Durere in piept, nod in gat, respiratie grea

12-09-2013
george25
Nu este medic/terapeut
george25
Buna ziua, sunt un baiat de 20 de ani. Aseara, pe la ora 12 noaptea am observat ca respiram greu, 'nu intra tot aerul ' al acel oft, cand tragi aer in piept, am avut in seara aia durere de cap, putina greata, parca aveam un nod in gat, o apasare in piept si din ceste cauze eram foarte nelinistit si ingraijorat, ma gandeam numai la rau. Cu greu, dupa cam 4 - 5 ore am adormit in seara aceea sperand ca a doua zi sa nu mai am nimic. de unde ? A doua zi, cam tot asa, respiratia si apasarea din piept si-a mai revenit, dar durerea de cap, 'nodul din gat' si starea mea ciudata de frica, ingrijorare, nu prea sa remediat.
Acum nu stiu ce sa fac, am citit pe internet ca ar putea fi vre-un atac de panica ? Anexitate ? Un atac de cord ? sau ceva la tiroida ?
Cand vine vorba de sanatatea mea ma ingrijorez foarte repede, si pun mult suflet.
Daca maine nu se mai amelioreaza sau sa imi treaca voi consulta medicul de familie. Ce parere aveti ? Multumesc frumos.
12 comentarii
0
12-09-2013, ora 22:27
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
ca sa-ti raspunda un medic, detaliaza:
- inaltimea si greutatea
- daca te stii cu vreo alta problema de sanatate
-daca ai probleme la scoala, serviciu, in familie cu parintii, cu iubita etc
-stai zi si noapte muuuuult la calculator?
-circuli DOAR cu masina si f putin pe jos sau/si deloc?
-stai mult in casa sau doar in casa?

parere:
pana atunci,
cand sau daca-ti mai apar astfel de stari,
pe moment bea lichide (apa, suc, ceai)
sau/si mananca ceva dulce (o lingurita cu miere, o buc de cioco.)

propunere:
mananca bine si bea apa INAINTE DE CULCARE
si posibil sa NU mai ai aceste stari

DACA nici asa nu-ti cedeaza,
cu trimitere de la dr de familie mergi la un consult dr endocrinolog si dr cardiolog
(ekg nu-i suficient.sa-ti faca si-un eko dopller)
sanatate

parere:
sigur ai o "problema"care "te macina"...
cele bune,
0
12-09-2013, ora 22:53
george25
Nu este medic/terapeut
george25
Inaltime, greutate : 1.82 cm, cam 70 kg.
Alta probleme de sanatate nu am..
Probleme la scoala..nu..serviciu nu am, de obicei gandesc pozitiv, daca cand vine vorba de sanatate, ma doare ceva...imediat ma ingrijorez, gandesc negativ, daca am ceva rau..etc..
In ultimul timp stau aprope toata ziua la calculator, deoarece ma simt singur uneori..
Circul destul de mult pe jos..
Cateodata ma simt nemultumit, ma simt singur...dar niciodata nu am avut starea asta ce o am acum, de frica, neliniste, ma gandesc doar la lucruri rele ce mi se pot intampla...
In prezent doar putin mai respir greu, dar pe langa asta simt un nod in gat..unde e glanda tiroida...
Daca o sa ma simt asa, maine o sa merg la medicul de familie si o sa va anunt ce am rezolvat, MULTUMESC.
0
13-09-2013, ora 10:38
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna dimineata,
inteleg..acum

singuratatea asta, bat-o vina face rau oricui
si
daca ai zice cuiva (sa inteleg ca n-ai cui)..ASA cum ai scris
pe aici,
ai primi sfaturi, te-ai mai linisti
si
STAI PREA MULT, MULT DE TOT la calculator...
si acum te inteleg
NU ai prieteni
asta ar trebui sa rezolvi.
macar unul sa-ti fie aproape
astept vesti de bine
0
13-09-2013, ora 13:09
george25
Nu este medic/terapeut
george25
Multumesc, azi am fost la doctorul de familie, la ultimele analize am avut lipsa de calciu, acum cateva luni, asa ca ma programat saptamana viitoare sa le fac, si pe langa astea mai fac si o ecografie la gat, la glanda tiroida. acum ma simt mai bine, simt doar o mica apasare in piept si o mica greutate la respiratie, dar pe langa asta am frica, ingrijorarea..de care vad ca nu prea pot sa scap..pana ma fac bine. Dummeavoastra credeti ca e anxietate ? daca ar fi, cum as putea scapa? sa las calculatorul, sa ies mai mult din casa? zik, ca de obicei nu aveam nici o problema cand stateam la calculator..si acum e putin ciudat pentru mine..
0
13-09-2013, ora 13:27
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna George,
iata parerea mea:
1.NU cred ca-i anxietate (e parerea mea)
2.NU mai sta macar 3-4 zile DELOC la calculator...(intra doar f putin sa-ti verifici rasp.aici pe forum);
si dormi si ziua...cand ti-e somn...asculta muzica...ce-ti place..
3.plimba-te muuult PE JOS, in special seara dupa ora 17-18 cate 1-2 ore/zi.
conteaza ca nu-i multa lume pe strada
si vei fi relaxat-zic.poate chiar singur,
o plimbare cu cineva caruia/careia sa-i zici ACELASI lucru,
ti-ar face mai rau..o parere;
4.nu pleca la plimbare FARA sa mananci ceva si sa bei un pahar de apa, suc, ceai..
si
gandeste pozitiv ("NU AM NIMIC GRAV".)
si chiar vei vedea.
posibil glanda tiroida sa-ti faca probleme,
dar nu-i ceva grav...

