Durere masea aflata in tratament dupa infectie

03-12-2010
Liutza2010
Nu este medic/terapeut
Liutza2010
Buna ziua,

Am o masea care, in urma cu 1 luna si cateva zile, a fost plombata. La cateva zile, a inceput sa doara groaznic...aveam infectie. Mi s-a scos nervul, am luat Augmentin 7 zile si mi s-au lasat canalele deschise deoare nu suportam pansament (aveam grija atunci cand mancam, sa acopar cu putina vata). Sunt in tratament de mai bine de 2 saptamani, medicul bagandu-mi ace pe canale si punandu-mi diverse antiseptice: Klumski, Walkoff, Eugenol si azi mi-a pus R4. Ma doare si nu ma lasa...simt atunci cand calc pe masea. Oare de ce nu imi trece?
3 comentarii
0
03-12-2010, ora 15:38
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Durerea poate fi de la microbii prezenti, de la iritatia data de antisepticele folosite sau de la traumatizarea cu acele in zona virfului radacinii.
0
03-12-2010, ora 17:55
Liutza2010
Nu este medic/terapeut
Liutza2010
Stimata Dna doctor Grosu,

Curios este faptul ca in timpul aplicarii tratamentului (ace pe canale, etc), nu ma doare. La cateva ore sau chiar o zi de la aplicarea antisepticului, incepe sa ma doara si durerea se acutizeaza la calcat de parca ar fi iesita inafara. Insa, azi de cand mi s-a aplicat R4, ma doare continuu. M-am tot intrebat daca poate exista cumva in masea vreo carie ce nu se vede si care sa imi dea dureri?? Stiu ca suna aiurea dar m-a "omorat" de stres si durere tinand cont ca "vecina" ei mi-a mancat 2 luni din viata (infectie sub lucrare datorita unei fracturi si gingie crescuta peste maseaua naturala).
0
03-12-2010, ora 19:59
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Pt durere puteti lua ibuprofen 600 mg plus paracetamol 500 mg, repetat la 12 ore.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul