Durere in gat si ganglion umflat

12-04-2013
roli85
Nu este medic/terapeut
roli85
Buna ziua.
Ma numesc Roland am 28 de ani si de aproximativ 1 an ma confrunt cu o durere in gat.
Initial era vorba doar de durere in sine, slaba, difuza dar deranjanta. Dupa vre-o 6 luni mi s-a umflat ceva pe partea dreapta a gatului in zona ganglionilor.
E o umflatura mica nedureroasa dar persistenta. Am impresia ca se umfla si se dezumfla periodic. Se simte doar la palpare si e foarte putin vizibil la anumite pozitii ale gatului.
Am fost la medic si mi-a zis ca e vorba de un ganglion putin umflat si daca nu se umfla mai tare atunci trebe lasat in pace.
Insa durerea in gat a persistat si la recomandarea medicului am fost sa imi fac un SNF. Diagnostic = Candida
Acum iau tratament pe 7 zile cu Linex + Flucoric + glicerina boraxata, insa am senzatia ca nu doar candida e acolo.
Durerile sunt foarte variate, nu tot timpul ma doare gatul, cateodata simt ca parca acel ganglion umflat ma apasa pe gat si produce dureri la inghitire. Este cateodata cand mananc si am dureri la inghitire, este cand nu.
La fel si urechea de pe partea cu probleme ma doare cateodata.
Repet, la atingere nu e nimic dureros, dar ii simt prezenta la inghitire in general.

Va rog sa imi spuneti ce altceva ar mai putea fi, daca acea Candida poate produce asemenea simptome, sau ce alte analize sa mai fac pentru siguranta.
Multumesc
2 comentarii
0
12-04-2013, ora 22:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
impresia ca Se umfla si se desumfla. vorbeste despre o problema a glandei salivare
sialoadenita sau sialolitiaza
se face ecografie a tesuturilor moi
consult maxilo-facial
are legatura si cu regimul alimentar, citrice, condimente.s.a ce provoaca hipersalivare
0
11-06-2017, ora 22:37
bima83
Nu este medic/terapeut
bima83
Buna ziua domnule doctor,

Sunt Eugenia si sunt in 29 de saptamani de sarcina.
Am o problema de o saptamana si jumatate, mi s-a inflamat un ganglion in partea dreapta a gatului, latero cervical (spune ecografia)

In prima faza am mers la un medic ORL care mi-a spus ca trebuie sa iau nurofen si augumentin, dupa ce vorbesc cu medicul ginecolog si mi-a zis sa fac o ecografie.

Am facut ecografia si mi s-a zis ca e adenopatie de 2.3 cm, dar ca d-na dr. momentan n-ar recomanda antibiotic.

Stiind ca iau Euthyrox 50 de cativa ani am zis sa merg si la un medic endocrinolog. In urma consultatiei si ecografiei mi s-a zis ca acel ganglion nu tine de endocrine si ca arata foarte bine tiroida mea. In regula, am exclus asta...La sfatul d-nei doctor am mers si la medicul meu stomatolog sa cer o parere si acesta mi-a spus ca 90% e sigur ca nu este de la dantura, ca inflamatia este situata prea jos pe gat.

Stiu de la primele analize din sarcina ca toxoplasmoza are si aceasta simptoma. Marturisesc ca am o jena in gat, raguseala, senzatia de gat uscat, ganglionul este mobil si nu ma doare cand il palpez, insa dupa ramane o durere suportabila...in surdina, o jena, pana mai jos de acel ganglion si parca si putin spre dantura.

Azi am mers sa fac si un exudat faringian la care voi primi raspuns in 3-5 zile.
Am avut vineri programare la medicul ginecolog ce imi supravegheaza sarcina si bebe e ok.

Ce analize trebuie sa mai fac in situatia de fata, pentru ca nu as vrea ca aceasta inflamatie sa-mi afecteze bebelusul. Nu am început tratamentul pentru ca maine voi face niste analize si la spitalul de infecțioase. Medicul de acolo imi spunea ca ar putea fi toxoplasma, pt ca la torch-ul din primul trimestru nu aveam anticorpi, ci doar nu era prezența.

Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Cu respect,
Eugenia
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.