Durere in palma

04-05-2015
vivianee
Nu este medic/terapeut
vivianee
Buna ziua, rog si eu un raspuns de specialitate la problema care ma framanta.Nu stiu daca pot sa explic exact afectiunea mea, poate se observa in poza atasata de profil, , , locul cu pricinaDe aproximativ 4 ani am observat in palma dreapta ca si o cicatrice, dar de fapt sunt strangulate articulatiile, la palpare simt niste noduri, umflaturi, degetul inelar nu-l mai pot tine drept, este tras spre aceasta strangulare...cam de un an ma doare rau in palma, toate degetele ma dor, pumnul nu-l mai pot inchide, dar nici sa deschid frumos pumnul nu mai pot, binenteles ca nu mai pot folosi mana decat la lucruri foarte usor de facut. Am 52 ani, femeie, am avut reumatism articular acut la varsta de 15 ani, am facut atunci moldamin doar 3 ani..Rog sa-mi spuneti pentru aceasta afectiune ce medic ar trebui sa consult, la ce clinica sa merg in Timisoara???Va multumesc!
5 comentarii
0
05-05-2015, ora 14:24
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Pare o contractura Dupuytren - se vede cam prost.
Mergeti la chirurgie plastica si la reumatologie
0
05-05-2015, ora 15:33
vivianee
Nu este medic/terapeut
vivianee
Va multumesc d-na dr.Albu, - cred 99 % ca acesta este diagnosticul, din prezentarea bolii pe care am gasit-o acum pe internet, imi regasesc toate simptomele. Acum nu stiu ce decizie sa iau, m-a cam speriat putin din ce am gasit eu pe aici pe net, cu siguranta va trebui sa consult un chirurg, este atat de greu chiar daca sunt intr-un oras mare ca Timisoara nu stiu in ce directie sa o iau, sa primesc cele mai bune sfaturi si tratamentul adecvat.
Va multumesc! O zi buna!
0
28-06-2015, ora 22:39
vivianee
Nu este medic/terapeut
vivianee
Buna seara, revin pe forum sa va zic ca m-am operat acu 1 luna de dupuytren, am facut recuparare, e foarte dureros, , , dar din pacate nu sunt multumita ca nu mi-a scos toate bridele alea, probabil ca va trebui sa mai fac si alte interventii, , , e complicata boala asta, durerile au revenit in palma exact acolo unde mai am contracturi...Va multumesc d-na dr.Albu, ca datorita dvs.am descoperit boala mea, sper ca si alte persoane s-o ia mai din timp, cu cat mai repede orice boala se trateaza mai usor.
0
28-07-2015, ora 01:29
Dr. Mitrulescu Cristian
Ortopedie si traumatologie, Timisoara
Dr. Mitrulescu Cristian
Buna ziua, din ce reusesc sa vad in poza este boala Dupuytren.

Recomandarea de operatie este posibil sa fie putin pripita, deoarece aceasta boala se opereaza doar in momentul in care acele corzi realizeaza un anumit grad de retractie al degetelor. Daca aceasta retractie nu este mare, este mai prudenta o atitudine expectativa si de evaluari periodice la medic, deoarece este o maladie cu evolutie imprevizibila, putand sa se opreasca din evolutie de la sine.

Pentru anumite cazuri se poate efectua chiar ruperea acelor bride percutan, cu un ac, insa cu risc de recidiva mai mare comparativ cu chirurgia clasica.

Pot sa va ajut cu un consult la spital in Timisoara, insa momentan sunt intr-un stagiu prelungit de pregatire in chirurgia mainii la Paris, revenind in tara doar dupa data de 1 octombrie.
numar telefon 0723 356 800

multa sanatate
0
27-10-2019, ora 13:51
vivianee
Nu este medic/terapeut
vivianee
Buna ziua
au trecut 4 ani de cand ma confrunt cu contractura dupuytren, m-am operat in 2015 la mana dreapta, iar acum o luna la mana stanga. Acum sunt in recuperare, e ingrozitor de dureros. De cateva zile simt ca am niste dureri in talpa, la ambele picioare, cand am fost de m-am operat la mana, nu aveam nimic, iar acum simt la piciorul stang un mic nodul. Durerea persista. Vreau sa incep un tratament medicamentos daca exista, nu mai suport sa ajung la chirurgie, chiar nu mai suport atata durere. Intrebarea mea este: s-a tratat cineva de aceasta boala fara sa ajunga la chirurg? Eu am 56 ani, sunt femeie, ma confrunt cu un Limfom NH de 4 ani, sunt din Timis,.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: