Durere genunchi drept (partea superioara in dreapta rotulei)

24-04-2010
tvlad
Nu este medic/terapeut
tvlad
Buna ziua, vreau sa va cer si eu parerea in legatura cu genunchiul meu.

La sfarsitul lunii martie am fost plecat din tara si m-am plimbat f mult.
Intr-una din zile, seara, am inceput sa urc o panta si am simtit brusc cum genunchiul drept ma "tine", daca il flexam ca sa pasesc normal, ma durea.
L-am folosit pe post de carja, l-am tinut cat mai rigid posibil, am ajuns in camera de hotel si m-am culcat.

A doua zi nu m-a mai tinut dar am simtit genunchiul drept altfel, ma durea usor, era o stare de disconfort.
Am incercat sa-l menajez cat am putut, sa-mi las mai putin greutatea pe el, totusi m-am plimbat destul de mult.

Cand am revenit in tara, imediat dupa Paste am fost la ortoped care m-a consultat si mi-a prescris Celecoxib 200 si Ketonal spray timp de doua saptamani si mi-a spus ca din punctul lui de vedere a fost o intindere de tendon.
Mi-a zis ca neavand apa la genunchi nu e nevoie de RMN, sa fac tratamentul si daca e cazul vedem dupa.

Cele doua saptamani de cand urmez tratamentul au trecut.
In tot acest timp mi-am menajat genunchiul, nu am mers mult, am urcat cu liftul etc, si in continuare in anumite momente simt cum ma tine genunchiul, mai ales pe partea dreapta, si in continuare simt o stare de disconfort.
De exemplu, acum cateva zile, dimineata am coborat doua etaje, si cand eram in fata garajului, am facut un pas, fiind o usoara panta si am simtit cum ma tine din nou genunchiul in partea dreapta de langa rotula.
Senzatia este ca si cum ma tine, ca si cum s-ar freca usor ceva in genunchi.
Astazi, fara sa ies din casa, am simtit cum ma tine usor din nou genunchiul, si singurul lucru facut astazi a fost sa-mi intind de cateva ori piciorul drept, fiind intins in pat.

Din ce v-am spus este cazul sa-mi fac mai multe griji si sa insist pt un RMN ?
Imi este sa nu fie ceva mai serios care sa ma impiedice pt o perioada mare de timp sa ma plimb sau sa-mi creeze probleme atunci cand voi schia iarna viitoare.
multumesc.
17 comentarii
0
24-04-2010, ora 17:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu trebuie sa insistati pentru RMN, ci pentru un consult clinic competent.
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
06-05-2010, ora 23:45
tvlad
Nu este medic/terapeut
tvlad
Buna ziua!

Am fost acum mai bine de o saptamana la control, si in urma controlului care a constat si intr-o radiografie si o ecografie musculoscheletala, concluzia a fost ca nu am nimic rupt sau alta problema serioasa, si ca este vorba de o simpla intindere.

M-a informat ca inotul si mersul pe bicicleta sunt benefice si ca este bine sa-mi reiau complet activitatea.
Duminica trecuta am fost la bazin, si dupa ce am facut aprox 10 bazine dus-intors (brass si crawl), am resimtit din nou acea senzatie la genunchi.

Senzatia a diminuat, insa si astazi am anumite momente cand simt in continuare cum ma "tine", ce-i drept mai usor ca inainte.
De aproximativ o saptamana am inceput sa merg in jur de 10mn dimineata si seara pe bicicleta medicinala.

Ce ma sfatuiti sa fac de aici inainte.

multumesc.
0
08-05-2010, ora 08:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
D-voastra descrieti simptomele tipice unei leziuni de menisc.
Problema D-voastra fundamentala este ca faceti eforturi fizice mari "in salturi" si fara "incalzire" prealabila, care duc invariabil la leziuni meniscale.
Luati o pauza sportiva de cateva saptamani si observati efectul asupra genunchiului.
Reluarea activitatii sportive trebuie sa se realizeze progresiv, fara "salturi" bruste.
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
08-06-2010, ora 22:31
tvlad
Nu este medic/terapeut
tvlad
Am trecut mai jos rezultatul RMN-ului facut la genunchi.
Cat de grav este "subluxatie laterală a patelei" si cam care ar fi tratamentul pt asa ceva.

Acumulări fluide minime, una în vecinătatea insertiei tibiale a ligamentului încrucisat
anterior, cealaltă retropatelar.
Formatiune cu aspect chistic de 5/8 mm, învecinată conturului inferior al cornului
anterior al meniscului extern.
Meniscurile au formă, dimensiuni, contur si structură normale în toate secventele.
Ligamentele încrucisate si colaterale au insertii, traiect, grosime si structură normale.
Minimă acumulare fluidă între insertia femurală a ligamentului colateral lateral si
conturul condilului femural.
Imagine rotund - ovalară de 3/5 mm, cu semnal hipointens T1 PD/FS în jumătatea
posterioară a epifizei proximale a tibiei (insulă de condensare osoasă).
Pe sectiunile în plan axial este evidentiată pozitia de subluxatie laterală a patelei
(îngustarea spatiului patelo-femural extern si lărgirea celui intern) cu unghi de basculă de 16º
(minimă displazie patelo-femurală?).

Multumesc,
Vlad Tomsa
0
09-06-2010, ora 08:35
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu obisnuiesc sa comentez interpretarea scrisa a unui RMN, din simplul motiv ca nu are absolut nici relevanta intrinseca.
Pentru a avea o valoare oarecare, trebuiesc interpretate imaginile propriu-zise de catre ortoped, in timpul examenului clinic si in functie de acesta.
Displazia femuro-patelara descrisa nu are importanta patologica in absenta simptomelor tipice subluxatiei laterale a patelei, prin urmare tot examenul clinic este cel care primeaza.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
23-07-2010, ora 11:01
wow
Nu este medic/terapeut
wow
buna ziua. as dori si eu cateva informatii in legatura cu problemele la genunchi. am o problema la piciorul stang deasupra la genunchi pe partea interioara.va pot spune ca ma doare numai cand ma las cu greutatea corpului pe el, daca alerg mai tare iar ma jeneaza avand intepaturi.daca merg nu simt nici o durere, numai cand il solicit. as dori un raspuns cat mai urgent deoarece joc si fotbal si sper sa nu fie vreo problema grava. va multumesc si ast un rasp din partea dvs.
0
23-07-2010, ora 11:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Din descrierea D-voastra este cu desavarsire imposibil de emis vreo ipoteza diagnostica.
Trebuie sa precizati varsta, sexul, greutatea, status ocupational, sporturi practicate, antecedente traumatice, metabolice, vasculare, reumatologice, inflamatorii, infectioase, toxicologice. ne mai intereseaza localizarea anatomica preciza a durerii, tipologia, caracterul, intensitatea si durata durerii, legatura cu efortul, si alte amanunte strict esentiale.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
23-07-2010, ora 14:59
wow
Nu este medic/terapeut
wow
poi am 26 de ani, sunt barbat, am 63 de kg, practic fotbal in liga a 4, nu am antecedente la picioare. nu am fost la nici un doctor pana acum si va mai spus inca o data ca ma doare ghenunchiul stang chiar unde face legatura cu femurul(de la rotula mai sus un pic pe partea dreapta). ma doare in interior. nu am vanatai, lichid la genunchi sau altele. ma doare numai cand il fortez si pun presiune asupra lui.mie sa nu fie meniscul. va multumesc mult pentru raspunsuri si va doresc o zi placuta
0
23-07-2010, ora 15:03
wow
Nu este medic/terapeut
wow
durerea este din cauza ca la o saritura in aer am revenit cu piciorul stang pe pamant drept fara al mai indoi. sper ca ma intelegeti cum am cazut si de atunci ma doare. am in jur de 3 luni de cand ma doare si nu pot spune ca nu am mai jucat fotbal de atunci, chiar am continuat sa joc dar ma udrea mai putin decat acum
0
23-07-2010, ora 15:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Localizarea anatomica se discuta in termeni: medial-lateral, anterior-posterior, superior-inferior, supra-patelar sau infrapatelar sau retro-patelar, tesuturi moi sau osos, articular sau extra-articular etc. Stabilitatea frontala sau antero-posterioara, limitarea mobilitatii, sertarul anterior, jerk-test-ul sunt alte semne relevante, de papt indispensabile.
Fireste, este infinit mai simplu sa consultati un ortoped, insa eu va stau la dispozitie daca-mi furnizati detaliile semnificative.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
11-02-2011, ora 07:29
dadan
Nu este medic/terapeut
dadan
Buna ziua!
Am jucat aseara fotbal. La doua ora dupa, am simtit durere mare la genunchiul drept, mai precis in stanga rotulei, pe lateralul piciorului. Toata noaptea m-a durut la orice miscare a piciorului, vad ca la fel este si in dimineata aceasta. N-am cum sa ma duc la doctor pentru ca peste 6 ore plec in Italia cu un proiect si stau o saptamana. M-am speriat, mi-era ca nu pot sa ma deplasez. Am zis sa-mi iau un inflamator puternic si sa astept sa treaca. Ce poate fi acolo??
0
05-05-2011, ora 16:55
jaziri
Nu este medic/terapeut
jaziri
buna ziua am si eu o intrebare.ma doare de cateva zile gennchiul drept pe partea exterioara.eu sunt alergator montan si in timpul unei coborari am gazut pe genunchi.initial nu am avut nimik dar a doua zi can am mers sami fac antrenamentul ma durut ingrozitor.imi dati si mie un sfat ?ar trebui sa consult un doctor?
multumesc!!!!!!
0
14-05-2011, ora 19:53
apoterasu
Nu este medic/terapeut
apoterasu
Buna ziua- am 32 ani, 52 Kg si de jumatate de an ma confrunt cu dureri si inflamatii destul de puternice ale genunchilor - am facut raze, analize la sange, dar nu a reiesit din acestea ca ar fi vreo problema de tip reumatic, medicul ortoped a concluzionat ca ar fi artroza deoarece durerile sunt localizate si in alte zone:cervicala, coxartroza, o artroza a mandibulei...am incercat acupunctura, nu a mers, apoi am luat tratamente antiinflamatorii pentru durere, stopartroz...nu s-a schimbat nimic, nici cu synocrom sau artrostop nu am simtit absolut nici o imbunatatire. Nu fac efort fizic, lucrez la birou si nu imi dau seama ce fel s-a declansat durerea la genunchi.In momentul de fata am miscarile destul de limitate nu pot sa fac flexie completa a genunchilor iar la cel stang nu reusesc sa fac nici macar extensie.
Va rog daca puteti sa-mi dati un sfat ce as putea face pentru a rezolva intr-un fel toate aceste probleme de sanatate.
0
14-05-2011, ora 20:42
apoterasu
Nu este medic/terapeut
apoterasu
Am uitat sa mentionez ca sunt femeie si am 2 copii (3, 5 ani)- pe care-i mai iau in brate(singurul efort fizic). Pentru mandibula am facut un diprofos deoarece nu puteam sa mananc, sa casc etc. Am mandibula putin dislocata si un disconfort la mestecat.Durerile la mandibula au revenit. La genunchi umflaturile sunt localizate deasupra si merg greoi iar cu piciorul stang chiar schiopatez uneori.
Nu am cazut si nu am fractura sau fisura la el. Antiinflamatoarele:diclofenac crema si supozitoare, ibalgin, nu au dus la scaderea inflamatiei.
0
01-08-2011, ora 23:20
nycy
Nu este medic/terapeut
nycy
am rotula umflata nu ma doare genunchiul cce imi recomandati...
0
14-10-2012, ora 21:41
bebelusa_by
Nu este medic/terapeut
bebelusa_by
Buna ziua. am 28 de ani si acum o luna am cazut foarte rau pe genunchiul stang, am fost la doctor si mi a zis sa fac radiografie si radiografia a iesit bn, mi a dat tratament arcoxia, o crema sindolor, si sa port o fasa elastica timp de 10 zile si daca nu imi trece sa mi fac un RMN ca trebui sa ma opereze, am terminat tratamentu si tot ma jeneaza piciorul cand merg nu ma doare doar cand stau ma doare foarte rau si daca pun mana sau vreau sa stau in genunchi simt ca ma arde si ca sar lipi ceva inauntru si mai nou a inceput sa ma doara si tot genunchiu pana sa fac tratamentul aveam doar un punct care ma durea acum ma doare tot genunchiu va rog sa mi dati un rasp cat mai repede daca se poate. Va multumes. AM UITAT SA MENTIONEZ CA DUREREA SI LOVITURA ESTE JUB ROTULA
0
06-07-2014, ora 00:35
jucatorul14
Nu este medic/terapeut
jucatorul14
Salut, Practic sportul "Parkour" gen masculin, kilograme 54-55, varsta 15 ani, ma doare genunchiul de vreo 3 luni, cand am facut un salt (mai precis fara lunga incalzire ), ok, ma precis sub rotula, nu ma doare cand umblu sau practic sportul, dar cand pun presiune pe el cedeaza (dreapta), iar pe stangul ma pot lasa pe un picior pana jos. Am o mica umflatura, este ca un gen de os iesit putin mai inafara, sper sa nu fie ceva grav, chiar vreau sa continui cu acest sport, Dupa cate am descris aici sper sa ma ajuta-ti, eu astept sfaturile voastre, Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.