Durere in gat la inghitire !

04-06-2014
Vali03
Nu este medic/terapeut
Vali03
Buna ziua.
Cu 3 saptamani in urma aveam o amigdalita marita si era vascularizata mai mult. Problema era cand inghiteam ma durea. Am fost la medic si mi-a spus ca este o amigdalita acuta, si mi-a dat un tratament cu antibiotic Klacid si Paduden. Dupa terminarea tratamentului, la 2 zile durerea a revenit iar. Cand inghiteam ma durea. Amigdalita stanga tot marita si vascularizata mai mult era. Mi-a spus de un rosu un gat. Mi-a dat un antibiotic Augumentin, 3 zile de injectii( Gentamicina din cate imi aduc aminte) si Paduden.
De vreo 4 zile durerea a revenit iar tot pe partea stanga, amigdalita stanga tot la fel este, tratamentul il iau in continuare.
Maine trebuie sa ma duc sa imi fac analize pentru gat.

Dar intreb. De ce ma tot doare cand inghit ? Durerea este pe partea stanga, nu chiar in zona amigdalei, putin mai jos si treaba este ca daca ma apas intr-o anumita zona din partea stanga, durerea nu o mai simt.

Care ar fi cauza ? ma gandesc ca nu este vorba de vreo infectie, ci de altceva.
Trebuie sa adaug ca am si un harait in GAT, cam de asta iarna, si tot aceleasi simptome aveam cand inghiteam.. si tot de rosu in gat mi-a spus medicul ca am.

PS: Daca nici analizele nu dau in raspuns sigur.. medicul ORL mai poate face ceva ? Poate o fi de la ureche si transmite durerea si in gat.
6 comentarii
0
04-06-2014, ora 16:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1da. consultul la medicul ORL..este obligatoriu
2posibil sa fei nevoie si de consult la gastrologie
3 sa nu mia repeti gresala de a lua al 2 lea tratament de la acelas medic daca primul tratament nu a dat rezultate
medicii de familie NU au pregatirea necesara pentru a trata bolile ORL
0
04-06-2014, ora 17:06
Vali03
Nu este medic/terapeut
Vali03
Am facut o greseala foarte mare si in trecut si presupun ca si in prezent.
Asa am facut cu o ureche. Imi fasaia si ma durea.. Mi-a dat un tratament de 2 bani... Fasaiala si durerea nu trecuse si pe atunci parintii m-au dus la un medic ORL. Dar auzul se pierdea incet incet (nu stiu din ce cauza + ca si in prezent nu aud bine cu urechea dreapta. In fine.. Am spus ca am luat si al 2-lea tratament in, cel cu Augumentin si Injectabile.

Acum cateva minute m-am uitat in gat. Pe amigadala stanga (nu este vizibil pentru ca este pe partea de sus a amigdalei.. si nu se vede bine) dar m-am fortat nitel si am vazut 'punga' de puroi.. si era destul de maricica.

Cum a aparut ? Dupa aprox. 40 de pastile de antibiotic. Durerea in inghit este cat de cat suportabila.. dar simt ca din ce in ce se agraveaza.


Astept si rezultatele analizelor si indiferent ce-mi spun ma voi duce la un medic ORL.
0
04-06-2014, ora 20:23
cami1978
Nu este medic/terapeut
cami1978
Buna ziua!
Am facut vinerea trecuta amigdalectomie, aveam amigdalita cronica si cazeum( cu toate ca aslo a fost sub 200, doar vsh 25), dureri la incheieturile umerilor si o stare de oboseala, dureri de cap zilnic.As vrea sa va intreb acum ca m-am operat si au fost inlaturate, in cat timp imi vor disparea problemele la incheieturi, inca mai simt cat de cat jena in incheieturi?Multumesc!
0
05-06-2014, ora 09:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. daca durerile sunt de origine inflamatorie
se face si moldamin 3 luni si se aplica creme antiinflamatoare pe articulatii
2 exista posibilitatea ca durerile sa fie de la depuneri de calciu pe articulatii si in acest caz..se EXCLUD compplet din alimentatie LACTATELE.
0
19-12-2014, ora 11:48
iolanda anton
Nu este medic/terapeut
iolanda anton
Buna ziua
De doua saptamani am un nod in gat, atunci cand inghit simt ca SI cum mi-a ramas un os in gat.
Nu am alte simptome
Mentionez ca de vreo doua luni iau niste capsule cu garcinia cambogia, una pe zi.
Credeti ca ar putea sa fie de la ele?
VA multumesc!
0
07-12-2016, ora 00:54
Ninetta
Nu este medic/terapeut
Ninetta
Deacord cu ce a zis dl Doctor ca medicii de familie nu au pregatirea necesara. Mi s-a intimplat sa imi ea tratament gresit care a inrautatit situatia. E bine sa gasiti un ORL-ist de incredere care sa cunoasca toata istoria. Mi s-a intimplat sa dau peste unul bun si tin mereu sa merg doar la el, pina gasesc liber in programul lui iau ceva de supt pt git si astept sa ma vada. Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Remedii populare pentru durerea în gât
  •