Durere incheietura

24-07-2012
McKay
Nu este medic/terapeut
McKay
Bună seara.

Mă doare foarte tare încheietura mâinii drepte de mai bine de câteva săptămâni. Menţionez că această durere este prezentă numai atunci când încerc să fac flotări sau să ridic greutăţi (relativ mici).

Aţi putea să mă lămuriţi şi pe mine în privinţa acestui simptom? Vă rog nu trageţi concluzii legate strict de greutăţi, după cum ziceam, sunt mici.

Vă mulţumesc.
4 comentarii
0
29-07-2012, ora 20:14
McKay
Nu este medic/terapeut
McKay
Nimic?
0
30-07-2012, ora 10:37
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cum credeti ca ati putea primi un raspuns pertinent, cand D-voastra excludeti acceptarea evidentei?
Este vorba strict despre suprasolicitarea fizica/sportiva a articulatiei, motiv pentru care se impune o pauza de cel putin 2-3 luni in efectuarea unor asemenea eforturi.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
31-07-2012, ora 15:37
McKay
Nu este medic/terapeut
McKay
Bună ziua!

Dacă într-adevăr greutăţile sunt problema, atunci cum se face ca doar încheietura mâinii drepte îmi este afectată? Menţionez ca această durere este prezentă încă dinainte să fi început aceste exerciţii cu greutăţi.

Vă înţeleg perfect, dar folosesc greutăţi de maxim 4-5 kg şi fac exerciţii pentru întărirea încheieturii de asemenea.

Ce altceva ar putea fi? Simt că mă doare osul la palpare.

Mulţumesc!
0
31-07-2012, ora 15:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Unele persoane suporta efortul fizic-sportiv, alte persoane sunt mai 'sensibile'. Pe de alta parte, articulatiile membrelor sunt profund diferite, suportand diferite solicitari, neexistand o simetrie in corpul uman.
Nu inteleg ce inseamna "'exerciţii pentru întărirea încheieturii"'.
Atitudinea logica si rezonabila ramane aceeasi: se impune o pauza de cel putin 2-3 luni in efectuarea unor asemenea eforturi. Nu se pune problema medicamentelor sau unguentelor, care nu pot actiona asupra unei articulatii suprasolicitate.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Antiinflamatoarele non-steroidiene cresc riscul cardiovascular la pacienții cu osteoartrită
  • Rolul estrogenului în osteoartrită și durerile lombare la femei
  •