Durere intercostala in timpul respiratiei

29-01-2013
dede0303
Nu este medic/terapeut
dede0303
Mi se intampla sa ma trezesc a doua oara din somn cu o durere de spate si piept. Nu reusesc sa-mi dau seama daca e de la plamani sau coaste/coloana.
Ma trezesc cu intepaturi pe o arie mai intinsa, pe partea stanga a pieptului si spatelui, care se accentueaza cand respir, mai ales cand incerc sa expir tot aerul din plamani. A durut si cand am incercat sa ma ridic in fund din pozitia intins, dar dupa ce am stat 5 minute in pozitia asezat nu am mai simtit durerea.
Poate fi ceva intercostal ma gandesc, se poate sa treaca asa in 15 minute si ziua sa nu simt nimic?
Mentionez ca am 23 de ani, petrec 9 ore la birou dar incerc sa inlatur efectele acestei pozitii sedentare facand exercitii fizice de cel putin 3 ori pe saptamana. De asemenea, nu am probleme cu greutatea sau alte boli si afectiuni.

Multumesc frumos pentru rapunsuri!
2 comentarii
0
19-03-2013, ora 21:25
davidb
Nu este medic/terapeut
davidb
salutare.
Simptomele astea le-am avut si eu. Mai ales ca totu a inceput cu o durere intercostala si toti medici mi-au zis ca de la sala am facut ceva gresit si am o inflamatie la un nerv.
Am ajuns la Radiologie la Spital TBC mi-au facut raze si surpriza : "apa la plaman" mai exact Pleurezie.
Cauta Pleurezie pe net si vezi daca ai acelasi simptome daca da, du-te cat de repede la medic ca sa nu ajungi ca mine, in spital internat.

Bafta !
0
08-04-2013, ora 15:53
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna ziua. Consider oportuna o evaluare pneumologica. Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: