Durere in gat, gat foarte uscat

02-05-2014
cipriand13
Nu este medic/terapeut
cipriand13
Acum 4 saptamani a aparut o durere puternica in gat asociata de febra mare (temperatura peste 39 grade).
Febra a cedat din ziua a doua (temperatura a coborat la 37-38 grade), insa gatul a ramas inflamat, iar durerea in gat a persistat.
In urma unui exudat faringian s-a constat ca am un streptococ beta-hemolitic de tip A.
Am facut tratament cu Ospen 1000mg/8 ore timp de 7 zile + antiinflamatoare.
Pe toata durata tratamentului m-am simtit foarte bine - fara simptome.
La 24 de ore dupa finalizarea tratamentului durerea in gat a reaparut, gatul foarte uscat (fara a fi totusi inflamat) si o stare generala foarte proasta.
Am primit recomandare de la medic pentru inca 9 zile de Ospen.
Din nou stare foarte buna pe toata durata tratamentului, din nou la 24 de ore dupa terminarea lui simptomele au revenit - durere in gat, gat uscat, stare generala foarte proasta.

Am uitat sa precizez ca durerea in gat este insotita de o tuse nu foarte productiva, care insa nu e deloc frecventa sau persistenta.

Ma poate ajuta cineva cu o idee ce ar trebui sa fac? Medicii pe care i-am consultat sunt destul de confuzi...
1 comentarii
0
05-05-2014, ora 20:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. problemele de nas, gat, urechi..se trateaza corect NUmai la ORL..
termenul de medici care i.l folosesti.. nu ma ajuta sa inteleg cat de specializat in bolile orl este acel medic
2 am scris sute de postari e forum unde exclic ca mucoasa uscata a faringelui se datoareaza 99 la suta problemelor gastrice, refluxului si alimentatiei incorecte
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  • Remedii populare pentru durerea în gât
  •