Durere la genunchi dupa un traseu montan foarte dificil

12-08-2013
Cosmin N
Nu este medic/terapeut
Cosmin N
In urma cu o luna am efectuat un traseu montan foarte dificil si de lunga durata (12h). la coborare pe ultima portiune (aprox 2 ore) au inceput sa apara dureri cumplite in zona genunchiuliu stang. am fortat pentru ca trebuia sa ajung jos in baza.

A doua zi durerea s-a resimtit, dar mi s-a parut normala atat persistenta ei cat si intensitatea.

In a treia zi durerea aproape disparuse.

In a patra zi durerea aparuse aproape asemenea celeli de la coborare.

Apoi mi-a revenit. Nu mi-am facut griji pentru ca un coleg cu care am facut traseul in aceeasi zi a avut aceleasi simptome si aceeasi desfasurare a durerii.

Astazi am mers iar pe munte pe un traseu foarte usor. Urcare si coborare lina de maximum 3 ore in total. Durerile au inceput sa reapara incat la un moment dat abia miscam. Tot genunchiul stang.

Va rog sa imi spuneti ce s-a intamplat ce ar trebui sa fac si ce ar presupune recuperarea.

Va multumesc anticipat!
2 comentarii
0
12-08-2013, ora 11:36
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Aveti perfecta dreptate: va confruntati cu o supra-solicitare articulara, cauzata de efortul fabulos descris.
Prin urmare, singurul tratament logic consta tocmai din evitarea efortului care a dus la suferinta actuala. Nu se pune problema de medicamente sau unguente, ci numai de repaus relativ.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
12-08-2013, ora 12:08
Cosmin N
Nu este medic/terapeut
Cosmin N
Va Multumesc foarte mult pentru ajutorul acordat!

O zi frumoasa!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: