Durere la sold. Care e cauza?

06-09-2013
me_67
Nu este medic/terapeut
me_67
buna ziua

fiica mea de 18 ani are de ceva vreme o durere la sold. anul trecut am fost la fizioterapie si la consultul medical dr a constatat ca in momentul in care ii indoia piciorul ii trosnea articulatia din sold. se simtea la mana. nu ne-a dat nimic noi am facut putina gimnastica medicala pentru scolioza.
anul acesta durerile au inceput sa fie mai dese. inca nu am facut o radiografie a soldului. dr si-a dat cu parerea si a zis sa nu fie o dereglare a bazinului si din aceasta cauza sa prezinte dureri.
eu am vrut sa-i administrez aflamil pentru dureri, dar mi-a fost teama avand doar 18 ani si nu aveam nici prospectul.
este slaba, 169m si cam 50kg.
mentionez ca analizele i-au iesit bine...tinand cont cum se fac analizele in ziua de azi.
care este cauza acestor dureri sau ce ma indrumati sa fac? multumesc
3 comentarii
0
06-09-2013, ora 14:22
Dr dunca ioan
Identitate neconfirmată
Dr dunca ioan
Buna ziua

E foarte dificil sa pui un diagnostic cu un singur simptom.
Ar fi de stiut daca o doare " cind trosneste"?, daca schioapata, daca nu poate misca corect soldul? etc
In primul rind as face o radiografie simpla de bazin si al soldului incriminat.
Cu acest examen as consulta un chirurg orthoped.
Dr Dunca ioan
-
0
10-09-2013, ora 14:35
me_67
Nu este medic/terapeut
me_67
buna ziua
trosnea cand i-am facut un consult medical, nu schioapata si azi mergem sa facem o radiografie la bazin.multumesc si revin cu detalii
0
25-10-2013, ora 20:42
gloria romana
Nu este medic/terapeut
gloria romana
Buna seara...

Ma numesc Gloria, am 36 ani, nu am alaptat, nu am copii, nici probleme de sanatate majore pana acum.

Va rog insa sa-mi dati un raspuns avizat la urmatoarea problema.

De cateva zile, am o usoara durere, mai mult disconfort la soldul stang, in timpul mersului, dar nu mereu, ci uneori, si tot uneori seara cand stau in pat si cand ma intorc de pe o parte pe ala sau stau pe partea respectiva, si uneori cand stand in picioare si incerc sa fac niste intinderi spre dreapta, simt ca acolo la soldul stang nu ma lasa ceva sa ma intand mai mult, dar in timp ce stau in picioare sau in pat dreapta in pozitie de repaus, nu ma doare nimic, recent am avut niste dureri abdominale jos, am fost la ginecologie si mi-a spus ca am racit jos si mi-a dat Indomtacin pentru dureri, poate chiar inflamatii, Urisan pentru infectia urinara si Prementrid pentru durerile de ciclu, am terminat tratamentul si am inceput sa am aceste noi simptome de care va spuneam initial, nu stiu daca au vreo legaturu cu raceala mea jos, va rog imi puteti spune, ce ar putea fi, ce analize ar trebui sa fac si catre ce fel de doctor ar trebui sa ma indrept sa vad care e cauza?

Va multumesc si va astept cu un mesaj.

Gloria
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Soldul marcatorului - primul ajutor
  •