Durere legament (?) picior drept (laba picior)

29-04-2009
Tyb
Nu este medic/terapeut
Tyb
Vreau sa intreb daca cineva poate sa imi dea un sfat. Am 28 de ani, iar in anul 2000 am avut o entorsa la piciorul drept (un banal calcat stramb). Nu am avut nici un fel de probleme pana acum 1 an cand am inceput sa am dureri (suportabile, foarte mici) la legamentul dintre laba piciorului (cer scuze daca gresesc, nu am pregatire medicala). De asemenea am observat ca nu rezist atunci cand indoi foarte mult laba (in sus sau atunci cand o intrept) sau cand in saritura, aterizez doar pe acest picior. Cand merg mai mult sau stau mult in picioare, de asemenea simt durere. A aparut si asa-numitul "pocnit" in acest loc.
Durerile s-au acutizat acum 3-4 luni cand am inceput sa am un fel de 'crize' noaptea. Am mers la medicul traumatolog si mi-au facut radiografie, au zis ca nu am nimic. Am fost intreptat catre un alt medic care mi-a zis ca am picior plat (neconfirmat de celalalt medic) si mi-a spus sa port talpite din aluminiu (dupa 2 luni durerile s-au intesificat si am renuntat la ele). De asemenea, am facut si o analiza a sangelui si rezultatele au fost bune la toate capitolele, doar o mica inflamatie. Problema este ca in prezent periodic am accese de durere. Atunci cand iau pastile pe baza de Paracetamol sau altele cu efect antiinflamator sau antipiretic, durerea trece.
Poate cineva sa imi dea un sfat ce as putea sa fac?
Va multumesc anticipat!
5 comentarii
0
29-04-2009, ora 20:19
ellanikita
Nu este medic/terapeut
ellanikita
eu cred ca luind un antiinflamator rezolva problema doar pe citeva ore, dupa parerea mea ar fi bine si o RMN adica o rezonanta, care localizeaza legamentul inflamat. Incearca sa vorbesti cu medicul ortoped. Intre timp mai incearca sa ti ghiata local unde te doare si sa ti piciorul putin mai ridicat, cu o perina dedesupt, cind te odihniesti in pat, asa iti favorizeaza circulatia. bafta!!!
0
29-04-2009, ora 22:54
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domnule 'Tyb",
Patologia piciorului este extrem de diversa: exista sute de ligamente, ce se concretizeaza prin zeci de tipuri de entorse posibile, nemaivorbind de fracturi la acest nivel, care necesita incidente radiologice speciale si mai ales o familiaritate in tratarea bolilor piciorului (popular-vulgar, "labei piciorului").
Sfatul este sa efectuati un consult clinic competent.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
29-04-2009, ora 22:56
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Am uitat sa precizez: sa nu cumva sa faceti "RMN", este inutil, costisitor si nu rezolva nimic la nivelul piciorului (are multe rezultate fals-pozitive)..
Cel mai important este examenul clinic (consultatia).
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
30-04-2009, ora 09:00
Tyb
Nu este medic/terapeut
Tyb
Va multumesc pt raspunsuri! voi mai incerca neaparat inca o consultata.
0
01-05-2009, ora 20:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Va stau oricand la dispozitie pentru informatii suplimentare.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: