Durere in zona ganglionului stang sub mandibula

02-05-2014
razvant
Nu este medic/terapeut
razvant
Buna ziua,
De aproximativ o luna mi se intampla cateva lucruri ciudate in zona gatului: initial am avut ganglionii submandibulari umflati si nedurerosi in ambele parti ale gatului iar dupa aproximativ doua saptamani s-au retras la dimensiunea initiala de la sine, fara antibiotice (nu stiu daca are vreo legatura dar am luat doar niste ibuprofen pentru dureri de cap).

Dupa acest episod, a inceput sa ma doara in zona ganglionului submandibular stang fara sa fie umflat (sau foarte putin.. nu sunt foarte sigur... cateodata se simte umflat, alteori nu) atat la palpare cat si atunci cand casc sau deschid gura la maxim si 'trag' limba inapoi.
Deasemenea, durerea se simte putin si in urechea stanga in profunzime, undeva din partea centrala spre cea de jos a ei si putin spre maxilar.

Mai doresc sa mentionez si faptul ca nu ma doare de fiecare data cand casc sau palpez. De exemplu pot deschide gura prima data, ma doare, inchid gura, o deschid din nou la maxim si nu ma mai doare dar parca este ceva care 'tine' sau 'forteaza' ceva la incheietura maxilarului si submandibular.

Un ultim lucru care nu stiu daca are vreo legatura dar il mentionez: imi simt toata partea din spate a gatului intepenita si foarte putin dureroasa la miscarea capului.

Legat de profilul meu, sunt fumator, am amigdalele scoase din copilarie, si am masele lipsa in toata gura plus unele intr-o stare jalnica in partea stanga Sus (devitali care au devenit ruine).

Ce credeti ca ar putea fi: infectie, otita, inflamatie sau altceva mai serios de atat?
Daca considerati ca ar fi o infectie, ce antibiotic mi-ati recomanda?

Va multumesc anticipat si din suflet atat pentru timpul acordat cat si pentru ajutor!
9 comentarii
0
05-05-2014, ora 20:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
recomand insistent.. tratament complet si corect la stomatolog
un conault ORL pentru a eclude si problemele orl.. dar cred ca sunt stomatologice
0
12-05-2014, ora 22:34
razvant
Nu este medic/terapeut
razvant
Va multumesc mult pentru raspuns si sfaturi!

La sfatul Dumneavoastra am fost la stomatolog unde s-a constatat ca este vorba despre o infectie. Am facut tratament cu Ampicilina timp de 3 zile si acum ganglionul stang s-a retras si nu ma mai doare.
Din pacate, dupa tratament m-am ales cu o candida de toata frumusetea si acum sunt pe tratament local cu Clotrimazol :) (am aflat tarziu de Nistatina).

Mai am o singura intrebare: am ganglionul tonsillar drept (o umflatura aparent perpendiculara cu mandibula) umflat putin si nedureros iar inainte de tratament era mai umflat decat acum si as dori sa stiu: in cazul unui limfom, nivelul de inflamare a ganglionilor poate varia? Ma gandesc la ce este mai rau avand in vedere ca nu am avut vreodata aceasta grupa de ganglioni inflamata...

Va multumesc mult!
0
13-05-2014, ora 21:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. nu iteleg logica.. de ce sa te gandesti la limfom cand nu ai rezolvat problemele inflamatorii simple din caviatatea bucala
2 faci si consultul la ORL.. pentru a vedea starea amigdalelor..si cat de infectate sunt
0
14-02-2015, ora 19:24
Mona06
Nu este medic/terapeut
Mona06
Buna ziua!
Tatal meu a fost diagnosticat cu carciom la buza inferioara.Dupa excizie rezultatul de la biopsie a fost urmatorul:
Diagnosticul anatomo patologic este:carciom scuamos moderat diferentiat(G2), keratinizant, pT1 Nx Mx.
Ca si descriere microscopica: excizia cuneiforma prezentand o proliferare tumoratala(diam 1, 8 cm)cu celule scuamoide atipice, poligonale colburi patern cu infiltrativ pana la nivelul stratului muscular.Trase de rezectie chirurgicala neinvadate. De la 2 luni de la excizie tatal meu se simte bine, are grija ce mananca si nu mai fumeaza.As dori sa-mi spuneti de ce ia recomandat extirparea ganglionilor, iar in cazul de nu se intervine, ce consecinte ar fi?Multumesc de raspuns.
0
14-02-2015, ora 19:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 ganglionii din zona se scot pentru ca exista riscul sa fie si acolo celue canceroase
2 daca NU se scot este riscul de metastaze
0
18-02-2015, ora 19:14
Dani1992
Nu este medic/terapeut
Dani1992
Buna ziua :) ! In urma cu o saptamana, am simtit ganglionul limfatic din partea stanga a gatului inflamat nedureros. Am fost la medicul de familie si mi-a prescris antiinflamator Mig400 si Olynth pentru nas (si Decasept). La momentul respectiv nu ii curgea nasul, nu aveam rosu in gat, insa m-am conformat... Decasept nu am luat deoarece am gastrita hiperacida. Ulterior, am inceput sa am dureri si parca e din ce in ce mai rau, nu sunt sigura daca ma doare si in partea dreapta acum sau durerea radiaza.. Oricum, azi noapte nu am reusit sa dorm de durere, am luat si Coldrex pliculete in apa fierbinte vreo 2 zile, nici-o schimbare. Mai mentionez ca am 22 de ani, sunt studenta si medicul de familie e la vreo 350 km distanta si nu prea vreau sa ma duc pana acasa pentru asta.. Imi puteti da o parere, va rog frumos ?
0
18-02-2015, ora 20:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ganglionii se inflameaza si de infectii virale..si de la infectii bacteriene
cauza poate fi la nivelui danturii, nasului, amigdalelor
asa ca fara consult la ORL si stomatolog.. nu stii ce tratezi
0
18-02-2015, ora 20:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ganglionii se inflameaza si de infectii virale..si de la infectii bacteriene
cauza poate fi la nivelui danturii, nasului, amigdalelor
asa ca fara consult la ORL si stomatolog.. nu stii ce tratezi
0
18-02-2015, ora 21:09
Dani1992
Nu este medic/terapeut
Dani1992
Va multumesc mult ! Voi merge vineri cel tarziu la ORL.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.