Durere genunchi in urma fotbalului

09-04-2012
Vasile Mihali
Nu este medic/terapeut
Vasile Mihali
Buna seara. Am o problema cu genunchiul piciorului stang. Am fost la fotbal cu niste prieteni si am dat pe langa minge puternic cu piciorul stang. Nu am simtit ca s-a rupt ceva, sau a crapat ceva, dar am simtit o durere puternica. A doua zi deabia puteam umbla si am mers la un doctor ortoped. Acesta mi-a spus ca am entorsa la ligamentul scurt si sa fac repaus 2 saptamani. Au trecut deja 3 saptamani de cand nu am mai mers la fotbal si durerea persista. Ce ar putea fi ?
5 comentarii
0
11-04-2012, ora 19:44
Vasile Mihali
Nu este medic/terapeut
Vasile Mihali
Ma scuzati daca m-am exprimat gresit, sau daca nu ati inteles ce am vrut sa spun. Ceea ce am suferit eu la piciorul stang este "Entorsa genunchi stang cu leziune LCI". Pentru aceasta problema cat se sta ?. Mentionez ca practic fotbalul si as vrea sa stiu cand ma pot reintoarce la antrenamente. Multumesc !
0
11-04-2012, ora 19:53
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In mod normal veti putea incepe antrenamente usoare la circa 6 saptamani de la traumatism, forma fizica deplina urmand a fi atinsa la 3 luni de la incident.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
11-04-2012, ora 22:41
Vasile Mihali
Nu este medic/terapeut
Vasile Mihali
Va multumesc pentru raspuns. Dupa 6 saptamani deci pot sa incept antrenamentele usoare, dar cat timp trebuie sa le mentin, cand o sa pot incepe antrenamentele normale ?
0
20-11-2013, ora 19:48
daiana12
Nu este medic/terapeut
daiana12
Buna seara! am o problema cu genunchiu stang. Am fost la un medic ortoped acesta ma trimis sa fac RMN ! la RMN mia iesit ca am hipertrofia cartilajului fatetelorarticulare femuro-patelare pana la 6 mm patelar, rotula aprand subluxata extern, minima reactie lichidian prezenta adiacent retinaculului patelar extern ! medicul a zis ca e nevoie de interventie chirurgicala ! eu am doar 16 ani si am nevoie de o parere. este necesara interventia?
0
20-11-2013, ora 23:03
Dr. Manuel Nastai
Ortopedie si traumatologie, Stuttgart
Dr. Manuel Nastai
Ai posibilitatea sa trimiti RMNul?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: