Durere inexplicabila a labei piciorului deasupra...

21-11-2015
Jivan O
Nu este medic/terapeut
Jivan O
Buna ziua,
Mama mea are 73 de ani si sufera de steatoza hepatica, cardiopatie ischemica, hepatita B.Astazi in momentul cand am plecat la serv, acuza dureri la piciorul drept nu in talpa piciorului ci deasupra de la radacina degetelor pana unde incepe piciorul( o zona din cate am observat cu multe vene).Durerea s-a declansat dintr-o data, pana cand n-a mai putut sa puna piciorul in pamant daca a fost cazul sa se duca la baie se tinea de pereti.
M-am intors de la serv. i-am dat un supozitor diclofenac si am dat-o cu un unguent cu venin de albine, nu am apasat doar usor am dat cu crema si a inceput sa planga si urla de durere.
Va rog dati-mi un sfat, nu stiu ce ar putea fi.

Multumesc.
Cu respect, Oana Jivan
4 comentarii
0
21-11-2015, ora 19:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Ar putea fi vorba despre o metatarsalgie de origine mecanica
http://www.chirurgiapiciorului.ro/Chirurgia%20antepiciorului/Metatarsalgii, %20boala%20Morton.html
dar ar putea fi si expresia unui picior reumatoid
http://www.chirurgiapiciorului.ro/Patologie%20degenerativa, %20metabolica, %20vasculara, %20infectioasa, %20inflamatorie%20%28reumatoida%29, %20tumorala/Piciorul%20reumatoid.html
sau expresia unui picior diabetic (neuropatie + arteriopatie diabetica).
Va rog sa ma scuzati, dar nu am inteles ce greutate/inaltime are.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
22-11-2015, ora 13:19
Jivan O
Nu este medic/terapeut
Jivan O
Buna ziua d-le doctor,
Va multumesc f. mult ca mi-ati raspuns, Mama are 83 de kg, inaltime 1, 64. Vreau sa va spun ca de la durerea ingrozitoare care a avut-o mama, ne-putatnd sa mearga si tinundu-se de pereti, astazi n-a mai avut nimic.(i-am dat diclofenat tablete si am uns-o cu unguent cu venin de vipera).
Cu toate ca durerea nu mai este spuneti-mi va rog spre ce specialitate trebuie sa ma indrept daca considerati ca este cazul.

Multumesc
Cu pretuire, Oana Jivan
0
22-11-2015, ora 22:18
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Cred ca ar trebui sa va adresati rapid unui serviciu de diabetologie: la cele 30 kg in exces este 100% diabetica, iar simptomele enuntate sunt tipice piciorului diabetic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
26-11-2015, ora 17:56
Jivan O
Nu este medic/terapeut
Jivan O
Multumesc d-le dr ptr raspuns.
Cu respect, Oana Jivan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.