Durere in gat can inghit. Pete galbene. Multumesc anticipat!

09-05-2011
relu777
Nu este medic/terapeut
relu777
Buna ziua.
Simt o durere localizata in zona pieptului, usor spre stanga. Ca si cum as avea o leziune si de cate ori inghit un bol mai mare sau uneori chiar saliva, simt o durere usor ascutita, foarte clar localizata in mijlocul pieptului, usor stanga, la nivelul sfarcului stang. Ca si cum as avea un nod in gat.
Adesea, daca mananc mai repede, mancarea parca imi ramane in gat si dureaza ceva timp pana ce cu greu o i-a la vale si simt usurarea.
Am remarcat de cateva ori ca am cateva pete mici galbene in gat. Cateodata ca niste pungi galbene (nu umflaturi) localizate sub piele, in spatele cat si pe "omulet".
de cativa ani parca mi s-a modificat gatul. Nu mai pot dormi cu barbia orientata spre piept caci parca mi se inchide gatul si nu mai pot respira. Can rad si ma aflu culcat sau pe spate, ma apuca tusea. O data am observat ca omuletul se modificase. Devenise similar ca forma cu un turture de ghiata. Foarte ascutit si lung. Gatul isi micsorase mult intrarea in esofag... Aveam pete galbene pe amigdale si intrarea in esofag. Cat si pe omulet.
Acum este doar durerea la inghitire, faptul ca nu pot dormi cu barbia orientata spre piept precum si usoare pete galbene cat si 2-3 orificii ( mai mari ca bobul de orez) intre amigdale si esofag.
Nu am fost la medic. recunosc.
Ce credeti ca am?

Multumesc
2 comentarii
0
09-05-2011, ora 12:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
poate fi ceva in Hipofaringe sau pe esofag
trebuie sa faci un examen ORL si un tranzit baritat esofagian.. sa vezi ce e pe esofag
0
09-05-2011, ora 12:35
relu777
Nu este medic/terapeut
relu777
Multumesc frumos. Sunteti deosebit de eficient si de amabil.
Daca ar fi un cancer esofagian sau similar...M-am lasat de fumat acum 3 ani (am fumat 15 ani cate un pachet pe zi)...ar avea si alte simptome?
Eu asa, ma simt bine, sunt cam supraponderal dar am o forma fizica buna. Mananc bio si ma feresc de chimicale. Nu am avut cazuri de cancer in familie...Dar sunt cam ipohondru din fire. :)
Multumesc frumos.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.