Durere foarte mare cand ma uit la ceva de aproape

18-05-2013
MrColossal1
Nu este medic/terapeut
MrColossal1
Buna seara, am 20 ani si de peste un an am o problema careia nu ii gasesc raspuns: o data la cateva saptamani (uneori luni), mi se inroseste unul dintre ochi si ma doare foarte tare cand ma uit de aproape la ceva. Este o durere foarte puternica, nu pot sa ma uit la acel obiect mai mult de 2 secunde. Mentionez ca nu tot timpul este acelasi ochi, si nici suprafata inrosita nu este aceasi de fiecare data.

Am fost bineinteles la oftalmolog si, ca la majoritatea medicilor, nu au stiut ce sa imi zica. Tensiunea oculara este buna. Port ochelari de 1 an jumate, dar am impresia ca mi se diminueaza acuitatea vizuala prea mult in prea putin timp.

Multumesc anticipat.
3 comentarii
0
19-05-2013, ora 10:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Ce prescriptie optica( dioptrii) ai?
0
19-05-2013, ora 11:24
MrColossal1
Nu este medic/terapeut
MrColossal1
-0.75 pe ambii ochi. Axa 100 pe ochiul drept si 90 pe stangul. Si distanta pupilara 60 mm.
0
20-05-2013, ora 16:59
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Repeta un consult oftalmologic, ne intereseaza o verificare a prescriptiei, examenul fundului de ochi, o tensiune intraoculara.Este posibil sa faci episoade de episclerita, irita ( te-a vazut un oftalmolog cand ai avut un puseu de inrosire a ochiului ?) si atunci ne intereseaza si niste investigatii sangvine: HL, VSH, fibrinogen, proteina C reactiva( sindrom inflamator). Ar fi bine sa faci consultul oftalmologic si investigatiile acestea.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: