Durere la incalzire

03-02-2009
MihaiP
Nu este medic/terapeut
MihaiP
De ani de zile manincarea o incalzesc sa fie doar "calduta", iar apa si cafeaua la temperatura camerei. Din decembrie am oarecari probleme cu o masea, motiv pentru care o urmaresc constant. Ieri, am mincat in alta parte o ciorba cam fierbinte fata de gustul meu. Am observat dupa ce am iesit afara (cam la 30 minute) ca am o oarecare jena la maseaua respectiva. Poate o aveam mai din timp insa abia atunci am observat. Pina acasa a trecut. Seara, am vrut sa ma conving asa ca am pus o bucata mai calda la locul cu pricina: dupa citeva minute senzatia de jena-durere a reaparut, chiar mai accentuat decit la prinz. A trecut treptat in 10 minute. Am dedus ca procesul de incalzire ma deranjeaza. Mi-am propus sa vad daca prin racire se intimpla acelasi lucru. Mi-am pus 2 cani de lapte rece din firgider, l-am facut sa treaca repetat peste masea - nici o senzatie pe toata perioada mesei - cam 10 minute. (De obicei, zilnic, seara beau lapte din frigider, fara sa-l trec special peste masea dar si fara sa ma deranjeze vreodata) Toate bune si frumoase, dar cind gura - si maseaua - au inceput sa se incalzeasca, durerea de masea a crescut pina spre insuportabil. Faza "insuportabila" a durat cam 5 minute, iar cind zic insuportabil, aia e. De obicei, tratamentele stomatologice le fac fara anestezie, dar in acel caz, "insuportabilul" este intermitent, cu perioade de durere de 1-2 secunde, deci acceptabil (pt. mine).
Concluzia ar fi ca ma doare la incalzire si nu ma doare la racire. Testele medicului stomatolog (in decembrie) pentru vivacitatea nervului, au indicat o reactie intirziata la "rece" (citeva minute). Mi-a recomandat inlaturarea nervului, insa eu am refuzat.
Istoric pe scurt al maselei: fara carie pina anul trecut, apare o mica "ciupitura in smalt, prea mica pentru a fi plombata (risc de desprindere a plombei). Dupa un an, devine suficienta pentru a fi plombata. La doua saptamini dupa plombare, senzatia de disconfort la rece (apa de la retea) nu disparuse. Dureri intermitente, aleatoare, rare, "din senin" ma fac sa revin pentru control. Vizual si pe radiografie nu apare absolut nimic. Mi se recomanda sa astept: ori trece, ori scoatem nervul...?!? Evit sa maninc pe partea respectiva datorita disconfortului la masticatie. Dupa o luna ma trezesc dimineata cu o durere continua fara ca maseaua sa fie "inalta". Am crezut ca mi-a ramas ceva intre dinti, asa ca m-am "scobit" mai accentuat si m-am infectat. Masea "inalta", stomatolog, antibiotic 10 zile, revin la cabinet, chiuretaj in jurul maselei, test la rece, medicul recomanda din nou scoaterea nervului, eu insa cer inlaturarea ultimei plombe si inlocuirea cu una temporara. Constat o foarte mica diferenta de inaltime a maselei - cred ca nu a fost slefuita suficient, caci pe radiografie radacina a revenit la normal (dupa antibiotic). De atunci (45 zile), per global, nu s-a modificat aproape nimic pina ieri, cind am constatat problema la incalzire.
Intrebare: daca moare nervul, insa vasele sanguine sunt OK, cu ce deranjeaza? Celulele nervoase mor in permanenta fara sa le "scoatem" sau sa se infecteze. As vrea sa pastrez irigarea sanguina a maselei pentru a o conserva cit mai mult timp. Care ar fi riscurile? O recomandare primita anterior a fost sa-l las "sa se linisteasca" 2-3 luni. Pot incerca sa-l antrenez (sa-l resuscitez) ca sa nu moara? (am incercat si pot deveni "constient" de prezenta nervului si a maselei, deci ar putea fi ceva sanse... daca a mai incercat cineva...)
Ar mai fi multe de adaugat, dar deja am scris (poate) prea mult, nu vreau sa devin plictisitor.
Multumesc pentru raspuns(uri)
7 comentarii
0
06-02-2009, ora 18:41
Dr. Ivan Iuliana
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Ivan Iuliana
Odata ce nervul a murit (cum s-a intamplat la dvs) riscul de infectie este foarte mare mai ales daca a existat un episod infectios la nivelul gingiei. De obicei durerea la nivelul unui dinte infectat se accentueaza la cald. Un alt semn ar fi faptul ca durerea a disparut la tratamentul cu antibiotic. Sfatul meu este sa mergeti sa scoateti nervul pt ca de acum aveti deja puroi pe canal. Numai bine!
0
16-02-2009, ora 08:43
MihaiP
Nu este medic/terapeut
MihaiP
Multumesc pentru raspuns. As avea totusi cite ceva de comentat.
1. Nu sunt sigur ca nervul a murit. Am pus intrebarea pentru viitor, caci cred ca in timpul episodului infectios, a fost un pic "strangulat" de presiunea creata si aportul de oxigen a scazut, deci anumite celule nervoase poate ca au murit (sensibilitate scazuta) dar nu in intregime.
2. De ce daca nervul e mort creste riscul de infectie? Anticorpii sunt adusi de vasele sanguine, nu de nerv...
3. Am zis ca ma doare la incalzire, nu la cald. Am racit gura la citeva grade (5-10 grade), apoi m-a durut in timp ce revenea la 37. Asta e ciudat: nu doare la rece, dar doare dupa, in timp ce se incalzeste. Nu doare la cald, dar doare dupa, in timp ce se raceste (sau dupa ce s-a racit, asta nu mai stiu).
4. Durerea nu a disparut deloc la antibiotic. A fost si inainte si dupa, manifestate cam in acelasi mod. Am cerut scoaterea plombei deoarece una din banuieli a fost ca e posibil ca substanta chimica folosita (in Canada) poate l-a deranjat, deci am cerut sa foloseasca altceva pentru plomba temporara.
5. Alta supozitie a fost ca durerea apare la presiune. Daca episoadele dureroase au aparut abia dupa punerea unei plombe superficiale, poate ca noaptea, ca toata lumea, mai string din dinti. Daca plomba era mai inalta, toata presiunea statea pe acea masea, creind durere in timp (sau opturand partial vasele de singe care oxigeneaza nervul...) De fapt am cerut sa ramina liber, fara plomba, ca sa nu mai existe presiune...a zis ca nu se poate asa ca mi-a pus o temporara. Totusi maxilarul atinge SI ACUM mai intii pe partea respectiva, doar ca e posibil ceva mai putin ca inainte. Repet, ultima radiografie (la sfirsitul tratamentului antibiotic) nu indica infectie, iar maseaua reintrase in alveola in pozitia normala (comparat cu radiografiile anterioare infectiei).
6. Durere puternica nu am avut decit inainte sa ma scobesc si m-a determinat sa caut daca nu a ramas ceva intre dinti, in rest as spune mai degraba o senzatie de disconfort care vad ca se atenueaza pe zi ce trece. Deja am inceput sa maninc usor pe partea respectiva, fara sa ma doara. Totusi, uneori (din ce in ce mai rar) dupa ce maninc pe masea, senzatia de disconfort se mareste, ajungind uneori (rareori - la o saptamina sau mai rar) pina la durere (mica). Cedeaza imediat dupa ce clatesc gura cu apa de gura (Listerine)
5.As putea spune (din ce simt eu) ca in general evolutia este spre bine, dar poate ma insel. Poate ca daca e puroi pe canal, nervul moare incet, si de aceea ma simt mai bine (nu mai simt durere) si pot minca pe masea (usor). Dar daca intr-adevar se reface (nu si nervul, evident el poate doar sa ramina atrofiat) si totul reintra in normal? Care sunt simptomele pe care ar trebui sa le observ la un canal infectat, fata de unul normal? Nu as vrea sa scot nervul decit ca ultima alternativa.
Multumesc.
0
16-02-2009, ora 11:27
Dr. Ivan Iuliana
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Ivan Iuliana
Atunci and v-am spus ca nu mai aveti nerv nu ma-m referit la intrebarea pe care ati pus-o ci la simptomele pe care le descrieti. Un canal cu nerv infectat provoaca dureri la incalzire. Ce-i drept durerea creste odata cu temperatura si nu se diminua decat la rece. Din ce descrieti vis-a-vis de gingie se pare ca v-ati facut (nu este corect sa ne "scobim" in gingii) o punga parodontala care se reinfecteaza din cand in cand.
Este foarte bine sa tinem la dintii nostri si sa vrem sa ii pastram vitali dar sa nu exageram. orice infectie oriunde ar fi ea trebuie scoasa din organism. Daca nervul este mort, celulele nervoase ca orice alta celula intra in descompunere, apar produsi toxici si cu ocazia "scobirii" si infectarii gingiei, pe aceasta cale si germenii microbieni, deci iata de unde infectie si puroi. Aveti dreptate vasele de sange pot fi intacte. Acest lucru insa este grav pentru ca pe calea sangelui germenii microbieni pot pleca spre alte organe pe care le infecteaza. Organul preferat este inima. Asa puteti (si sunt multi oameni care au patit asta) sa faceti endocardita infectioasa. Acum problema se pune asa: ce este mai important dintele care oricum nu mai este vital sau inima? Dvs. stiti mai bine! Numai bine!
0
17-02-2009, ora 06:38
MihaiP
Nu este medic/terapeut
MihaiP
Multumesc, acum totul e logic.
Banuiesc ca la un moment dat aceasta infectie va deveni vizibila la radiografie, prin distrugerea tesutului de la virful radacinii. La ultima radiografie (sfirsitul tratamentului antibiotic - decembrie 2008) nu se vedea absolut nimic pe film (desi era la 3 luni dupa punerea plombei care mi-a creat toate aceste probleme - dureri aleatoare, sensibilitate la periaj (undeva pe exterior) si la apa rece de la retea), ceea ce a facut ca medicul canadian sa-mi spuna: asteptam si ori trece cu timpul si va fi OK, ori nu trece si atunci vom scoate nervul, altceva nu se poate face. Ce s-a intimplat? Nu stie si nu conteaza.
Intrebarea mea este :atunci cind se va vedea ceva la radiografie va fi prea tirziu sa scot nervul? Nu se poate astepta pina atunci? Daca da, cam la ce interval ar trebui sa verific radiografic aparitia infectiei? As fi dispus sa merg de exemplu din 2 in 2 luni la control (sau mai rar), daca 2 luni nu e un termen prea lung (ma gindesc ca poate in 2 luni infectia ajunge la inima si patesc ce ati spus Dvs. mai sus, sau se distruge osul si-mi cade maseaua, etc.). Adica nu vreau nici sa merg prea des, dar nici prea rar (asta daca e cazul).

Multumesc.

PS Poate par un pic cam insistent, insa este un subiect important pentru mine si vreau sa iau cea mai buna hotarire. Asa am reusit sa-mi pastrez toata dantura intacta (cu plombe, ce-i drept) pina la virsta asta.
Asta se datoreaza si faptului ca in ROmania, am avut parte mereu de medici stomatologi buni (ceea ce nu e cazul pe aici... ) Aici daca exista 5 reguli in carte, musai toate cazurile trebuie incadrate in una din cele 5 reguli, nu exista situatii de mijloc, nu se abat deloc in functie de situatie sau de pacient decit daca e prevazut ca se poate in tiparele lor. Asa ca informatiile nu mi le pot lua doar din tara, multumita acestui site si medicilor romani.
0
26-02-2009, ora 10:46
Dr. Ivan Iuliana
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Ivan Iuliana
O stare infectioasa cu imagine radiologica deja este una complicata, adica pe radiografie se vede complicatia infectiei din canal si anume ceea ce se cheama "parodontita apicala acuta". Ceea ce tot incerc sa va spun este ca aveti o problema care trebuie neaparat tratata pentru ca nu va merge de la sine decat spre agravare, iar tratamentul va fi mai complicat, mai complex, mai costisitor si cu rezultate mai putin bune. Cred ca ar fi mai constructiv sa va resemnati ca nu mai aveti ce salva, acel nerv este mort de mult si in definitiv un dinte fara nerv poate rezista mult si bine pe arcada. Scoateti doar nervul nu si dintele dar daca mai asteptati mult puteti ajunge si aici. Cat despre radiografii repetate la 2 luni aveti grija, radiatiile se cumuleaza drept pentru care nu este bine sa exageram pentru ca se pare ca sunt cancerigene. Numai bine!
0
27-02-2009, ora 02:14
MihaiP
Nu este medic/terapeut
MihaiP
Merci.
0
06-09-2013, ora 15:49
Anca1971
Nu este medic/terapeut
Anca1971
Stimata Doamna Doctor,

In urma cu o luna si jumatate, am imbracat ambii premolari dreapata sus. Primul avea canalul obturat in urma cu 11 ani, pe cel de-al doilea, doctorita l-a obturat inainte de inceperea lucrarii. Totul a fost in regula pana acum 10 zile, cand cel la care obturarea s-a facut de curand (al doilea premolar), a inceput sa pulseze la cald. Martea trecuta am fost la doctor, m-a trimis la radiografie si ieri am fost cu radiografia la doctor. Intre timp, pulsarea s-a transformat in durere la cald, dar si la rece. Doctorita a zis ca e in regula, e bine curatata si nu vede nimic anormal. La radacina premolarului se vedea o mica pata pe radiografie, dar a zis ca nu e infectie. In momentul in care dintele a inceput sa pulseze, acum 10 zile, am facut o viroza puternica, cu dureri de gat, nasul a curs rau pe partea dreapta, ieri dimineata am facut o criza de sponidiloza tot pe partea dreapta si m-am trezit si cu umarul drept intepenit. Doctorita spune ca e posibil sa fie o reactie la viroza. Pe radiografie se vedea ca sinusul este inflamat. Mi-a dat reteta pentru Augmentin timp de sapte zile. Am luat pana acum 2 doze. Evident, ca nu ma astept sa se remedieze dupa doua doze, dar sunt ingrijorata, fiindca durerea s-a amplificat. Ma puteti, va rog ajuta cu un sfat?
Va multumesc anticipat.
Cu stima,
Anca
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dinți sensibili
  •