Durere la inghitire, imposibilitate de a manca

02-02-2014
elenabeatrice
Nu este medic/terapeut
elenabeatrice
Buna dimineata. Mama mea de o perioada mai lunga de timp acuza faptul ca nu prea poate manca, mai ales alimente mai dure, totusi si la paine are probleme... se inneaca, inghite greu, cateodata daca incearca sa manance prea mult ii vine sa vomite. Efectiv ii este foarte greu sa inghita, si sa mestece. Momentan poate doar alimente usoare si moi precum ciorbe, supe, carne de pui fiarta, lactate... Sunt intr-o situatie cam grea pentru ca nu stiu ce as putea sa-i fac, deoarece evita controlul unui medic, si tin sa cred ca este si intr-o stare usor depresiva in care nu-i mai pasa de nimic... Totusi daca m-ati putea ajuta cu un sfat sau sa ma faceti sa-mi dau seama ce ar putea fi, va rog sa imi lasati aici un comentariu.
Va multumesc anticipat.
5 comentarii
0
02-02-2014, ora 01:39
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Cel mai indicat este sa o convingeti sa mearga la un control, pt ca eu am cunoscut si auzit de persoane tinere care au decedat din cauza ca sau innecat cu mancare, aceste persoane intre 7si 40 de ani.
O alta problema mai poate fi chiar MAMA care fiind acum bolnava se alinta, mama mea facea exact ca un copil de 7 ani caruia ii dai un medicament si care se face ca vomita ca se inneaca cu el, asa facea si ea.
0
02-02-2014, ora 01:47
elenabeatrice
Nu este medic/terapeut
elenabeatrice
da, problema e ca nu o pot lua in brate sa o duc la medic. daca refuza e foarte greu
0
02-02-2014, ora 02:33
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Ai perfecta dreptate dar poti chema medicul de familie acasa eu asa am facut, are in atributiuni asta sa vina la persoane in varsta si nedeplasabile.
Este modul ei de a protesta ca ceva nui convine pe un copil mic il pacalesti sa faca ce vrem noi dar pe ei nai cu ce si este extrem de greu pt cei ce ii ingrijesc.
0
02-02-2014, ora 02:47
elenabeatrice
Nu este medic/terapeut
elenabeatrice
ai perfecta dreptate MARTON, o sa incerc sa tin cont si de sfatul tau, sa-i chem medicul acasa... iti dai seama cat de greu imi e...sunt la facultate in sesiune in Bucuresti iar ea e in alt oras...apoi ma simt legata de maini si de picioare. daca ea nu vrea sa se ajute, mie imi e si mai greu sa o ajut
0
02-02-2014, ora 15:24
aaa24
Nu este medic/terapeut
aaa24
poate are probleme cu glanda tiroida? asta ar explica si durerea la inghitire (tiroida se mareste in volum) si depresia.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.