Durere in piept

08-06-2014
maria_s_s
Nu este medic/terapeut
maria_s_s
Va rog mult ajutati-ma!!! Va rooog!
Sotul meu are dese dureri in piept dar dureri care persista ca perioada si peste o ora, Nu este hipertensiv doar asa poate o HTA oscilanta. Episoadele au loc de obicei dupa oboseala puternica, care o resimte subit, seara, uneori nestiind de la ce i se trage aceasta oboseala. Are 53 ani. Este de profesie inginer, nu depune efort fizic exagerat desi cum va spuneam se simte mereu obosit seara.
Crizele se manifesta si in cursul zilei.
Am fost la control cardiologic, a facut EKG-uri, ecografie, si chiar coronografie la Clinica Nova Vita in Tg.Mures. Nu a fost diagnosticat cu probleme cardiace; a primit totusi tratament pe care insa nu l-a urmat pt. ca am considerat ca e prea tare si nu i se potriveste avand in vedere ca i s-a spus ca nu sunt probleme cardiace si ca durerea este in mod sigur de alta provenienta. (O sa revin sa va comunica si tratamentul cand o sa fie el putin mai bine, pt. ca chiar acum cand va scriu are o criza) I-am administrat Nitroglicerina dar nu se simte mai bine. Imi spune ca simte ca o mare presiune in zona pectorala, o gheara uneori dar o durere care ii sfasie lui pieptul si mie sufletul.Nu ma lasa nici sa chem salvarea, pt. ca am mai chemat-o si a fost fara nici un rezultat. Nu stiu pur si simplu ce drum sa urmam. Medicul de familie de asemenea este destul de... dezinteresat sau nu stie...
Dar ce sa facem?
Nu stim incotro sa o apucam, sincer.
Va rog mult daca aveti o parere, o idee de unde ar putea proveni durerea asta, si incotro sa ne indreptam, sa ne spuneti ce e de facut, pt. ca suntem speriati si disperati si dezorientati totodata.
MULTUMESC
p.s. am avut intentia sa mai trimit odata, daca am facut-o si m-am repetat imi cer scuze
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Afecțiuni ce dau dureri în piept
  • Cum recunoști angina pectorală și de ce apare această durere
  • De ce apar durerile în piept în angină?
  • Durerile în piept - sunt dureri de inimă sau nu? (cum faci diferența)
  • Angio-computer tomografia ar putea fi cel mai bun prim pas în investigarea durerilor în piept
  •