cele bune,
mai lasa mesaj..desigur-de bine
0
13-09-2013, ora 14:21
george25
Nu este medic/terapeut
george25
Am inteles, asa o sa fac, am uitat sa specific ca mai am cateodata dureri de cap. o sa fac ce mi-ati zis, o sa va scriu luni sa va zic ce am rezolvat cu ecografia, sau mai repede daca intervine ceva. multumesc
0
13-09-2013, ora 21:26
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
hmmm...dureri de cap?!!
ti-ai verificat tensiunea?
posibil prea mica (asa cred) sau prea mare
ambele DAU dureri de cap..

p.s.
poti verifica si-ntr-o farmacie
0
15-09-2013, ora 20:55
george25
Nu este medic/terapeut
george25
dureri-le de cap am mai incetat, nu am avut unde sa imi iau tensiunea..
zilele trecute am mai avut greata, dupa orice mancam..aveam greata, acum vad ca nu mai am..
acum sunt doar ametit si probleleme cu respiratia (simt de multe ori sa oftez) si nu prea intra aerul in piept..ceea ce
ma nelisteste foarte tare, nu ma pot concentra bine..eu cred ca tot este o anxietate si sunt foarte speriat, foarteee !!
cand vine vorba de asa ceva..mai bine stiu ca am ceva la glanda tiroida, sau altcv..dar nu la psihic.
de abia astept sa fac analizele sa vad daca fizicul este bine...daca nu oare cat tine enxietatea asta ?
am mai citit despre ea ca anumite persoane se confrunta ani de zile...eu de abia rezist cateva zile...deci nu mai pot..
va rog frumos mai spuneti-mi niste pararei, mutumesc mult.
0
16-09-2013, ora 22:33
george25
Nu este medic/terapeut
george25
am facut si ecografie la glanda tiroida, si mi-a iesit bine, nu am probleme cu ea..
0
04-01-2018, ora 01:23
andrei990108
Nu este medic/terapeut
andrei990108
Salut George, incepand de 2 saptamani am aceleasi simptome cu cele prezentate de tine si nu stiu de la ce provin, observ ca postul este din 2013, ai reusit sa treci peste, te-ai vindecat?Daca da, spune-mi te rog cum ai procedat, voi fi foarte recunoscator.
0
21-01-2018, ora 02:05
Alexucam
Nu este medic/terapeut
Alexucam
Aceleasi probleme le am si eu, simt ca nu pot respira ma tine foarte tare in capul pieptului..tin sa precizez ca sunt mereu singura nu prea am cu cine sa vorbesc.Oare este posibil sa fie de la stres in ultimiile luni ma tot consum din cauza altora, am facut analize la glanda inima plamani nu mi sa gasit nimic.Dar stau mereu cu frica sa nu patesc altceva am 25 de ani.
0
12-04-2019, ora 22:41
Andre1234
Nu este medic/terapeut
Andre1234
Buna seara! Aceleași probleme le am si eu. La mine au debutat in 2017 in reprize (ma țineau câteva luni non stop, apoi dispăreau). In prezent s-au declanșat in Ianuarie si de atunci au fost putine momentele cand au incetat din intensitate. Am facut investigații la plămâni, inima, glanda, analize si nimic... eu ma balonez, obosesc dupa ce mănânc, nu pot da aerul afara din plămâni, casc, oftez, ma chinui in zadar! Uneori ma trezesc si noaptea din cauza lipsei de aer. Daca cineva a mai trecut prin aceste stări si le-a tratat, va rog sa imi scrieți!!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici