Durere inexplicabila in spate

27-11-2008
macanel
Nu este medic/terapeut
macanel
Am si eu nevoie de ajutor. Sotul meu acuza de aprox. 2 saptamani o durere in spate, mai precis, de la nivelul omoplatilor, cu 2 degete mai in sus. Durerea este cat ai pune un deget pe coloana. Il doare mai degraba osul decat muschii dimprejur. A fost la medic, crezand ca e ceva la plamani. Diagnosticul a fost ca nu are nimic la plamani, raceala sau alte alea si i-a prescris un tratament cu antiinflamatoare si masaj cu gel. Dupa o saptamana de tratament tot nu i-a trecut, durerea extinzandu-se in zona acelui deget. Pe timpul zilei durerea este o durere surda care mai nou se extinde si in zona pieptului. Problema e pe timpul noptii, cand durerea este ascutita si intotdeauna apare mai acut in jurul orei 4 dimineata. Se intensifica atunci cand doarme pe spate. Nu stiu ce sa ma mai fac cu el. Am aplicat tratamentul prescris, masaj local, sticle calde in zona (avand in vedere ca este mai greu de incalzit acea zona a spatelui). Ajutati-ma cu sfaturi... nu mai stiu ce sa fac. Multumesc.
1 comentarii
0
27-11-2008, ora 13:41
maruan
Nu este medic/terapeut
maruan
salut,

din ce spui tu, suna foarte aproape de descrierea unei spondiloze cervicale (durere in zona indicata, durere cand sta pe spate etc.).
daca mai apar cumva si dureri de cap sau amorteli ale degetelor mic si inelar de la maini, cam acolo se duce. iar daca sotul tau sta la calculator mult sau intr-o pozitie anormala, atunci cu atat mai mult.

sfatul meu (desi nu sunt medic, imi dau doar cu presupusul) este sa mergi atat la ortopedie cat si la neurologie cu el pentru un control. asta deoarece, coloana vertebrala face atat parte din sistemul locomotor (ortopedie) dar este si "gazda" pentru maduva spinarii (neurologie).

multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.