Durere in gat persistenta

21-10-2009
Gelu.28
Nu este medic/terapeut
Gelu.28
Va rog sa ma ajutati, ma doare gatul - mai ales cand vorbesc, simptomele sunt urmatoarele:
- mucoasa uscata, iritata la nivelul gatului; mucoasa uscata o resimt mai ales cand respir aer mai rece. Nu imi curge nasul si nu sunt racit.
- durede in gat - mai ales daca vorbesc mai mult.
- durede usoara pe trahee - nu stiu daca localizarea este foarte precisa. Nu tusesc si nu am senzatie de tuse.
- usoara durere la inghitit; uneori resimt o durere usoara catre urechea stanga.

Senzatiile de durere au inceput in urma cu aproximativ 4-5 luni.
Mentionez ca am fost fumator - am fumat aprox. 10 ani un pachet pe zi, doua luni am fumat tigare electronica dupa care am revenit la tigari normale. Cu doua luni in urma am redus fumatul la 3-4 tigari pe zi iar de o luna nu mai fumez.
Am fost la medicul de familie care mi-a recomandat un exudat faringian (rezultat: absent stafilococ aureus si streptococ beta hemolitic) dupa care m-a trimis la ORL.
Am fost la ORL la Panduri, la camera de garda de doua ori, la medici diferiti. Dupa care am fost la un al trei-lea medic (ORL) la o policlinica.
NU mai retin exact ce mi-a prescris primul medic de la ORL, insa simptomele au persistat, ba chiar s-au inrautatit. La 10 - 15 zile de la primul control an fost la un alt medic care mi-a prescris Vitamina A, vitamina A uleioasa, si Eurespal. Am remarcat o usoara imbunatatire - care se poate comfunda usor cu o falsa imbunatatire provocata de dorinta mea de mai bine.
Am fost din nou la medicul de familie unde am primit urmatoarea reteta: Vitamina C cu ulei de catina (1mg/zi), Nurofen, Ospen, septilin. Le-am luat si pe acestea.
Deoarece simptomele nu au nici cea mai mica intentie sa dispara, am fost la al tri-lea ORL-ist care mi-a prescris ACC, nazaomer, biorinil, Famexin, aerius si vit. A uleioasa.
Acum am 7 zile de cand iau ACC, nazomer etc. Pot sa vorbesc mai mult pana resimt neplaceri din gat si trahee, insa nu am o imbunatatire serioasa.
Daca ma uit in gat observ o iritare a mucoaselor (sunt rosii si au mici puncte rosii).
La adesele urmatoare sunt niste fotografii (nu foarte reusite) ale gatului meu sper sa fie de folos: http://img101.photolava.com/2009/10/21/2-nd4eic06.jpg si http://img101.photolava.com/2009/10/21/1-mrqbjul5.jpg

Va rog daca se poate sa ma ajutati cu un sfat ceva.
Multumesc.
1 comentarii
0
25-10-2009, ora 11:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
problema cu Gatul..este strans legata de problema gastrica!
trebue sa mergi la Gastrologie.. sa faci investigatii, sa tii regim si sa faci tratament gastric de durata!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.