Durere la san si la mana dreapta.. poate avea vreo legatura?

19-07-2013
Geo34
Nu este medic/terapeut
Geo34
Am 31 de ani si in luna iunie datorita faptului ca acuzam dureri de san si chiar am avut si putina scurgere, am apelat la un ecograf.Pot sa va spun ca durerile nu au mai disparut deloc, si sunt cateva luni(3-4)de cand au inceput, sanul este un pic iflamat si nu prezinta alte modificari de aspect, doar ca la palpare se simte noduros, ca atunci cand alaptam.La ecograf mi s-a scris urmatoarele:Sani cu ecostructura fibroglandulara, fara mase focale solide sau chistice suspecte de malignitate.Nodul hipoecogen infracentimetric (6, 2mm)incalzit superficil in prelungirea axilara a glandei mamare drepte nevascularizat sugestiv pt leziune benigna.Limfononuli axilari bilaterali de tip inflamator(9-15mm)
CONCLUZIE:
Anomalie solida infracentrimetrica nevascularizata supero-extern san drept.(cel mai posibil fibro-adenom mamar).Mi s-a recomandat sa vin la un alt ecograf peste 3 luni, fara vreun tratament intre timp.Acum mi-e foarte frica pentru ca durerea persista tot timpul de atunci, si de cateva zile ma doare mana dreapta, mai intai a inceput durerea de sus si apoi s-a lasat in jos.am inteles ca de obicei cancerul nu doare dar sunt si cazuri contrare si de aceea mi-e foarte frica, mai ales ca in 3 luni se pot intampla multe, cred.Ecograful l-am facut pe 4 iunie.Intrbarea mea ar fi daca trebuie sa mai fac ceva in acest timp, pana ajung din nou la eco., si de ce ma dore mana dreapta, poate avea vreo legatura?
7 comentarii
0
19-07-2013, ora 20:33
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, trebuie sa ai un medic de familie cu care sa te intelegi si care sa integreze toate aceste date + sa-ti dea un tratament simptomatic.
0
19-07-2013, ora 21:12
Geo34
Nu este medic/terapeut
Geo34
Da am fost la medicul de familie si mi-a recomandat sa mrg sa fac mamografie, dar eu din cate stiu la varsta mea este cam ineficienta, si mi-a spus ca trebuie neaparat sa aflu diferentierea:malign sau benign.Va multumesc pt raspunsul anterior si va rog, cu experienta si cunostintele dumneavoastra credeti ca mana are vreo legatura cu problema de la san?Va multumesc inca o data
0
20-07-2013, ora 02:15
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, este posibil ca in contextul inflamatiei sa te doara si bratul. deci ai un medic de familie cu care colaborezi. trebuie sa revada situatia si sa discuti cu el si despre mamografie. daca nu esti de acord cu recomandarile lui, singura varianta este sa gasesti alt medic, singura este putin probabil ca vei reusi sa rezolvi treaba. cam asta e rostul medicilor, altfel n-ar mai exista decat laboratoare de analize si investigatii si poate roboti care fac operatii. inca nu suntem acolo.
0
09-08-2013, ora 08:31
Geo34
Nu este medic/terapeut
Geo34
va rog frumos sa-mi spuneti unde as putea sa merg cu acest rezultat:Am facut un nou ecograf si daca la ecograful anterior aparea un nodul acum sunt trei si ganglionii mai mari un pic.Rezultat ecograf:Sani cu ecostructura fibroglandulara cu langlute de tesut adipos intercalate intraglandular bilateral, fara mase focale suspecte de malignitate.Noduli hipoecogeni benigni, infracentrimetrici sugestivi cel mai posibil pentru fibroadenoame sau fibroadenolipoame bilateral:7mm supero-extern san drept1/3periferica;al doilea:10 mm la unirea cadranelor superioare 1/3medie san drept si al treilea :7mm profund cadran supero-extern san stang.Structuri canaliculare nedilatate.Limfonoduli axilari bilaterali de tip ninflamator(10-16mm) CONCLUZIE:Anomalii solide, benigne, (3) infracentrimetrice bilateral sugestive pentru fibroadenoame mamare sau fibroadenolipoame. Intrbarea mea ar fi ce masuri ar trebui sa iau, pt. ca medicul radiolog mi-a spus ca nu trebuie sa fac altceva decat sa le monitorizez, dar cum sa stau linistita daca acum doua luni era doar unul si acum sunt trei si ma intreb peste 6 luni cand merg iar la control cate se vor face?Mai ales ca nu iau nici un tratament.Oare trebuie sa merg la Oncologie pentru investigatii mai amanuntite?Va multumesc anticipat
0
11-08-2013, ora 16:42
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu trebuie sa mergi la oncologie, trebuie sa mergi la medicul care ti-a recomandat ecografia.
0
11-08-2013, ora 19:33
Geo34
Nu este medic/terapeut
Geo34
La ecografie am fost fara nici o recomandare, am mers din nou datorita durerii si mai ales ca ma doare si mana si mai nou ma doare si in gat pe partea dreapta.Si tocmai pentru ca nu stiu la ce medic sa merg va cer sfatul.Ma tem foarte mult si din cauza ganglionilor.Va multumesc
0
13-08-2013, ora 21:57
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cu placere !

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: