Durere insuportabila

03-04-2010
Agikad
Nu este medic/terapeut
Agikad
Buna, am o durere insuportabila de masea, e o masea pe care o tratez de 1 luna de zile si nici un rezultat, mi-a fost scos nervul, am fauct radiografie, totul e curat, dar pe mine intr-una ma doare! Am o nevralgie insuportabila! Va rog sa ma ajutati, ce as mai putea lua, am luat Ketona, nu is mai face efect, am luat Tador, nici atat nu is face efectul!
Sa apelez la stomatologul meu? nu mai pot astepta pana marti, cand trebuie sa merg!
20 comentarii
0
03-04-2010, ora 17:07
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Scrie-mi un mesaj pe mess si iti spun ce sa faci.
0
03-04-2010, ora 19:25
Agikad
Nu este medic/terapeut
Agikad
Ti-am scris mail!~
0
03-04-2010, ora 19:57
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
consulta-ti stomatologul
0
03-04-2010, ora 20:02
Agikad
Nu este medic/terapeut
Agikad
O sa ajung numai luni la stomatolog, ca e plecat din localitate, si la noi in oras nu exista urgente!
0
05-04-2010, ora 20:14
Agikad
Nu este medic/terapeut
Agikad
Buna seara din nou!
Am fost azi la stomatolog mi-a curatat din nou canalele mi-a pus o substanta ceva care are gust de clor, si mi-a lasat maseaua deschisa, mi-a prescris antibiotice si a zis ca sa revin peste 5 zile. E normal sa mi se lase canalele deschise? Daca e infectie analgezicele nu actioneaza?
0
06-04-2010, ora 13:40
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
daca e infectie acuta e nevoie si de antibiotice
da, e normal sa te lase cu canalele deschise cateva zile atata timp cat dintele a durut extrem de tare cand a fost inchis. ai grija sa nu ti se blocheze canalele cu alimente in timp ce mananci, pentru a impiedica acest lucru presupun ca medicul deja ti-a spus sa pui in dinte o buleta de vata inainte de a manca si sa o dai jos dupa masa. daca iti vor intra alimente acolo va continua sa doara si poti chiar sa te umfli.
0
06-04-2010, ora 15:47
Agikad
Nu este medic/terapeut
Agikad
Deja ma unflu, mi-a spus medicul sa pun vata in dinte, dar e normal sa ma unflu? pana acum nu am fost umflata si de azi dimineata a inceput, si simt o pulasatie foarte mare pe partea cu infectia.
0
06-04-2010, ora 22:07
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
nu e o evolutie favorabila daca te umfli. fie nu ti-a curatat el complet canalele, fie tu nu ai tinut curat si s-au blocat cu alimente dupa ce ai mancat.
0
20-04-2010, ora 20:16
Agikad
Nu este medic/terapeut
Agikad
Revin din nou, dupa o luna jumate, aproape doi, tot cu maseaua mea bublucasa, revin.
Am vizitat 2 dentistit, intre timp, mi-a mai gasit unul din ei, nerv pe un canal, mi-a trecut infectia, dar inca exista durere puternica cand strang din dinti. Ce sa mai fac? E normal, deja dentistul mi-a zis ca nu mai stie ce e normal si anormal la dintii mei!
Intrebarea mea e... se mai poate plomba o masea care a fost infectata, drenata si din nou infectata, merita sa mai rabd dureri...sau tot la extractie ajung? Se poate intampla ca dupa ce imi plombeaza sa reapara durerea?
0
21-04-2010, ora 09:30
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
raspunsul la prima intrebare este da, o masea merita sa fie tratata decat extrasa. poate fi plombata dupa un retratament cu conditia ca noul trattament sa fie corect si dintele asimptomatica ( adica sa nu te mai doara DELOC, nici la rece nici cand musti pe el, deloc).
raspunsul la cea de-a doua intrebare este tot da, dupa ce iti plombeaza molarul, daca tratamentul a fost incorect, e posibil durerea sa reapara.
0
21-04-2010, ora 09:37
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
De acord cu andreeastoma, o masea corect tratata are viata lunga. Ar trebui sa ne obisnuim sa nu mai extragem asa usor dinti, lucru pe care il regretam mai tarziu cand nu mai sunt legaturi pentru o eventuala lucrare si se ajunge la proteza
0
21-04-2010, ora 10:08
Agikad
Nu este medic/terapeut
Agikad
Multumesc, pentru raspunsuri, sper sa nu ajung la extractie!
0
29-04-2010, ora 13:11
Agikad
Nu este medic/terapeut
Agikad
Revin din nou... cum spuneam " sper sa nu ajung la extractie" tot la ea am ajuns, marti in 27 dupamasa mi-a facut extractia ca nu mi-a trecut durerea nici cum, a scos maseau intreg, (si s-a tot uitat si sa chinuit dupa extractie sa intra pe canal dar nu a mers), asta era problema, am radacinile stranbe si nu intra tratamantul pana in varf. Acum dupa doua zile pe mine ma doare ingrozitor continuu toata partea stanga, toti dinti de langa, ( molarul 1, 36) extras, pe radiografie se vede ca radacina a fost foarte aproape de radacina premolarului, s-ar putea sa fi atins aceasta radacina...si sa se provoce durerea? sau ce ar putea fi problema, deja nu mai pot dupa 2 luni de tratamente peste tramente...nimic nu da un rezultat bun, deja nu pot luat analgezice ca mi-a iesit pe fata niste pete rosii.
Va rog ajutati-ma cu un sfat nu vreau sa ma intorc la dentist!!!
0
29-04-2010, ora 21:14
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Ar putea sa fie o alveolita (inflamatie a locului unde a fost maseaua), caz in care sub anestezie se chiureteaza alveola si se pun mese cu antibiotic; sau poate ca durerea sa vina de la o alta masea vecina. In ambele situatii, din pacate pt dvs., tot la dentist trebuie sa ajungeti
0
29-04-2010, ora 21:27
Agikad
Nu este medic/terapeut
Agikad
Multumesc Dr AS, o sa mai astept pana maine sa vad, daca se schimba situatia, daca nu o sa apelez la dentist.
0
31-05-2010, ora 21:00
Agikad
Nu este medic/terapeut
Agikad
Buna, revin din nou cu problemele mele cu care ma confrunt de cateva luni bune...!( chiar 1 an de zile)

Incep din nou povestea, mi-a fost plombtat maseaua 36 cu plomba de amalgam acu 4 ani, dar problema e ca ea a fost doar plombata ( sub plomba nu se realizase nici un fel de curatare sau ceva, plomba a fost pusa pur si simplu peste care) acum sub plomba necuratata sa format din nou carie, sau mai bine zis caria sa dezvoltatat, ajungand in faza in care a atacat nervul si a aparut o durere puternica ascutitat si pulsatoare. Medicul care ma trateaza momentan nici cum nu reuseste sa imi omoare nervul cum spune el, pe intelesul meu, (mi-am schimbat dentistul sunt la al 3lea dentist crezand ca ei sunt problema, dar ei fac bine tratamentul) si nici cum nu dispare durerea imi pune pansamente calmanete peste pansamente, dintele devine din ce in ce mai sensibil, nu pot atinge nici macar cu limba, dar la RECE SAU LA CALD NU DOARE.
Deja m-a depaseste pe mine, ne fiind in domeniu, nici medicul stomatolog nu mai stie ce poate sa faca, de ce nu raspund la nici un tratament facut CORECT, am facut si radiografii si se vad calumea canalele, si se vede ca tratamentul e pana in varful radacinii!


Cum explicati acest fenomen?

Va rog mult de tot dati-mi si mie niste sfaturi unde sa ma indrept... ce se poate face tinand cont ca sunt si in clasa a 12, si chiar nu am nevoie de durerile acestea insuportabile!
Multumesc anticipat.
0
02-06-2010, ora 10:57
Agikad
Nu este medic/terapeut
Agikad
Va rog astept si eu cateva sfaturi!!!
0
02-06-2010, ora 13:03
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Buna Agikad. Spui pe de o parte ca ti se tot pun pansamente calmante si pe de alta parte spui ca pe radiografie se vad canalele bine obturate. Pansamentele calmante se pun pe dintii cu inflamatie pulpara, deci cu nervul viu, asa ca daca spui ca nervul s-a scos aceste pansamente calmante nu se justifica. Daca maseaua este obturata definitiv pe radacini, iar pe radiografie spui ca se vede ca este obturata corect pana la varf si nu este puroi la varful radacinii, este posibil sa mai fia un canal neobturat. Maselele inferioare (3.6, 3.7, 3.8) au de regula doua radacini, dar este posibil sa fie 4 canale(in foarte multe situatii)si medicul sa obtureze doar 3
0
02-06-2010, ora 14:17
Agikad
Nu este medic/terapeut
Agikad
Buna, pansamentul calmant se vede pe radigrafie, obturatia nu a fost facuata, numai mi-a pus diferite substante pentru scoaterea (momorarea) nervului, nervul nu a fost scos!!!Teoretic dupa spusele medicului durerea ar trebui sa dispara in 2-3 zile maxim, a trecut o saptamana si durerea tot persista.
0
02-06-2010, ora 16:16
Dr. Aron Andrei
Stomatologie, Pitesti
Dr. Aron Andrei
Buna Agikad, iti trebuie un tratament corect de canal, cu o anestezie corect facuta, de preferat este ca inainte sa mergi la stomatolog sa iei 2 antiinflamatoare sa-ti mai linisteasca pulpita pe care o ai.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: