Durere la umarul drept

14-09-2009
maya 12
Nu este medic/terapeut
maya 12
Buna seara,
mama mea a suferit o cazatura, s-a impiedicat si a cazut pe gresie, si cand a ajuns jos s-a sprijinit in cot, pe partea dreapta. Nu a patit nimic decat ca o doare umarul drept, are anumite pozitii in care nu poate misca mana din umar. De umflat nu s-a umflat si nici vanat nu este, dar durerea acolo inca este. Cand s-a lovit, a simtit ca o scrasnitura in umarul drept. A fost la medicul de familie dar e in concediu. Ii fac frectie cu fastum gel, am incercat sa-i trag mana dar o doare.Ce altceva am putea face?

Va multumesc.
2 comentarii
0
22-02-2012, ora 08:46
vulpitza25
Nu este medic/terapeut
vulpitza25
o sa incerc sa explic problema mea pe scurt; la varsta de 14 ani m-am curentat la masina de spalat, ieseam din cada care era plina de apa si am alunecat sprijinandu-ma cu mana direct pe masina de spalat! mama mea auzind un tipat a venit repede si a scos masina din priza; eu eram cu toata mana dreapta deja pe masina dupa care am cazut in cada. Mana dreapta mi-a ramas intepenita in sus; am fortat-o si de atunci sunt perioade cand e frig ma doare uneori dar niciodata mai mult de 2 zile. insa de 2 saptamani ma doare incontinuu si am senzatia ca e dislocat umarul.Ma trezesc si noaptea de durere si ma dau cu o crema pentru calmarea durerii dar dupa 1 ora incepe iar! Va rog frumos daca imi puteti raspunde ce as putea sa fac avand in vedere ca s-a intamplat acum 15 ani ! ? durerea a inceput sa se intinda pana spre cot uneori chiar si mana ma doare! astept raspuns!
0
22-02-2012, ora 22:32
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Mai curand este vorba despre un sindrom compresiv cervical, de tipul herniei de disc cervicale.
Trebuie sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.