Durere mana dreapta

28-01-2011
Cax
Nu este medic/terapeut
Cax
Buna ziua,
Numele meu este Catalin Stoenescu, am 38 ani, 1, 61m, 63 kg, de profesie geograf, forma fizica buna. Problema cu care va deranjez stiu ca nu este noua pe forum; de aproape un an am inceput sa simt amorteala mainii drepte (articulatie, pumn, degete) atunci cand lucram la calculator, dar care insa trecea daca intrerupeam lucrul. Treptat insa senzatia s-a amplificat si s-a manifestat si noaptea. In prezent, de doua saptamani desfasor o activitate fizica ce implica folosirea mainilor frecvent, drept pentru care simptomele se manifesta fara oprire - practic am palma si mai ales varfurile degetelor amortite (senzatie de arsura/degeratura), in plus durerea urca de la incheietura pana spre cot. Intensitatea durerii este variabila, dar nu dispare deloc. Se manifesta mai rau in special noaptea cand am observat ca, daca tin mana in jos, pe langa pat se diminueaza, dar dimineata nu pot nici macar sa tin o ceasca in mana.
Simt tactil la degete exista, mana nu prezinta roseata sau umflaturi, antecedente din trecut nu exista.
Banuiesc ca nu este de natura musculara, mai degraba nervoasa sau de circulatie, insa nu stiu la ce specialitate sa ma indrept.
Multumesc pentru ajutor.
3 comentarii
0
28-01-2011, ora 23:40
Katyella
Nu este medic/terapeut
Katyella
Cred ca ar trebui sa te adresezi unui reumatolog sau neurolog.
Sa speram ca iti raspunde cineva specializat in asa ceva..
0
28-01-2011, ora 23:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Cu mare probabilitate este vorba despre o problema neurochirurgicala, de tipul sindromului compresiv cervical (hernie de disc), elongatiei plexului brahial etc.
Ar util un consult clinic la neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
29-01-2011, ora 00:02
Cax
Nu este medic/terapeut
Cax
Va multumesc pentru raspunsuri. Macar stiu incotro sa ma indrept. Toata stima.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: