Durere dupa o fractura pertrohanteriana stanga

24-10-2010
Adgam
Nu este medic/terapeut
Adgam
Buna ziua,
Am doua luni de la fractura de femur care a fost tratata chirurgical prin reducere si osteosinteza cu placa DHS cu 4 suruburi. Mentionez ca este vorba despre o fractura petrohanterioana stanga pe un picior deja hemiplegic, dar recuperat in timp. La inceput am avut dureri aproape insuportabile. Cu toate acestea am inceput imediat recuperarea. Nu am luat calmante decat foarte rar si mai mult in spital in prima saptamana, deoarece de multe ori nu reuseam sa dorm din cauza durerii. Acum totul a devenit mai suportabil, dar totusi durerea persista si este destul de puternica. Am fost la control la 45 de zile de la operatie si mi s-a spus ca totul este foarte bine. Am inteles ca durerea va continua pana cand se formeaza calusul.

Sunt obosita deoarece de doua luni practic nu a existat nicio noapte in care sa dorm linistita. Daca incerc sa ma intorc pe orice parte ma doare destul de tare incat sa ma trezesc.

Va trebui sa accept in continuare acest mod de viata sau durerea va ceda in cele din urma? Calusul se formeaza in 6 luni sau mai devreme? Eu in toata aceasta perioada ma concetrez pe recuperare si incercand sa ignor durerea fac exercitii zilnice pentru a-mi intari muschii. Din pacate nu stiu cat imi ajuta acest lucru pentru ca simt ca ma doare osul nu muschiul. Oricum nu renunt la exercitii, dar as mai vrea sa stiu daca ele nu cumva dauneaza procesului de osteosinteza.

Cu stima,
Magdalena Dale
2 comentarii
0
24-10-2010, ora 16:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Montajele moderne de osteosinteza, de tip Gamma sau PFN permit reluarea mersului cu sprijin total chiar din ziua operatiei. Montajul de tip DHS este ceva mai putin stabil, dar permite si el reluarea mersului cu sprijin aproape total.
Aceasta reluare a mersului este, de fapt, cea mai buna kineto-terapie posibila, asigurand si o consolidare rapida (6 saptamani).
Durerea pe care o descrieti poate avea zeci de cauze diferite, de la cele neurologice (accidentul vascular descris) si pana la marimea inciziei (cuiul Gamma permie o incizie de numai 3 cm), de la stabilitatea montajuluipana la alte antecedente etc etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
24-10-2010, ora 16:58
Adgam
Nu este medic/terapeut
Adgam
Va multumesc mult pentru raspuns. Inteleg ca montajul de tip DHS nu este dintre cele mai moderne. Din pacate nu a depins nici de doctor, nici de mine folosirea unui alt material de osteosinteza. Aceasta este tara in care traim!
Durerea nu cred ca are cauze neurologice. Accidentul vascular cerebral l-am suferit acum 14 ani si m-am recuperat cu mult efort destul de bine. M-am gandit la o eventuala artroza la nivelul articulatiei coxo-femurale din cauza hemiplegiei. Dar, pe de alta parte nu inteleg cum s-a instalat brusc aceasta artroza, deoarece inainte de fractura femurului nu am avut niciun fel de probleme legate de vreo durere, doar o semiimpotenta functionala la nivelul piciorului stang. Mai precis nu pot sa-mi controlez glezna, dar nu cosesc si eram rezistenta la mersul pe jos. Am mers in excursii foarte lungi, unde era mult de mers pe jos si nu am avut probleme decat in ceea ce priveste viteza cu care ma deplasam. In ceea ce priveste rezistenta, nu am avut niciun fel de probleme.
In sfarsit, m-am gandit chiar si la simptome de respingere a implantului, sunt un pic speriata si nu stiu ce sa mai fac ca sa trec peste aceasta chinuitoare durere.

Am sa insist pe mers, va multumesc foarte mult pentru amabilitatea dumneavoastra.

Cu stima,
Magdalena Dale
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.