Durere la muschii gambelor

10-04-2010
alexravenDNB
Nu este medic/terapeut
alexravenDNB
De curand am inceput sa fac jogging.Ma supara faptul ca pot sa alerg doar aprox. 400-500 de m si apoi trebuie sa fac pauza ca sa imi relaxez muschii gambelor care ma dor ingrozitor(mai ales stangul).Nu stiu de ce!N-am mai avut asa ceva pana acum.Nu fumez si nici cu greutatea n-am probleme.Care ar putea fi cauza?Am inteles ca muschii ar putea sa nu fie irigati bine.Sa am cumva probleme cu venele de la varsta de 18 ani?Ar putea fi ceva grav sau o sa treaca cumva cu timpul daca continui antrenamentul?Astept raspuns.Multumesc!
3 comentarii
0
10-04-2010, ora 23:37
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Mergi la un medic homeopat. Exista remedii homeopate care vindeca un astfel de simptom. Ceva e dereglat, poate fi ceva banal...dar normal nu este.
0
10-04-2010, ora 23:49
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Pot exista multiple cauze, atat musculare cat si vasculare sau de alta natura.
Principial, va aflati la varsta cresterii, cand pot apare dezechilibre osteo-musculo-ligamentare, amplificate si de eforturile exagerate, de tip jogging.
Pentru inceput ar trebui sa evitati jogging-ul sau sa il practicati progresiv, cu perioade de "incalzire" prealabila.
Este abuziv sa incercati tratamente medicamentoase, atata timp cat inca nu ati incercat eliminarea cauzei (efortul exagerat).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
11-04-2010, ora 09:35
alexravenDNB
Nu este medic/terapeut
alexravenDNB
am inteles va multumesc mult pt raspunsurile dumneaoastra
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: