Durere halucele piciorului drept

12-04-2014
Bogdanbfc
Nu este medic/terapeut
Bogdanbfc
Buna ziua.De ceva vreme cand calc ma doare degetul mare de la piciorul drept.E o senzatie de parca s-ar fi deplasat de acolo dar nu pot sa-mi dau seama exact.Acum cateva zile am jucat fotbal, dupa care am mai incercat sa alerg in plus.De regula ma durea la inceput dupa care imi dadea drumul si imi continuam activitatile sportive.Insa 2 zile in urma s-a umflat direct si nu mai pot calca deloc calumea cu piciorul drept.Am facut radiografie, totul e normal, nu e luxat nimic cica.Totusi exista posibilitatea sa fie guta spunea doctorul si m-a trimis sa fac nu situ ce analiza cu acidul in urina sau ceva de genul.Am 24 de ani, poate fi guta la aceasta varsta, atata de devreme? sau este vorba doar de un traumatism, probabil o lovitura sau poate am fortat calcand insistent pe degetul care ma durea si s-a umflat acum?deja il am umflat de 3 zile, e suparator.Multumesc anticipat
3 comentarii
0
13-04-2014, ora 22:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cu mare probabilitate este vorba despre distrugerea cartilajului articular (hallux rigidus)
http://www.chirurgiapiciorului.ro/Chirurgia%20antepiciorului/Hallux-rigidus.html
cauzata de agresarea articulatiei prin sporturi distructive (foot-ball, jogging).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
15-04-2014, ora 17:55
Bogdanbfc
Nu este medic/terapeut
Bogdanbfc
Multumesc de raspuns.Am fost astazi sa-mi fac analizele, si mi-a iesit acidul uric destul de ridicat, VSH ridicat, MPV(volum plachetar mediu) si Eos% si Eos# peste limite si ele dar foarte putin.Poate fi vorba de guta?
0
15-04-2014, ora 23:55
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Probabilitatea de a fi guta exista, insa este de doar 1 la 100.000.
Prin urmare, asa dupa cum va precizam, aceste analize sunt total inutile.
Cu mare probabilitate este vorba despre distrugerea cartilajului articular (hallux rigidus)
http://www.chirurgiapiciorului.ro/Chirurgia%20antepiciorului/Hallux-rigidus.html
cauzata de agresarea articulatiei prin sporturi distructive (foot-ball, jogging).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Policele schiorului - primul ajutor
  • De ce tăieturile în hârtie dor atât de tare?
  • Durerea de picioare
  • De ce te dor picioarele - cauze și tratament
  •