Durere laba piciorului

01-10-2014
remodanut
Nu este medic/terapeut
remodanut
Buna ziua, am si eu o problema aparuta din senin de aproximativ 3 zile.M-am trezit din somn cu o durere insuportabila la picirul stang pe exterior sub ousor si nu pot calca pe toata talpa, simt durere mare pe calcai...nu am facut nici un efort special, nu am calcat stramb nu am facut altceva.am 48 de ani 1.85 inaltime si 91 kg...daca ma poate ajuta cineva ? Multumesc
6 comentarii
0
01-10-2014, ora 23:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu am inteles localizarea anatomica a suferintei.
Este insa evident ca acele 15 kg in exces actioneaza nefavorabil, distrugand atat genunchiul, cat si glezna...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
02-10-2014, ora 07:14
remodanut
Nu este medic/terapeut
remodanut
Scuze, nu stiu sa ma exprim anatomic localizarea este pe partea externa a piciorului stang intre glezna exterioara a piciorului si talpa.deci problema sa fie datorita kg
in plus si sa nu-mi dea nici un semn pana acum? inseamna ca ar trebui sa iau masuri pentru a elimina aceste kg acumulate...? este bine ca am folosit un unguent si pilule antiinflamatoare ? pentru ca durerea persista.
0
02-10-2014, ora 07:24
remodanut
Nu este medic/terapeut
remodanut
Uitasem sa va mai intreb daca este bine sa fac miscare sau repaus pana la ameliorare ? Multumesc.
0
02-10-2014, ora 10:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Este evident ca miscarea agraveaza suferinta, iar anti-inflamatoarele sunt inutile, chiar daunatoare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
02-10-2014, ora 13:35
remodanut
Nu este medic/terapeut
remodanut
Multumesc domnule doctor.totusi ce solutie exista pentru a incerca a ma deplasa putin..
0
05-10-2014, ora 17:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
A va deplasa in conditiile unei leziuni traumatice (cartilaj, os, tendon, muschi sau ligament) reprezinta o mare eroare.
Pe de alta parte, un medicament impotriva durerii nu face decat sa mascheze adevarata problema, fiind lipsit de logica si contra-productiv.
Ramane numai actiunea logica: reducerea drastica a efortului fizic, reducerea greutatii si, evident, o examinare clinica specializata.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: