Durere la piciorul stang de mai bine de o luna, dupa mers pe tocuri

27-10-2013
Just passing by
Nu este medic/terapeut
Just passing by
Buna seara!

Am 44 de ani, 1, 60 inaltime, 60 de kilograme (3 kg "luate" in ultima luna) si sunt de profesie consilier juridic. In luna octombrie 2012 am fost diagnosticata cu spondiloza cervicala, nevralgie cervico-brahiala si hipotiroidie si, de atunci, am efectuat zilnic exercitii usoare, invatate la kinetoterapie.

Din octombrie 2012 pana in 20 septembrie 2013 nu am mai purtat pantofi cu tocuri. In 20 septembrie 2013, dupa aproximativ opt ore in care am purtat cizme cu toc de 5 centimetri, a inceput sa ma doara laba piciorului stang. Durerea a aparut imediat ce m-am descaltat, in timp ce mergeam, si este situata deasupra labei piciorului, in portiunea situata intre baza degetelor piciorului si glezna. Durerea apare si in lateralele labei piciorului atunci cand strang usor, si in talpa piciorului atunci cand calc pe o margine dura (marginea unei trepte, de exemplu).

In aceasta perioada piciorul nu si-a schimbat culoarea. A fost doar umflat, cateodata mai mult, altadata mai putin. Un alt aspect schimbat sunt venele de sange de pe laba piciorului, care sunt mult mai pronuntate.

In aceasta luna de zile durerea aproape ca a trecut de doua ori, insa a revenit mai puternica dupa ce am fortat piciorul (am alergat ca sa ajung la timp la un proces si am mers aproximativ doua ore pe jos). Tratamentul a constat in aplicatii locale cu Sindolor, Diclofenac gel si comprese cu apa rece. Durerea nu este permanenta, ci apare doar la miscare. La apasare usoara cu mana, zona de deasupra labei piciorului stang este usor amortita.

Pentru ca nu mai pot nici macar sa urc scarile sau sa fac gimnastica, m-am ingrasat cu trei kilograme. Joi am programare la medicul de familie. Ce credeti că ar putea fi la picior si ce investigatii recomandati să fac? Medicul meu de familie este receptiv la ceea ce ii cer. Pana la obtinerea rezultatelor la analize ce tratament recomandati?

Vă multumesc respectuos.
2 comentarii
0
29-10-2013, ora 13:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va raspund punctual:
- asa dupa cum o descrieti, problema pare a fi una mecanica, si anume legata de supra-solicitarea piciorului (schimbarea de inaltime a tocului, efort exagerat).
- nu se pune problema de investigatii, cat mai ales de o examinare clinica atenta si competenta;
- prin urmare, nu se pune nici problema unui tratament;
- nu v-ati ingrasat datorita lipsei miscarii, ci pur si simplu pentru ca mancati necorespunzator;
- este lipsita de logica elementara incercarea de a slabi prin miscare: miscarea creeaza foame, veti manca mai mult si nu veti slabi. Pe de alta parte, miscarea transforma masa adipoasa in masa musculara, deci tot nu veti slabi..
- daca veti incerca sa compensati excesul alimentar prin miscare, veti fi confruntata permanent cu astfel de situatii, generate de efortul excesiv.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
01-11-2013, ora 21:10
Just passing by
Nu este medic/terapeut
Just passing by
Va multumesc cu deosebit respect pentru raspunsul dvs. si va doresc un sfarsit de saptamana cu liniste si bucurii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: