Durere in gat indelungata

26-12-2011
clausnow1
Nu este medic/terapeut
clausnow1
Buna seara si sarbatori fericite, sunt baiat am 14 ani si am o problema, In urma cu 2 luni mia aparut o durere in gat insotita de o raceala, am fost la doctor orl am primit tratament o saptamana, dupa o saptamana de tratament raceala mi-a trecut dar o durere usoara in gat tot a ramas. Dupa aproximativ 3 saptamani am fost iar la doctorul orlist deoarece aveam rosu in gat si durerea incepuse sa fie mai mare. Iarasi am primit tratament dar de data asta cu antibiotic 10 zile. Dupa cele 10 zile de tratament durearea in gat mai scazuse dar tot era. De atunci pana acum tot ma doare in gat dar de 2 zile si urechea la inghitire ma doare si mai tare, tin sa mentionez ca nu beau rece deloc chiar si apa de la temperatura camerei o mai incalzesc putin. Acuma imi este frica sa am cancer sau ceva de genul la gat din cate am citit eu pe net ( durere indelungata ). Ce sa fac?
7 comentarii
0
27-12-2011, ora 00:03
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Dupa ce trec 10 zile de la ultima pastila de antibiotic luata, ar fi bine sa faci un exudat faringian cu antibiograma - unde iti va scrie la ce antibiotic este sensibila bacteria gasita.
Inseamna ca bacteria pe care o ai este rezistenta la antibioticul luat si de aceea nu ti-a trecut.
De asta este importanta antibiograma, ca sa nu te mai tratezi cu medicamente nepotrivite.
Inainte de exudat, nu te speli in gura, nu mananci si nici nu bei apa, ca sa nu iasa rezultatul fals negativ. Tot deaceea trebuie sa astepti si sa treaca 10 zile.
Mergi la laboratorul de analize imediat cum te trezesti.
Sa nu iei pastile de supt macar cu 24 de ore inainte, ca iarasi poate iesi rezultatul fals negativ.
Nasul il ai infundat? Ma gandesc sa nu fie infectia in nas, de fapt si de aici mucozitatile care se scurg prin nazofaringe sa irite gatul.
Daca ai gatul rosu si puncte de puroi, infectia este din gat.
daca simti ca iti vin mucozitati in gat, atunci se poate ca infectia sa fie in nas.
Mergi la ORL sa iti spuna doctorul ce analize sa faci. Poate trebuie facute exudatele - faringian si nazal, amandoua cu antibiograma.
0
27-12-2011, ora 01:04
clausnow1
Nu este medic/terapeut
clausnow1
pai am luat antibiotic acum o luna a trecut ceva timp de cand am luat ultima oara antibiotic...
0
27-12-2011, ora 01:07
clausnow1
Nu este medic/terapeut
clausnow1
si nasul il am infundat decat o nara dar mai mult seara
0
27-12-2011, ora 11:02
clausnow1
Nu este medic/terapeut
clausnow1
Azi am fost la doctor si mi a luat exudat faringian si mi a spus ca s ar putea sa am o ciuperca. Nu i am spus ca am si nasul putin infundat sa fie asta o problema?
0
27-12-2011, ora 17:41
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Da, trebuia sa iti ia si din nas. Cum spuneam, poate fi din nas infectia si in gat sa nu iti gaseasca nimic.
Daca nu a cerut sa se faca si antibiograma, faci degeaba analiza deoarece nu vei stii cu ce sa te tratezi si iarasi este posibil sa iei un medicament la care bacteria sa fie rezistenta.
Daca doctorul banuia ca ai o ciuperca, ar fi trebuit sa ceara si antifungigrama.
A cerut sa se faca antibiograma si antifungigrama?
0
27-12-2011, ora 18:19
clausnow1
Nu este medic/terapeut
clausnow1
Pai stiu ca mia luat de 2 ori unu bacteorologic si unu nu mai stiu exact dar parcaa ceva de ciuperca
0
04-01-2012, ora 10:56
clausnow1
Nu este medic/terapeut
clausnow1
Domnule doctor Flueraru imi puteti prescrie un tratament? inca mai am gatul uscat si ma doare in gat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sarcina și răceala
  • Riscul de atac cerebral la copii ar putea crește în timpul unei răceli
  • MIT: Vitamina C previne răceala
  • MIT: Usturoiul previne și vindecă răceala
  • MIT: Dacă ieși afară cu părul ud răcești
  • Răceală sau gripă?
  • Iată care este singurul supliment ce ar putea preveni răceala
  • Creșterea nivelului de testosteron îi face pe adolescenți să fie nerăbdători
  • Alergie sau răceală?
  •