Durere in piept, retrosternala sau mediastinala

22-12-2008
traian_m
Nu este medic/terapeut
traian_m
Am 28 de ani si de cca 4 luni am o durere in piept care s-a agarvat pe masura ce a trecut timpul. Durerea incepe din stern si urca in sus spre gat. Pare ca arsura, ca o leziune ca ceva infectat, care ustura, nu este durere musculara sau carcel sau gheara. Este prezenta in continuu de 3 saptamani cresacand si scazand in intensitate in timpul unei zi. Nu imi dau seama ce determina variatiile initial am crezut ca e de la stomac ca am descoperit o mica hernie hiatala de gr 1 si niste eroziuni superficiale, am facut tratament cu controloc 40 mg timp de 6 saptamani si cu toate acestea acum in urma ultimei endoscopii stomacul e curat fara eroziuni numai hernia a ramas. Insa durerea sa agravat si o simt cum am mai spus din stern cca 12 cm in sus exact sub coaste in zona unde am aflat ca este timusul. Prolema este ca atunci cand durerea creste imi da ameteli, un pic de dezechilibru si simt o presiune ca o caldura in vene si deasemenea simt cum imi bate inima ciudat ca si cum o influenteaza prin simpatie. Pulsul nu creste semnificativ in schimb simt vibratia mai puternica. In aceste 4 luni cred ca am fost la cca 15 medici si peste 30 de consultatii si am facut analize de sange care au iesit bine, ecografie de cord si a iesit bine, ekg holter 24 de ore si a iesit bine, deci afectiunile de cord le-am eliminat. A ramas decat mica hernie care mai multi gastroenterologi miau zis ca e mica. Am si ceva reflux dar nu ma doare zona respectiva cand mananc sau inghit si nici cand ragai. Am facut si un tomograf toracic si abdomninal si a iesit ok, medicul care l-a interpretat a zis decat ca este o "discreta neomogenitate de structura la nivelul lojei timice" dar ce sa cred acuma ca si citirea pozelor respective mi se pare un fel de ghicire in urme de cafea. Sunt disperat, si dezamagit, mi-e mai rau pe zi ce trece, nu-mi vine sa cred ca medicina din Romania nu este o stiinta precisa si nu e in stare sa gaseasca cauza concreta a durerii mele si sa o vindece, m-am saturat sa ma plimb din cabinet in cabinet si sa cheltui bani ca in spital am fost de 2 ori la urgenta cand am avut niste crize si miau facut o radiografie si m-au trimisi acasa, sa nu mai vorbesc de faptul ca platesc la stat asigurari de sanatate o suma foarte mare pt ca am un salariu brut de 11500 RON (sunt inginer programator )si ar trebuii ca sistemul de sanatate sa ma ia sa ma interneze si sa nu ma lase pana nu ma vindeca, nu sa ma plimbe di colo colo sa dau spagi sa umblu cu pile si relatii iar doctorii sa se poarte cu mine ca cu o carpa, sa stam cu orele pe la usile cabinetelor si sa mai ia de sus cand nici macar ei nu sunt in stare sa rezolve un caz, Adica logic sa ia intrarea (adica eu bolnavul) sa o treaca printrun proces medical responsabil si la iesire sa iasa rezultatul adica tot eu sanatos. Sunt foarte frustat si scarbit de medici si de sistemul de sanatate din Romania. Doamne fereste sa fii bolnav in Romania ca medicii te umplu de pastile si de plimbare intre cabinete. M-am oripilat de ce e prin spitale. Sunt curios cati medici pot da un sfat in legatura cu simptomele pe care le-am descris sau sa recomande pe cineva capabil sa ma vindece, nu doar sa ma plimbe di colo colo. Doamne ajuta sa scap de durerea asta si acum sigur o sa emigrez in germania sau elvetia unde macar stii ca nu poti murii cu zile pe culoarele spitalelor si doctorii isi dau tot interesul sa te vindece si totul pe asigurare. Rusine medicinei romanesti.
9 comentarii
0
24-12-2008, ora 15:30
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salut,

Va cred ca sunteti frustrat, oripilat si scarbit de medici (sunteti pe aceeasi lungime de unda cu mine (eu sunt oripilat de foarte multi medici, dar nu de toti))!

Cat timp ati luat Controloc (pantoprazol) ati mai avut aceste dureri retrosternale? Cand ati facut endoscopia digestiva superioara v-au facut si analiza ph-ului pentru a vedea daca nu suferiti de hiperaciditate?

Prezenta herniei hiatale favorizeaza foarte mult eructatiile (ragaielile) si refluxul gastro-esofagian...

Eu am sa va recomand un medic internist pe care l-am recomandat tuturor pe acest forum...dupa un "pelerinaj" pe la cel putin 20 de medici, dansa a fost singura care mi-a pus un diagnostic corect si in urma unui tratament de 1 luna m-am facut bine. este o minune de medic.

Pe dansa o cheama Tiganisteanu Constanta si locuieste in Bucuresti. Va dau numarul de telefon, o sunati si o rugati macar sa va dea un sfat daca nu puteti sa ajungeti la o consultatie la dansa (0751.030.553)...

Numai Bine, multa sanatate si Sarbatori fericite!
0
14-07-2009, ora 15:35
fecioara
Nu este medic/terapeut
fecioara
vreau sa stiu daca ai gasit tratamentul pentru problemele pe care le ai, deoarece si eu trec prin aceeasi situatie, am probleme digestive asemanatoare cu ale lui traian_m. Nu-mi gasesc "leacul" pe la cati dr am fost toti se uita de parca as fi bolnava cu capul.Am o mica hernie hiatala, gastrita cronica profunda cu HP.Am aceleasi simptome de durere in piept cu nod in gat si stare generala de rau, desi am urmat tratament cu controloc o luna si antibiotice, am urmat si a doua cura de antibiotice si din nou controloc de data asta 40 zile.Ma simt in continuare rau si de aceea vreau sa stiu daca in Romania de azi se poate trata astfel de boala!!!!!!!!!!!!!!!!!Astept raspuns si multumesc oricui poate sa ma ajute in vreun fel.
0
16-07-2009, ora 21:20
danait
Nu este medic/terapeut
danait
Buna !
Aceleasi probleme le am si eu.Totul a inceput in luna martie cand am simtit niste palpitatii in gat(aveam puls 100) si nod in gat.Am ajuns la urgente, mi-au facut un EKG.Au spus ca nu am nimic la inima si m-au trimis la endocrinolog.Si de aici incepe periplu meu
1.investigatii endocrinologie-2 noduli care nu ceeaza probleme, val.TSH normale
2.cardiolog-tulburare de ritm cardiac
3.radiografie la plamani-ok
4orl-nimic
5.si ultima speranta pshiatru nimic
Tot citind pe forumuri mi-am dat seama ca ar putea fi o problema la stomac.
6.endoscopie, in sfarsit un diagnostic-pangastrita.
Vreau sa va spun ca nodul acela in gat aproape ca nu il mai am dar am dureri in piept continuu.In urma tratamentului cu Nexium siVenter s-au mai diminuat.Am doar 2 sapt.de tratament.Dar si acum stau cu teama ca ar putea fi alceva.Din martie pina acum am slabit 10 kg.dar nici nu prea am mancat.Va doresc sanatate tuturor si sa azim de bine!
0
09-09-2009, ora 00:53
dan grig
Nu este medic/terapeut
dan grig
Buna ! Cred ca ma invirt pe forumurile medicale de ceva timp.Este prima data cind intilnesc ceva ce seamana foarte mult cu afectiunea mea. Eu am fost diagnosticat, endoscopic, cu hernie transhiatala mica, boala de reflux gastroesofagian, esofagita de reflux, gastrita antrala eritematoasa Va marturisesc ca aceste rezultate au aparut dupa 5 ani de suferinta, in care eu m-am chinuit cu simptomele. Medicii, la vremea respectiva, dupa multe investigatii iesite ok, m-au trimis la psihoterapie.
In momentul actual sint operat, nu va sfatuiesc sa faceti acelasi lucru. Este destul de dificila recuperarea.
Si eu am aceea senzatie de nod in git care ma dispera(retineti ca o am de 5 ani), am o durere periombilicala dupa mese, multe gaze, zgomote intestinale. Nu stiu sincer in ce directie sa mai merg.
Aceasta boala mi-a schimbat viata in ultimii ani.
Acum, dupa operatie, se simte ceva ameliorare dar ragai foarte mult, nodul acela persista.
La o luna dupa operatie a trebuit sa fac endoscopia obligatoriu Rezultatul: esofagita a disparut dar am facut ulcer gastric. Acum fac tratament cu nexium si ceva valeriana pentru somn si liniste.
Parerea mea este, dupa atita timp de cind fac investigatii, ca aceste manifestarii au si o componenta psihica, mai importanta decit boala in sine. Cred ca de acolo trebuie plecat. Aceea senzatie de nod in git, cel putin la mine, reprezinta motorul problemelor pe care le am in rest sau care s-au dezvoltat in timp.
Si totusi dupa 5 ani, si operat fiind, nu am reusit sa scap de el. Dupa operatie am avut o perioada grea de o luna jumate, nu reuseam sa maninc decit citeva inghitituri dupa care simteam un blocaj si nu mai puteam sa inghit. Am citit undeva mai sus ca cineva a slabit 10 kg in 3 sau 4 luni. Eu am reusit performanta intr-o singura luna, nu din proprie initiativa. Am scris acestea nu ca sa ma pling, ci sa va prezint un caz asemanator cu al dumneavoastra. Disperat fiind dupa cinci ani m-am operat. Si totusi probleme inca mai am.
0
28-11-2011, ora 17:46
razvan33
Nu este medic/terapeut
razvan33
si eu am simptome asemanatoare de aproximativ 6 luni de zile...am facut tratament cu nexium si m am simtit mai bine, dar simptomele au revenit...la medic nu am fost inca, de fapt am fost, deoarece am probleme si cu tiroida, hipotiroidism.Am luat medicamente cu pumnul pentru tiroida si cred ca de acolo vin problemele, mi am facut praf stomacul.O sa incerc in perioada urmatoare sa imi fac un control, deja durerile ma deranjeaza tot mai mult :(
0
01-05-2012, ora 14:29
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
orice medicament fara regim alimentar nu face doi bani.
mergeti pe regim pana dispare senzatia de acru in gura si disconfort retrosternal (dureri in piept )
numai legume fierte (ciuperci, cartofi dovlecel telina morcov ) inglobate in orez, portiile mici, nu faceti abuz, paine prajita (uscata ), apa fiarta si racita, telemea sarata cate 50 gr pe zi, carne fiarta, vita, peste slab, atat
daca ve-ti urma acest sfat o sa vedeti ca incet incet senzatiile dispar.
nu folosititi niciu medicament in aceasta perioada pentru ca nu aveti probleme nici cu inima nici cu stomacul, concluzia mea este ca prin peretii erodati (chiar daca nu se vede la endoscop ) ajung substante acide care merg direct in plasma sange sau limfa oricum in circuit nu ma pricep, mai este si altceva, organismul are memorie, inclusiv organele in momentul in care ingerati ceva care stomacul stie ca ii face rau poate sa apara eructatia sau senzatia de acru ininte la alimentul sa ajunga sa digere,
nu sunt medic, sunt concluziile mele de-a lungul anilor de cand ma confrunt cu aceleasi probleme, reflux dureri retrosternale palpitatii uneori dureri de cap, dureri de oase, sisenzatie de mancarime si multe altele prin acest regim am reusit sa imi ameliorez starile cat de cat incat sa nu iau medicamente pentru ca de fapt nici nu stiu ce sa iau, analizele sunt perfecte.
0
11-07-2015, ora 14:54
George Barbu
Nu este medic/terapeut
George Barbu
Buna ziua,
Ati rezolvat problema durerii?
Care a fost cauza va rog?
Mai aveti 11500lei salariul, ca as vrea si eu asa salariu; poate-mi spuneti si mie cine plateste asa bine un inginer, i-as arata patronului meu cum platesc altii
0
14-03-2016, ora 15:56
razvangry
Nu este medic/terapeut
razvangry
buna ziua,

si eu am simptome cam la fel, maine ma duc din nou la spital, sper sa mai fac o endoscopie (am mai facut una in decembrie)
o sa fac si un CT toracic joi; CT abdominal am facut in decembrie
va tin la curent

daca nu reusesc sa gasesc ceva fizic, atunci poate fi psihic, legat de serotonina, pt care tratamentul il poate da numai un psihiatru

Razvan
0
20-04-2016, ora 15:53
Mariana Carmen
Nu este medic/terapeut
Mariana Carmen
Buna! Ce ai rezolvat pana la urma? Si eu ma confrunt cu niste stari carora nu le gasesc leacul. Nu stiu cum sa incep povestirea mea pentru a ma faca cat mai inteleasa. Pe la cati medici am umblat nici unul nu a avut rabdarea necesara sa-mi explice macar 10 % din ce am citit aici.
Si acum sa povestesc...Cu trei ani in urma, mai pecis prin martie 2013 am inceput sa tusesc in fiecare dimineata cam 10-15 minute. Tusea era productiva, dar nu expectoram decat saliva. Dupa acea tuse de dimineata care era ca un fel de eliberare nu mai tuseam deloc pe parcursul zilei. Dupa o perioada de timp in afara de tuse au inceput eructatiile, care erau rare la inceput, dar au inceput sa fie din ce in ce mai dese. Pe 23 august 2013 am tusit intreaga zi aproape fara oprire si datorita acestui lucru seara am ajuns la urgenta unde medicul a constatat ca aveam tensiunea arteriala 20, intrebandu-ma daca am tenisune crescuta de obicei. I-am explicat medicului ca pana in acel moment nu mi s-a mai intamplat asa ceva deoarece aveam mereu tensiunea 12 cu 8. Dupa cateva perfuzii mi-a scazut tensiunea, tusea a incetat si am putut pleca acasa. Tusea insa nu a incetat definitiv. In fiecare dimineata continuam sa tusesc cam 15-20 de minute. Am mers la medic pneumolog care mi-a dat un tratament din care imi amintesc doar antibioticul care era eficef, pentru tuse eurespal si pentru o luna mi-a dat sa iau singulaire. Dupa o luna am mers din nou la pneumolog. Tusea nu se oprise, continuam sa tusesc in fiecare dimineata cam 20 de minute, apoi pe parcursul intregii zile nu mai tuseam. Doamna doctor pneumolog mi-a spus sa nu mai iau singulaire-ul deoarece daca era bun pentru mine ar fi trebuit sa se vada imbunatatiri dupa luna in care luasem, in sensul ca tusea ar fi trebuit sa nu mai existe. Abia mai tarziu am aflat si alte pareri in sensul ca ar fi trebuit sa mai iau macar doua luni si atunci abia as fi vazut urmarile benefice ale singulaire-lui. In acest timp am fost si la cardiolog unde mi s-a facut o monitorizare holter si s-a constatat ca nu aveam nici tensiune mare si nici oscilanta. Mi-am cumparat si aparat de tensiune si cand mi-o iau nu este decat 12 cu 7 sau 13 cu 7. Pneumologul mi-a dat o trimitere pentru a efectua un computer tomograf toracic. Am uitat sa specific ca in acea vara mai facusem doua radiografii la plamani care au iesit ok. In momentul in care mi s-a injectat substanta de contrast pentru CT, medicul m-a intrebat pentru ce fac CT-ul si pentru ca i-am povestit de acea tuse care ma supara mi-a sugerat sa-mi faca nu numai toracal ci si abdominal. Totul a iesit ok: fara noduli pulmonari, fara adenopatii mediastinale, fara acumulari spontane pleuro-pericardice. Vezicula biliara, coledocul, splina, pancreasul, ficatul, rinichii, suprarenalele si plamanii in ordine. La concluzii apareau doar mica scizurita stanga si modificari degenerative vertebrale toracale.Cu toate acestea tusea de dimineata continua sa fie prezenta, mai nou eructatiile care deveneau deranjante. La inceput erau doar trei -patru pe zi si acum erau cateva zeci. Medicul pneumolog a concluzionat ca tusea nu e de la plamani si ca probabil e o tuse gastrica.Tusea matina a continuat tot anul 2013 si apoi in 2014. In mai 2014 intr-o seara dupa ce am mancat am simtit ca doresc sa ragai si nu puteam deloc. Am inceput sa tusesc si nu am reusit sa ma linistesc decat in pozitie orizontala. Dimineata insa cand m-am ridicat din pat simteam ca ma sufoc si nu reuseam sa ragai si de aceea tusea s-a accentuat. Am plecat la urgenta si acolo dupa cateva perfuzii mi-am revenit. La cateva zile mi-am facut un examen baritat gastroduodenal in urma caruia mi s-a descoperit un reflux gastro esofagian in 2/3 inferioara in cantitate redusa-nu se vizualizeaza hernie hiatala, esofag hipoton, pilor permeabil. Imi era frica sa fac o endoscopie si de aceea am preferat examenul baritat. Tusea a continuat pe tot parcursul anului 2014, dar era doar tuse matinala de 15-20 minute, dar in acest timp eructatiile erau din ce in ce mai dese. In ianuarie 2015 am efectuat o endoscopie gastrica in clinica privata cu urmatorul rezultat: esofag normal, cardie permeabila, stomac cu continut de aspect clar, mucoasa eritematoasa congestiva, pilor permeabil, bulb normal. In perioada 2013-2014 am facut de cateva ori analiza pentru determinarea H. pylori si de fiecare data rezultatul a iesit incert, chiar daca analiza era din sange sau din materiile fecale. Chiar daca a iesit incert am primit medicatie pentru eradicarea H. pylori.cu antibiotice. Mentionez ca in toata aceasta perioada am luat nexium, omez, sau lanzul pe diferite perioade de timp, combinate cu motilium, digenzim, espumisan, triferment, gaviscon, redigest, aerius, oroperydis. Nicio imbunatatire. Erucatiile au devenit permanente, chiar pe stomacul gol. Mentionez ca nu consum alcool si nici bauturi acidulate, nu fumez si nu mananc alimente condimentate. Am o greutate de 96 kg la 1, 65 m inaltime. In februarie 2015 am racit foarte tare si am ajuns iarasi la pneumolog. Am tusit mai bine de o luna, am luat diverse antibiotice si zeci de sticle de siropuri diferite pentru tuse. In aceasta perioada cu raceala tuseam tot impul nu numai dimineata ca pana atunci. In august 2015 pentru ca ragaiam de zeci de ori pe zi am efectuat din nou, de data asta la clinica Medas din Bucuresti o endoscopie digetiva superioara. Diagnostic: esofag, stomac, duoden fara leziuni; H-pylori negativ la 30 minute, prezenta boala de reflux gastroesofagian fara esofagita. Doamna doctor gastroenterolog mi-a spus ca problemele mele sunt psihice, deoarece i-am povestit ca am avut stres intens in ultimii ani( mama mea operata de cancer de san, apoi de cancer de tiroida...etc.) Ma intreb ce intretine acest reflux gastro, daca H. pylori nu este prezent. Mi s-a recomandat regim alimentar si tratament cu lanzul, oroperidys si debridat. Desi am luat tratamentul nu am simtit nicio ameliorare, situatia mea chiar inrautatindu-se, deoarece am ajuns acum sa tusesc nu numai dimineata, ci si pe parcursul zilei. Mentionez ca regimul alimentar l-am tinut doar pe perioade scurte de timp. Eructatiile sunt prezente non-stop, iar tusea este virulenta in momentele in care nu pot ragai. Trebuie sa subiniez ca acum tusesc dimineata 20 de minute si apoi pe parcursul zilei daca nu pot avea eructatii. Singura pozitie in care ma linistesc este cea orizontala. Cum ma ridic in pozitie verticala incepe mai intai tusea care persista chiar jumatate de ora fara oprire daca nu ragai. Cum reusesc sa elimin gazele nu mai tusesc. Si ragai, scuzati-ma de sute de ori pe zi! Noaptea dorm bine si totul incepe cand ma ridic din pat. Dorm cu gura deschisa si sforai, asta mi-a povestit sotul meu. Medicul ORL-ist imi spune ca in afara de o rinita totul e bine. Am mers la medic psihiatru care mi-a dat tratament cu cu anxiar si serlift. Dupa o luna nu am mai luat medicamentele deoarece nu simtisem nicio imbunatatire. In momentul in care am eructatii tusea se opreste. Am facut in acesti trei ani de cateva ori si analize la sange care au iesit bune si cateva ecografii de asemenea bune. Ultima ecografie abdominala efectuata in noiembrie 2015 are urmatorul diagnostic: ficat cu aspect de steatoza hepatica incipienta, colecistita cronica colesterolotica, pancreas, splina, rinichi, vezica urinara- toate ok. La unghiul splenic al colonului aparea aerocolie accentuata. Pe 23 noiembrie am mers la spitalul militar din capitala unde am facut a treia endoscopie si o colonoscopie. Acestea au iesit ok. Medicul mi-a spus ca nici macar nu exista gastrita sau altceva si colonul e ok pana la cec. Inaintea acestor investigatii, chiar cand asteptam sa intru la medic am inceput sa tusesc fara oprire. In acel moment am crezut ca e tuse emotionala fiindca imi era foarte frica de colonoscopie. Mi s-a luat tensiunea care era 15 cu 8, dar presupun ca era tot din cauza ca-mi era teama de investigatiile care urmau. Am facut si un CT cerebral si cervical in decembrie 2015. Rezultatele sunt: CT cerebral cuprins in limite normale si modificari degenerative la nivelul coloanei cervicale, spondiloza cervicala. Pe 17 decembrie am facut un nou tomograf toracic, abdominal si pelvin care a iesit bine. Nu spun foarte bine deoarece am ficatul marit si la plamanul stang sechele de fibroza pleuro pulmonara la nivelul lingulei. In rest toate organele sunt ok. Medicul radiolog mi- a spus sa nu ma sperii deoarece acele sechele de fibroza sunt ca un fel de cicatrici ramase de la raceli netratate. Acelasi lucru mi l-a spus si doctorita pneumolog. Eu stiu ca nu am stat cu raceli netratate, dar...In final nici radiologul si nici pneumologul nu au avut explicatii pentru tusea si eructatiile pe care le am de atat de mult timp. Doamna doctor penumolog imi spune ca e pobibil sa am un inceput de astm bronsic si mi-a prescris montelukast, din care am luat 14-15 pastile, dar tusea vad ca mi s-a accentuat si ma gandesc sa nu fie una din reactiile adverse pe care le-am citit in prospect. La fiecare control pneumologic, spirometria mea este buna. Tot medicul pneumolog mi-a prescris un spray pentru astm, dar nimic nu s-a schimbat dupa folosirea lui. In ianuarie-februarie 2016 am facut trei endoscopii orl(nas si gat) si am doar o rinita hipertrofica.Tusea si eructatiile imi fac viata un calvar si niciun tratament medicamentos nu a avut rezultate benefice, starea de rau accentuandu-se. Pur si simplu aceste stari m-au obosit foarte tare. Daca cineva imi poate da un raspuns as fi extrem de recunoscatoare. Multumesc! Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Afecțiuni ce dau dureri în piept
  • Cum recunoști angina pectorală și de ce apare această durere
  • De ce apar durerile în piept în angină?
  • Durerile în piept - sunt dureri de inimă sau nu? (cum faci diferența)
  • Angio-computer tomografia ar putea fi cel mai bun prim pas în investigarea durerilor în piept
  •