Durere la soldul stang

02-05-2011
AndreiFotache
Nu este medic/terapeut
AndreiFotache
Buna ziua, imi cer scuze ca trebuie sa apelez la metoda aceasta de a ma adresa unui medic, dar momentan este singura solutie pe care o am. In urma cu o saptamana am inceput sa simt o durere slaba careia nu i-am acordat prea multa atentie in soldul stang daca stateam in anumite pozitii. Dupa aprox doua zile am vazut ca durerea se extinde inspre pulpa si merge pana la genunchi dar numai in anumite pozitii. In momentul de fata daca aduc calcaiul inspre sezut si adun piciorul simt zvacnituri in spatele genunchiului. Durerea nu este foarte puternica dar este destul de sacaitoare (ca o durere de masea) mai ales ca serviciul pe care il am ma obliga sa stau in picioare. Momentan nu am aces la un serviciu de specialitate numai la farmacii. Va multumesc anticipat pentru ajutor.
1 comentarii
0
03-05-2011, ora 21:26
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este total exclus sa luati vreun medicament pana la solutionarea diagnosticului.
Poate fi un sindrom compresiv lombar (hernie de disc), poate fi o afectiune coxo-femurala, dar poate fi si o problema vasculara, reumatologica, metabolica etc etc etc.
Singura solutie este reducerea semnificativa a efortului fizic, mai ales solicitarea coloanei vertebrale lombare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.