Durere la nivelul călcâiului

03-01-2016
Tarahumara
Nu este medic/terapeut
Tarahumara
Bună seara am de aproximativ 5 luni o durere în partea inerioara la călcâiul stâng, am fost la doi medici pentru un diagnostic corect si fiecare mi-a dat alt rezultat asa ca am inceput sa citesc pe acest forum despre cele două diagnostice separat.
Am inteles ca la nivelul călcâiului sunt aproape 40 de simptomatologii, primul medic mi-a spus că am fasciita plantara iar cel de-al doilea, pintene calcanean la cel de-al doilea am facut si o radiografie in care intradevar se vad pintenii, dar am citit ca tratamentul cu RTG.care mi-a fost prescris nu este indicat, infiltratii etc.as dori sa mă poată indruma cineva oriunde, pentru a putea primi un diagnostic corect! Eu cred că această durere se datorează faptului ca in ultimii 3 ani am practicat alerarea montana pe distante si diferenţe de nivel mari, chiar participând si la concursuri pt.amatori.Mi-aş dori din toată inima sa mai pot alerga!Nu am mai alergat din luna August şi tare îmi e dor, va rog am 43 de ani mai am multe de spus.un diagnostic corect si un tratament!
7 comentarii
0
03-01-2016, ora 23:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Fasceita (aponevrozita) plantara este doar un simptom si nu un diagnostic.
Se datoreaza, evident, supra-solicitarii mecanice a structurilor anatomice ale retro-piciorului.
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa inteleg tocmai esentialul: greutate/inaltime, status ocupational, antecedente traumatice, neurochirurgicale, etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
03-01-2016, ora 23:51
Tarahumara
Nu este medic/terapeut
Tarahumara
Imi cer scuze, m-am repezit sa va prezint problema...Vârstă 43 înălţime 1.79 cand au început durerile aveam 82kg.din august am început sa tot iau in greutate din pacate azi cantaresc apoape 87.Nu am mai avut antecedente am fost subofiţer in Mapn.instructor schi alpinism...azi administrator, deci nu am probleme cu statul in picioare nu prea stau nici pe scaun activ dar fara mari eforturi.
0
03-01-2016, ora 23:56
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
A alerga la greutatea D-voastra este similar stingerii focului cu benzina...
V-am explicat ca va confruntati, probabil, cu aponevrozita de supra-solicitare (eforturi fizice fabuloase pentru aceasta greutate, ca si pentru o greutate normala).
Teoria cu 'pintenul' este atat de puerila incat nici nu merita discutata, ca si orice 'tratament' care se adreseaza strict durerii calcaneene si eludeaza (ignora) cauza reala, supra-solicitarea mecanica.
Tratamentul este evident: scadere ponderala majora, evitarea eforturilor fizice (stat in picioare, mers pe jos si orice tip de sport care solicita piciorul in sarcina).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
04-01-2016, ora 00:03
Tarahumara
Nu este medic/terapeut
Tarahumara
Vă mulţumesc pentru timpul acordat şi sfat, după ce slăbesc 10 kg imi dispre si durerea? Probabil sună pueril dar trebuie sa mai stau mult in repaos? Eu as vrea sa ma apuc de treaba din Aprilie...
Cu respect!
0
04-01-2016, ora 00:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Ma scuzati, dar ati citit comentariile mele de mai sus??
Nu e vorba numai de a slabi 15-20 kg, cat mai ales de a evita agresiunile la adresa piciorului...
Trebuie sa va orientati, evident, catre sporturi care nu va agreseaza piciorul: inot, ciclism etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
04-01-2016, ora 00:19
Tarahumara
Nu este medic/terapeut
Tarahumara
Domnule doctor mă bucur sincer ca existati, mai ales in Romania ştiind ce mare lipsa de specialişti avem, si pentru că mi-aţi răspuns la solicitare atât de repede, nu credeam ca exista la ora asta astfel de oameni! Va mulţumesc încă odată, dimineaţa o sa am alta perspectiva...
O noapte uşoară!
0
04-01-2016, ora 00:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
O, dar e numai ora 0.30, duminica noaptea...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul