lasat deschis nici macar o singura zi, nu trebuie lasat deschis deloc. Daca e lasat deschis, microbii din gura vor intra permenent in interiorul dintelui si vor intretine infectia. Ideea unui tratament de canal e sa facem sa dispara cit mai multi microbi (deci sa dispara sursa de infectie), si nu sa aducem altii din saliva.

Probabil ca va trebui reintervenit pe canale daca exista durere la 1 luna de la tratament.
In ce priveste consecintele aminarii tratamentului, e greu de spus: posibil sa nu mai aveti deloc dureri pina reveniti acasa si mergeti la stomatolog, dar e posibil si sa faceti un abces dentar.

Atentie si la alt aspect: pt durerile acestea poate fi de vina si alta masea din zona, nu neaparat cea tratata acum o luna.
0
04-10-2010, ora 17:16
pisika
Nu este medic/terapeut
pisika
cineva sa ma ajute.

am doua masele cu nervii scosi dar care ma dor in celasi timp. cea de sus incepe si apoi radieaza durerea la cea de jos, exact dedesupt. Cea de sus e inca cu medicament, a fost si ea inchisa, Din cand in cand apare o mancarime parca la ea, sau o furnicatura si tarziu cam dupa o jumatate de ora sau chiar mai mult si o durere nu foarte puternica si nici ascutita, dar radieaza la maseaua de dedesupt, unde e mai puternica durerea si ascutita.


cea de jos a tot fost deschisa si inchisa, mia gasit si un al 4 lea canal, acum e iar inchisa, plombata dar tot doare.


iau Volttfast (diclofecat) un fel de praf si dispare dureerea in maxim 2 minute.


Nu pot asocia durerile cu absolut nimic, numi dau seama de la ce sau ce le provoaca.
Adica daca nu sunt paranoia, am avut dureri mari in avion, intrun tunel, la viteza mare, sau la altitudine ridicata.


chiar si cand au fost plombate mi-era frica sa mananc pe ele, le simt sensibile si mie frica ca daca strang mai tare ating ceva ce sigur ma doare.

Medicul imi lucreaza fara anestezic la ele, le tot curata le tot inchide si tot ma doare apoi. In timpul lucrarii nu doare nimic.

Nici el nu stie carei problema.



Se poate totusi sa nu fie curatate bine canalele?
Sau plombate incomplect?
Sau mai am un al 5 lea canal?
sau am alergie la materialul ala de plomba?
sau la naiba sa iau Volttfast toata viata?


ce sa fac?
HELP
0
04-10-2010, ora 18:06
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Probabil ca acolo exista inca bacterii care dau inflamatie si durere.
Dar posibil sa fie si de la pansamentele puse pe canal (unele sint iritative si dau durere).
Posibil sa fie si durere datorata instrumentarii canalelor si care e considerata normala (trebuie sa dispara in citeva zile-citeva saptamini de la obturarea definitiva a canalelor).

Pt toate aceste dureri exista antiinflamatoare (ibuprofen).
0
20-12-2010, ora 19:00
Flori2
Nu este medic/terapeut
Flori2
salut!
am si eu o problema...acum aproximativ o saptama mi-am scos o masea si locul respectiv are un miros ciudat. va mai dura mult mirosul ? ce sa fac ? :|
0
20-12-2010, ora 19:10
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Mirosul vine probabil de la resturile alimentare care intra in locul gol ramas in urma extractiei si care fermenteaza.
Clatiti bine gura dupa fiecare masa cu apa de gura. Spalati corect dintii.

Vindecarea completa dupa o extractie dureaza aproximativ 6 luni.
0
20-12-2010, ora 20:21
Flori2
Nu este medic/terapeut
Flori2
daca fac un detartraj mirosul dispare mai repede ?
0
20-12-2010, ora 20:47
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Nu au a face una cu alta.
Detartrajul il puteti face daca aveti piatra pe dinti.
0
20-12-2010, ora 22:18
Flori2
Nu este medic/terapeut
Flori2
ok. multumesc ! :)
Adaugă un comentariu / răspuns
50 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: