Durere laba piciorului drept

12-07-2014
Redo07
Nu este medic/terapeut
Redo07
Buna ziua!
Am observat de 3 saptamani o durere in zona labei piciorului drept. Durerea se resimte doar in momentul flexarii piciorului (mai intensa atunci cand stau pe varf) si este localizata undeva in zona osului cuneiform/navicular. Mentionez ca nu se observa vreo umflatura sau inflamatie, dar consider ca a trecut ceva timp si durerea nu a trecut.
Va rog sa imi spuneti despre ce ar fi vorba. Mentionez ca am 25 de ani, 69 kg si 1.89 inaltime.
Multumesc !
5 comentarii
0
12-07-2014, ora 13:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu ne-ati mentionat statusul ocupational/profesional/sportiv, respectiv ce eforturi fizice/sportive practicati, ce antecedente traumatice aveti, daca cumva aveti un pes cavus (picior scobit) ori alta afectiune neurologica similara.
Asteptam raspuns.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
12-07-2014, ora 13:47
Redo07
Nu este medic/terapeut
Redo07
Sunt tehnician IT deci nu prea lucrez fizic. Sport destul de rar, mai mult plimbari si de 2 pe saptamana cu bicicleta. Din ceea ce cunosc, am doar un platfus si asta e de cand am fost mic. Pe parte neurologica, stiu doar ca sunt o persoana in general agitata, si am usoare tremuraturi de actiune insa nu le-am investigat niciodata. Toate analizele mi-au iesit bune la sange si ekg, dar la vreun neurolog nu am fost.
0
12-07-2014, ora 15:26
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Suferinta descrisa de catre D-voastra este caracteristica piciorului scobit, care este opusul piciorului plat.
Piciorul plat (arhaic, """platfus""") este unul suplu, adaptabil, care nu determina suferinta.
Poate fi vorba despre o supra-solicitare fizica/sportiva, insa numai o examinare clinica directa poate oferi rezultatul.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
16-07-2014, ora 11:26
Redo07
Nu este medic/terapeut
Redo07
Buna ziua,
Intre timp am fost la un medic internist care mi-a recomandat Movalis 15 mg.
Dupa 3 zile de administrare durerea resimtita a inceput sa se diminueze, iar acum la 5 zile aproape nu mai simt nimic orice flexare as face.
Va multumesc frumos de raspuns !
0
16-07-2014, ora 11:30
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este evident ca un anti-inflamator amelioreaza simptomele, indiferent de originea suferintei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: