Durere insuportabila in capul pieptului

28-12-2009
seicheionut
Nu este medic/terapeut
seicheionut
Buna ziua
Acum trei ani s-a intamplat prima oara sa am dureri insuportabile in capul pieptului.Eram in China si am dat vina pe mancarea picanta, grasa si din abundenta pe care o mancasem in aceea seara.De atunci si pana ieri s-a mai intamplat de trei sau patru ori.Aseara s-a intamplat din nou.ieri pe ziua am iesit afara sa dau zapada din curte iar dupa aia am intrat in casa si am mancat de pranz(mancare ca de Craciun, adica grasa).Dupa o ora sau doua a inceput sa apara aceste dureri in capul pieptului, mai intai nesemnificative dar dupa din ce in ce mai dureroase!Am luat Triferment(pt digestie), SabSimplex(pt.balonare), Nospa si Renie(pt.aciditate)dar nu s-a intamplat nimic.Citisem intr-o carte ca trebuie sa stai ridicat pe perna sau in picioare dupa ce iei pastilele astea sa nu-ti mai ajunga aciditatea in esofag dar nu am putut sa stau din cauza durerilor(pur si simplu ma tavleam pe jos).Am intrat in dus si am facut un dus fierbinte(cu gandul sa-mi distrag atentia de la durere)si pe moment durerile au incetat pana am iesit din dus.Durerile au reaparut cu aceeasi intensitate.Aveam senzatia ca durerea nu era fixa, ci aparea si in spate sau undeva mai sus de capul pieptului.Mai precis erau perioade cand durerea se muta in spate sau urca putin mai sus de capul pieptului.Cand ma ridicam din pat imi venea sa ragai.Gustul care-mi venea in gura era a ceea ce mancasem la pranz.Am incercat sa ma fortez sa vomit dar tot nu s-a schimbat nimic, poate s-a ameliorat un picut dar nesemnificativ!Pana la urma am reusit sa adorm.Toata criza a tinut cam 8-9 ore.Dimineata nu mai aveam nimic.

Spuneti-mi va rog daca e cauza mancarii sau este ceva cauzat de inima?Si daca exista un leac sau o solutie?Am citit ca astfel de dureri se manifesta si atunci cand ai atac de inima(angina pectorala).Va precizez ca din iunie anul asta am inceput sa am atacuri de panica dar pe care am inceput cat de cat sa le atenuez simptomele.Am facut toate controalele medicale dar nu mi-a iesit nimic!Nu mai fumez si nu mai beau cafea de un an.
Va multumesc anticipat.
21 comentarii
0
04-01-2010, ora 11:28
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Orice durere toracica este bine sa fie evaluata prin ECG, insa din ce descrieti nu pare sa fie vorba de angina pectorala, intrucat nu apare la efort si dureaza mai mult de 5 minute. Pare a fi vorba de un reflux acid gastro-esofagian. Pentru tratament e bine de evitat alimentele acide, acre, picante, de dormit pe o perna mai ridicata si de facut tratament timp de 6-8 saptamani cu un inhibitor al secretiei acide cum ar fi Nexium cp de 40 mg 1cp pe zi dimineata.
0
05-01-2010, ora 08:36
seicheionut
Nu este medic/terapeut
seicheionut
Va multumesc din suflet pt raspuns.
0
31-01-2010, ora 15:07
danolteanu
Nu este medic/terapeut
danolteanu
am o fetita de 10 ani si de cateva zile o doare in capu pieptului cu intrerupere la toaleta se duce normal cu ce tratament sa ceaiuri trebuie sa o ajutam
0
06-02-2010, ora 14:20
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Daca tuseste, trebuie sa mergeti si la doctor pentru a o asculta pulmonar. Daca are senzatie de arsura in spatele sternului e bine sa tina regim fara acrituri, alimente picante, iuti, acre, acidulate, Cola, si sa-i dati Debridat si Rennie comprimate masticabile.
0
21-07-2010, ora 11:35
Cristi123
Nu este medic/terapeut
Cristi123
Buna ziua, de 1-2 sapt am inceput sa am o durere in capatul pieptului cand fac efort si cand ma trezesc dimineata din pat. Plus ca mai am si probleme de respiratie cateodata adik simt ca nu am destul aer. Mentionez ca am 19 ani am fumat 1 an dar de 1 luna m-am lasat la fel nu beau cafea alcool sau produse acidulate. Va rog din suflet sa-mi raspndeti. Multumesc
0
22-07-2010, ora 09:08
Cristi123
Nu este medic/terapeut
Cristi123
va rog frum sa-mi raspundeti si sa-mi spuneti ce ar trebui sa fac. Si poate imi recomandati si niste medici buni. Va multumesc
0
07-08-2010, ora 06:39
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Ar trebui efectuata o radiografie toracica si o electrocardiograma, desi e putin probabil sa fie vre-o cauza respiratorie sau cardiaca. E util de luat calciu cu Magneziu (ex. Berocca) si un Distonocalm daca apar si palpitatii. De asemenea, Nexium timp de o luna, pentru calmarea refluxului gastric acid.
0
10-08-2010, ora 17:55
gyorgyo
Nu este medic/terapeut
gyorgyo
am o problema care ma deranjeaza de vreo 3 luni ma tine numai in casa imi vine sa lesin la caldura cand ies din casa ma ia o slabiciune si aproape cad din piceoare am facut analize la inima plamani la cap la stomac ficat si nu am nimic cred ca toate mi se trag de la intoleranta la caldura.poate fi de la tiroida?|la ecograf ea a iesit in limite normale insa dozajul hormonal nu l-am facut.MULTUMESC CELOR CE MA AJUTA SI DOAMNEI DOCTOR
0
12-08-2010, ora 16:44
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Poate fi ceva tiroidian - faceti T3, T4, TSH, insa poate sa fie hipotensiune - scaderea tensiunii in mediu cald, pentru care trebuie baute lichide si administrat un supliment de magneziu - eventual Berocca 1 cp pe zi.
0
07-10-2010, ora 13:22
miri47
Nu este medic/terapeut
miri47
Buna ziua
Sotul meu are dureri insuportabile in capul pieptului - zilele trecute a lucrat la izolarea apartamentului doar in tricou, acum doua serii a avut temperatura 39.1, a transpirat excesiv, tuse seaca si ametelii - a luat augumentin, tusin forte, ibuprofen, nu mai are temperatura, nu mai transpira, in schimb, durerile in piept sunt groaznice - nu poate sta nici culcat.Mentionez ca este fumator; ce tratament ar trebui sa ia? Multumesc.
0
22-10-2010, ora 20:27
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Poate fi vorba de o pleurezie si e necesara o radiografie toracica - daca nu a cedat la Augmentin poate lua Claritromicina 1 cp de 500 mg de doua ori pe zi, 10 zile, insa este necesar consultul medical.
0
23-10-2010, ora 10:31
miri47
Nu este medic/terapeut
miri47
multumesc pentru raspuns, a facut radiografie si a luat tratamentul indicat, va trebui sa mearga acum la un nou consult.
0
04-06-2011, ora 11:55
mihaelyy
Nu este medic/terapeut
mihaelyy
ajutai_ma am dureri in capul pieptului canrd respir durerea ajunge pana pe sub coaste astept raspuns dv
0
17-10-2011, ora 17:55
sorine6
Nu este medic/terapeut
sorine6
Buna ziua
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.Sunt baiat si Am varsta de 22 de ani, de un an chiar 2 mi-a aparut o durere seaca in capul pieptului(nu arsuri)la inceput erau cat de cat suportabile foarte slabe durerile, de cateva luni am observat ca ma doare cam tare si des(la cateva zile ) si se ridica spre gat durerea dar slab, insa punctu maxim si dureros este in capul pieptului...Am observat ca la mancarea de tip fast food la maioneza la mancarurile grase...De ex de dimineata am mancat salata cu maioneza...dupa o ora m-a luat durerea...Am fost la medicul de familie am facut un ecograf si mi-a spus ca am un inceput de gastrita(mi-a spus sa nu mai mananc gras, picant cu otet, afumat) ceea ce ma sperie si as vrea un raspuns si de la alt medic pentru ca nu imi inspira incredere acest medic de familie.Mi-a dat sa iau omez Maalox si dicarbocalm.Eu insa as vrea un tratament mai bun sa scap de aceste dureri...Va multumesc foarte mult, astept raspunsul Dvs.
0
03-11-2011, ora 20:15
valicris
Nu este medic/terapeut
valicris
Buna seara! Problema mea este ca nu reusesc sa raman insarcinata. Am ramas acum un an dupa tratament cu duphaston(reglare menstruatie) dar din nefericire am pierdut-o. Deja am 30ani, si timpul trece desi nu s-a descoperit cauza medicala tot nu reusesc! Am ajuns un pic la disperare deoarece menstruatia continua sa-mi joace feste, ba vine ba nu, imi da sperante false, m-am saturat sa fac teste si sa vad o singura liniuta ce sa mai fac?
0
27-02-2012, ora 10:13
neagu.alina
Nu este medic/terapeut
neagu.alina
Buna ziua!Am si eu o problema...de ceva timp am niste dureri in capul pieptului, durerile vin noaptea, in somn.La inceput erau suportabile, aproape ca nu le bagam in seama, dar acum durerile sunt mult mai acute, din ce in ce mai dureroase.In ultimele zile am consumat foarte multa cola si m-am gandit sa fie de la aceasta...as dori sa stiu daca durerile acestea pot fi din cauza unui inceput de gastrita.Va multumesc si astept raspunsul Dvs.
0
07-03-2012, ora 22:44
andriss
Nu este medic/terapeut
andriss
am 28 de ani si de cateva luni dimineata cand ma trezesc am dureri mari in capul pieptului, dureri care se lasa in jos spre stomac, durerile tin circa 10-20 de minute apoi incet incet dispar care poate fi cauza
0
02-04-2012, ora 21:07
ciorecan alin
Nu este medic/terapeut
ciorecan alin
pentru doamna doctor ana maria simt o arsura in capul pieptului care simt ca urca si pe piept si am fost si la urgenta am facut ekg a iesit normal in urma cu un an am facut si ecografie cardiaca si doctorul mi-a zis k de mult nu a mai vazut o inima asa sanatoasa dar eu in schimb numai acolo stau cu gandul ca asa avea ceva la inima si ca de aia ma arde in capul pieptului durerea nu e foarte mare tensiunea o am mereu 120-80 nu am palpitati ce imi sugerati sa fac sau ce tratament sa iau
0
03-07-2012, ora 07:10
andreiolea
Nu este medic/terapeut
andreiolea
Buna ziua!
am 17 ani si o problema mare, de 4 zile ma toare tare in capul pieptului...si am senzatia de greata
inainte sa se intample toate astea am mancat o salata de castraveti cu ardei iute
si la circa 1-2 ore a inceput o durere ingrozitoare.
Cand mananc durerea scade dar nu dispare
ce pot sa fac ca sa scap de ea?
sau ce sa mananc sa treaca ? :(
multumesc de ajutor
0
28-07-2012, ora 01:19
hornetica
Nu este medic/terapeut
hornetica
M-a luat intr-o zi o durere in capul pieptului de nu mai puteam respira si sta in nici o pozitie.REFLUX gastro esofagian...asta aveam..poate va ajuta daca nu gasiti nimic neinregula.
0
11-12-2012, ora 12:04
emilia1991
Nu este medic/terapeut
emilia1991
Buna ziua.
Pe sotul meu il doare in capul pieptului de vreo 3 zile...am incercat i-am dat niste debridat, niste no-spa ceaiuri calmante dar degeaba. Imi puteti spune va rog cauza si cum se poate trata durerea asta. Va rog sa imi raspundeti. Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Afecțiuni ce dau dureri în piept
  • Cum recunoști angina pectorală și de ce apare această durere
  • De ce apar durerile în piept în angină?
  • Durerile în piept - sunt dureri de inimă sau nu? (cum faci diferența)
  • Angio-computer tomografia ar putea fi cel mai bun prim pas în investigarea durerilor în piept
  •