Durere laba piciorului noaptea şi mai ales dimineata

26-11-2013
doomy852
Nu este medic/terapeut
doomy852
Bună ziua,
De cateva zile ma doare foarte tare laba piciorului stâng de abia pot sa mai calc. Se manifesta doar noaptea şi în special dimineata şi cu cât merg mai mult, usor, usor dispare. Pe timpul zilei nu ma doare deloc, deci durerile apar doar la repaus prelungit. Durerea o simt ca într-un punct şi apoi se răspândeşte în toată laba piciorului
Ce poate fi?
20 comentarii
0
26-11-2013, ora 21:58
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Daca esti sofer este din cauza folosirii piciorului sau din cauza pozitiei lui, si mie mi se intampla tot dimineata dupa ce ma dau jos din pat dar la mine este din cauza altor probleme de sanatate, dar am mai observat ca ma dor mai tare cand dorm cu picioarele atarnand in pat, sau cu ele inafara patului.
Multa sanatate si astept un nou mesaj ca sa vad si eu care ar fi cauza.
0
26-11-2013, ora 22:12
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Am mai revenit cu ceva: pe mine ma mai dor si genunchii cand ma strang ciorapii asa ca iale si tu prin eliminare si vezi care ar fi problema.Eu asa am facut si imi este mai bine acum.
0
27-11-2013, ora 02:00
ELIVIA
Nu este medic/terapeut
ELIVIA
Dragilor, va spun un remediu foarte simplu, ieftin si eficient.
Razuiti 2-3 radacini de hrean, faceti o pasta cu faina sau faina de malai si apa, o puneti pe o bucata mai mare de plastic(nailon) si seara o puneti pe talpa picioarelor si pe laba daca nu aveti rani. Se aplica consecutiv, o seara la un picior, a doua la celalalt picior iar ziua se impacheteaza si se tine la frigider.
Multa sanatate
0
27-11-2013, ora 02:03
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
VEZI CA TIAM SCRIS CEVA.
0
27-11-2013, ora 02:40
doomy852
Nu este medic/terapeut
doomy852
Multumesc in prfimul rand pentru raspunsuri. Persoana in cauza nu sunt eu, ci iubita mea. Nu este soferita (decat ocazional) deci problema nu vine de aici.
0
27-11-2013, ora 11:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Simptomele mentionate sunt tipice piciorului scobit (pes cavus), aflat in stadiu contracturat.
Singura problema este originea piciorului scobit: este unul constitutional (deci, ne-evolutiv) sau neurologic (deci, cu potential de agravare).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
17-12-2013, ora 16:28
monica crenguta
Nu este medic/terapeut
monica crenguta
Buna seara De ceva timp ma sacaia o durere de calcai (culmea, atunci cand umblu fara tocuri)stangul mai exact.Acum ma doare si dreptul si coloana si capul si am si o ameteala continua.Mi-am facut radiografie si asa cum banuiam am un cioc in calcai si pe laba piciorului -cica si pe coloana alaturi de o spondiloza cervicala si o lombosciata sau un inceput de hernie de disc la ultima vertebra lombara.Sunt obeza, in curs de slabire pe regim vegetarian, sper sa reusesc.Din ce motiv se formeaza ciocurile si cum pot fi tratate pt.ca cred ca-mi apare si la drptul, simt dureri?am inteles ca se poate reduce durerea purtand papapuci cu toc ortopedic, chiar si prin casa?ce pot face sa nu ajung la operatii, caci artrebui sa fac cam multe (la coloana)?
0
19-12-2013, ora 20:26
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Aveti prezentarea exhaustiva a situatiei D-voastre in interviul meu
http://medlive.hotnews.ro/evita-medicii-diagnostic-pinteni-calcaneeni-sau-ciocuri-in-calcai-incorect-11-intrebari-raspunsuri.html
Evident, cauza majora a durerilor calcaneene este obezitatea.
Prin urmare, tratamentul este banal: scadere ponderala majora si reducerea drastica a efortului fizic (stat in picioare, mers pe jos).
Nu stiu la ce operatii va referiti, la cele specifice chirurgiei bariatrice??
Nu cred ca veti reusi sa slabiti cu regim vegetarian (este oarecum impotriva logicii, deoarece orice regim de slabire se bazeaza pe regim proteic).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
19-12-2013, ora 20:49
monica crenguta
Nu este medic/terapeut
monica crenguta
Buna seara Ma refer la operatiile de hernie (sper sa nu fie cazul).Rezultatele radiologice sunt pt coloan lombara, calcai si cervical:sacralizare l5.Mici osteofite anterioare lombare.Artroza L5-S1.Artroze interopofizare(nu stiu sigur daca asa)etapate posterioare L-S.Importanta ingustare a spatiilor articulare posterior l5-s1.Osteocondesare unghi anteros.. l4.2)OSTEOFIT ANTEROINFERIOR CALCANEU STANG.Artroza glezna stanga.3)modificari artrozice incipiente, reprez de discreta pensare posterioara c3-c4 si lipping vertebral la c5-c6.
D-nule dr dv ce ma sfatuiti sa fac, ce tratament sa urmez, mentionez ca momentan am o dure surda in zona lobara, durere in zona cervicala si de cap si o ameteala care a slabit in intensitate.Am luat arcoxia (90mg)1/zi, midocalm2/zi un unguent Ketonal 5 zile, acum iau vimovo 2/zi, thiogama 1/zi plus cate jumate de concor cor (1.25mg/zi)mi-a urcat tens la 168/98 si 14/8 in cateva seri.Mi-am facut ekg si ecograf si mi s-a zis ca e ok, dar pana slabesc si sa nu ma trezesc cu alte surprize sa iau tratam.Am facut un irm la cap si mi s-a gasit hipofiza mic si LCR in saua turceasca -am facut toate analiz.si dr endocrine m-a spus ca e ok si sa o supraveghem anual cu cate un IRM.Dv., d-nule dr ce sfaturi im dati?Ce regim sa urmez ca pana la urma de la greut mea mi se trag toate necazurile?
0
19-12-2013, ora 21:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Va rog sa ma scuzati dar, cu tot efortul, nu am inteles ce greutate/inaltime aveti..
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
19-12-2013, ora 21:16
monica crenguta
Nu este medic/terapeut
monica crenguta
160cm /93 kg
0
19-12-2013, ora 21:19
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Da, intr-adevar, aveti 43 kg in plus..este firesc sa se distruga atat coloana vertebrala, cat si genunchii, gleznele, cedeaza aponevroza plantara si tendonul calcaneean etc.
Singurul aspect care trebuie sa va preocupe actualmente este greutatea. Va sfatuiesc insa sa nu incercati cumva sa slabiti prin miscare, deoarece distrugerea articulatiilor se va agrava enorm.
Singura solutie este dieta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
19-12-2013, ora 22:02
monica crenguta
Nu este medic/terapeut
monica crenguta
Nu stiu ce dieta as putea tine, ce sfat mi-ati da.in vara aveam 102kg, un medic mi-a recomandat regim vegetarian 90% SI 10% restul.sunt intr-un cerc vicios de fiecare data slabeam 3 kg puneam 5.in 1994 am avut un ulcer pe fond nervos cand intr-o vara am pus 17 kg la cele 58kg si tot asa, dupa cele 2 cezriene in mai putin de 2 ani am pus dupa fiecare cate 10kg -eu nu maingrasam pe sarcina cat dupa
.acum cred ca am si o hernie ombilicala si m-e frica si de herniile de disc pe care e posibil sa le fac sau le am?im urma unui irm la cap s-a gasit hipofiza mca si LCR in saua turceasca insa dupa investigatii(analize )endocrinologul mi-a zis ca-i ok.Am 38 de ani si am inteles ca operatiile de hernie de disc nu sunt asa simple si pt ca nu sunt o persoana care se menajeaza (mama a avut scleroza multipla si eu am dus casa de mica) mi-e frica.Dv ce sfat imi dati, ce regim im recomandati?de la inceputul anului fac gimnastica recuperatorie si fizio pt spate.Va mltumesc
0
19-12-2013, ora 22:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Greutatea este determinata 100% de alimentatie.prin urmare, logic, obezitatea inseamna 100% alimentatie necorespunzatoare..
Eu nu sunt dietetician si nici nu pot substitui munca acestuia. Trebuie insa sa renuntati total la carbohidrati (cereale, fainoase, paine, paste, cartofi, dulciuri, bauturi dulci si mai ales fructe) si sa va bazati pe proteine, grasimi, lactate, oua si legume, seminte si ciuperci.
Nu trebuie sa neglijam si cantitatea alimentelor ingerate, care trebuie redusa de 3-4 ori...
Este evident ca herniile sunt urmarea obezitatii...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
19-12-2013, ora 22:44
monica crenguta
Nu este medic/terapeut
monica crenguta
Va multumesc !Cu respect!
0
10-06-2021, ora 07:54
Utilizator_23699
Nu este medic/terapeut
Utilizator_23699
Buna ziua! Sotul meu are probleme cu picioarele de la 12 ani.Mentionez ca acum are 40 de ani si durerile sunt mai puternice, il dor in repaus, si doar laba piciorului la ambele picioare.Oare unde trebuie sa mearga?Ce investigatii sa faca?
0
10-06-2021, ora 08:54
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Cel mai adesea articulatiile piciorului se prabusesc din considerente de ordine mecanic (supra-solicitare), dar exista si ratiuni de ordin vascular, metabolic, reumatologic, neurochirurgical etc.
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa inteleg tocmai esentialul:
- greutate/inaltime
- status ocupational si eforturi practicate (domestice/profesionale/sportive)
- antecedente traumatice, metabolice, reumîtologice etc
- este fumator?
Asteptam elemente relevante
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
10-06-2021, ora 11:47
Utilizator_23699
Nu este medic/terapeut
Utilizator_23699
Îmi cer scuze ca nu am scris toate detaliile necesare, are o înălțime de 1, 74, greutate 82 kg, este fumător, are probleme cu hernie de disc, lucrează la o temperatura de 0-2 grade, și ridica 30 de kg.Nu se știe cu probleme reumatologie.
0
10-06-2021, ora 17:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Asa dupa cum va precizam, sunt posibile:
- sindrom compresiv lombar, hernie de disc (agrava de greutatea exagerata si de efortul fizic fabulos);
- arteriopatie obliteranta obstructiva periferica, provocata de fumat, de greutatea excesiva si agravata enorm de temperaturile scazute;
- picior diabetic (arteriopatie obliteranta + neuropatie plantara), provocat de greutatea excesiva si agravat de fumat.
Prin urmare, logic, se impune tratarea cauzelor.
Din pacate, leziunile neurologice actuale pot fi definitive.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
10-06-2021, ora 18:31
Utilizator_23699
Nu este medic/terapeut
Utilizator_23699
Mulțumesc frumos pentru răspuns!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de picioare
  • De ce te dor picioarele - cauze și tratament
  •