Durere la o ureche, pe urma la cealalta

09-01-2008
Stefanita_S
Nu este medic/terapeut
Stefanita_S
Acum o luna am avut o problema la o ureche si am fost la ORL. Ma durea si cand deschideam gura si aveam canalul iritat si umflat. Mi s-a spus ca am otita medie si am luat ketonal, aerius, pansamente cu rivanol, rinofug si antibiotic. Acum dupa o luna a inceput sa ma doara la fel urechea cealalta. Curat canalul destul de des, nu am probleme cu maselele. Noaptea aud vajait in ureche, ma doare destul de serios, canalul e iritat si ma doare si cand trag de ureche. Ce poate fi? Va multumesc.
6 comentarii
0
09-01-2008, ora 00:00
ileana_cons
Nu este medic/terapeut
ileana_cons
Acelasi lucru; se intimpla de multe ori sa existe o otita la o ureche, apoi dupa o scurta perioada si la urmatoarea (ca si la ochi). O sa trebuiasca sa mergeti din nou la ORL.
Multa sanatate,
Dr. Ileana Constantin
Medic rezident psihiatru
0
10-01-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Din cate imi dau seama SINGURICA V.ati creat problema si durerile.
Urechea are proprietatea de autocuratare. Pielea in conduct se misca spre exterior, impingand dopul de ceara spre afara, asemanator cresterii unghiilor. Dumneavoastre in exces de zel ati traumatizat pielea fine din ureche si ea sa inflamat.
1. NU mai folosit betisoare din comert(nu sunt sterile)
2. Nu dati apa si sapun in ureche(in mediu umed si cald se dezvolta microbii)
3. Tualeta se face nu profund si cu putina vata rotita pe un chibrit, muiata in biter suedez.
Este important ca medicul ORL sa va zica daca este o simpla OTITA EXTERNA..atunci se ia antibiotic si se pun picatur (garasone)
Si daca ESTE OTITA EXTERNA MICOTICA.nu se iau antibiotic si se pun picaturi cu EXODERIL.
0
22-10-2010, ora 00:20
rdaya
Nu este medic/terapeut
rdaya
va rog sa mai cititi inca o data prospectul la exoderil si sa va uitati cu atentie unde anume se foloseste!!!!! pe tegumente si unghii..nu in URECHE!!
0
24-10-2010, ora 20:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Dragut !!!
si conductul auditiv pana la timpan.. cu ce este acoperit !!
nu cu TEGUMENT !??
0
25-10-2010, ora 23:40
rdaya
Nu este medic/terapeut
rdaya
http://www.cancan.ro/actualitate/intern/i-au-pus-in-urechi-picaturi-pentru-unghii-115563.html
de acest caz nu ati auzit?
0
26-10-2010, ora 10:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
am citit atent articolul
1. gresala este ca sa incercat tratamentul otitei.. NU de medici ORL
2 gresala este ca nu sa tinut cont de ce fel de otita este
otite sunt diferite ( externe: furunculoase, micotice, bacteriene) medii ( congestive, seroase, supurative)
exoderilul.. merge numai la tita externa micotica.
Nici un farmacist, medic pediatru, medic de familie.. nuau cum sa faca diferenta
Orice boala de urechi.. trebie tratata Numia la ORL
Daca sa revin la articol.. NU cred ca coplicatiile copilului sunt de la Exoderil.
Tratamentul a fost incomplet. trebuie tratament pentru nas si tratament local in Ureche ( aspiratii secretii, mese cu medicamente.. lucru care trebuie facut la ORL ). Din cauza nasului infundt Otita sa extins si la 2 ureche. Secretiile purulente cu sange sunt caracteristice pentru Toate otitelke acute supurate ( nici aici nu e de vina exoderilul.
Concluzia este una. otita trebuie tratata le medicii ORL.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.