Durere gingie

08-06-2011
ancutzoi
Nu este medic/terapeut
ancutzoi
De doua zile, am o durere puternica in zona gingiei din dreptul molarilor. Gingia este rosie si nu este umflata. Am acolo doua masele care au coronita. La inceput, durerea aparea in timpul masticatiei, acum insa este continua. Simt coronitele ca si cum ar fi putin ridicate, si m-am gandit la un abces, insa nu exista inflamatie si nici nu am febra.
Ce ar trebui sa fac pentru reducerea durerii? Sunt in sesiune acum si nu pot ajunge la dentist pana saptamana viitoare, dar trebuie sa scap de durere ca sa pot invata.
3 comentarii
0
09-06-2011, ora 07:22
ancutzoi
Nu este medic/terapeut
ancutzoi
Dimineata cand m-am trezit, aveam si o umflatura in dreptul uneia din maselele cu coronita. Practic e umflata toata gingia de sub masea. Durerea devine din ce in ce mai greu de suportat. Fara antalgice nu pot nici macar dormi
Ar trebui sa incep sa iau antibiotice? Ce antibiotice?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!
0
09-06-2011, ora 08:44
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
In primul rand ar trebui facuta o radiografie pt ca din ce descrieti este vorba de o problema la varful radacinii uneia dintre maselele acoperita de coronita (parodontita apicala acuta). De pe radiografie si un examen clinic medicul va decide tratamentul in continuare. In privinta medicatiei, daca inflamatia si durerea nu cedeaza la antiinflamatorii, ci dimpotriva se accentueaza, puteti lua Augmentin de 1gr 2/zi (1la 12 ore) sau Amoxicilina de 500 mg 4/zi (1la 6 ore) -daca nu aveti alergie.Dar, repet, ar trebui sa va faceti putin timp si sa ajungeti la medic, deoarece in urma consultatiei medicul va luadeczia terapeutica corespunzatoare
0
10-06-2011, ora 16:23
ancutzoi
Nu este medic/terapeut
ancutzoi
Multumesc mult.
Ieri dupa-amiaza s-a spart acea umflatura si a curs puroi si sange. Acum nu ma mai doare, ci ma deranjeaza doar. Imediat dupa ce termin sesiunea, voi face o vizita la medic pentru mai multe investigatii.
O zi frumoasa!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul