Durere dupa extragere nerv

14-09-2015
Andreea Manole
Nu este medic/terapeut
Andreea Manole
Buna ziua,

In urma inlocuirii unei plombe la un molar, am ramas cu niste dureri slabe dar persistente. Dupa cateva saptamani in care nu au cedat, desi radiografia arata OK, am decis sa scot nervul pentru a nu se infecta.
Insa dupa ce nervul a fost extras si plomba definitiva a fost pusa, am inceput sa am dureri. Desi iau Nurofen si Paracetamol cu Codeina, durerea tot este prezenta.
Deoarece nu mai sunt in tara momentan pentru a reveni la stomatolog, as dori sa stiu daca este normal, sau daca trebuie neaparat sa sufar din nou o interventie pe canale. Radiografia dupa extragerea nervului arata bine, de aceea doctorul a decis ca este bine imi definitiveze.
Nu ma doare cand mestec, nu pulseaza, ma doare in schimb mai jos in maxilar, ca si cum as avea niste junghiuri.
Farmacistul de unde locuiesc a spus ca daca nu rezolv cu antiinflamator, sa iau antibiotic, insa nu stiu ce ar fi mai bine.
Am si radiografiile disponibile, dar nu le pot incarca pe site.
Daca a mai fost cineva in situatia aceasta sau imi poate da un sfat, as aprecia foarte mult. Lucrarea mi s-a facut acum 4 zile.

Va multumesc,
Andreea
6 comentarii
0
15-09-2015, ora 00:17
Dr. Sandita Dan
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Sandita Dan
Buna seara,

Se poate intampla sa va doara cateva zile dupa; chiar si o saptamana, doua. DAR durerea trebuie sa scada in timp, nu sa creasca.
Nu e ok totusi daca nu trece de loc cand luati antiinflamator. Incercati sa incarcati radiografiile pe un alt site si sa postati link-ul aici.
Nu cred ca e cazul sa luati antibiotic.


[edit] Le puteti trimite pe Dansandita@gmail.com si le uploadez eu aici pentru a le vedea impreuna cu alti colegi de pe forum.
0
15-09-2015, ora 14:27
Dr. Sandita Dan
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Sandita Dan
http://postimg.org/image/4x7kxhqth/
Aici este radiografia. Sper ca e OK site-ul.

Obturaţia de canal este scurta pe rădăcina meziala. Nu pot sa îmi dau seama exact ce se vede apical de obt pe rad mez. Poate îşi da cu părerea şi alt coleg..
Acum legat de tratamentul în sine.. vedeţi cum evolueaza. Dacă va doare în continuare fără sa dea vreun semn ca cedează puteţi sa o retratati dar o sa fie destul de dificil pentru ca mai mult ca sigur s-a făcut un prag acolo unde e obturaţia incompleta.
Pe scurt, cum as aborda eu situaţia în cazul dv: As aştepta câteva săptămâni sa văd cum evoluează, daca nu cedează as merge la un endodont sa încerce sa o trateze la microscop şi daca nu se poate şi nu se poate, rezectie. Totuşi, nu e cazul sa va îngrijoraţi; mai aşteptaţi şi va decideţi dupa ceva timp
0
15-09-2015, ora 15:18
Andreea Manole
Nu este medic/terapeut
Andreea Manole
Multumesc pentru raspuns, voi mai lua pastilele cateva zile si dupa aceea voi vedea cum evolueaza fara tratament.
0
24-09-2015, ora 00:18
Andreea Manole
Nu este medic/terapeut
Andreea Manole
Buna seara,

Durerea a mai cedat, dar tot mai am cateodata o senzatie slaba. In schimb, am fost aici la un consult stomatologic, unde mi s-a facut alta radiografie. Se poate vedea in link-ul de mai jos:

http://tinypic.com/r/21b6mhg/8

Doctorul mi-a spus ca e in regula, daca ma mai doare sa iau antibiotice, dar am o intrebare: am mai gasit pe Internet informatii potrivit carora un tratament de canal poate da complicatii chiar daca nu doare, sau doare sporadic. Intrebarea mea este daca succesul tratamentului se poate confirma prin radiografie, sau mai pot exista bacterii locale ce nu pot fi vazute la X-ray dar pot infecta mai departe gingia sau osul.

Multumesc anticipat!
0
24-09-2015, ora 18:37
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
O radiografie ne poate da o directie catre corectitudinea tratamentului de canal insa nu 100% sigur.O radiografie este facuta in 2 D ceea ce nu se lasa sa vedem toate unghiurile canalelor/radaciloror/dintilor. In cazul in care inca doare e posibil sa fie o durere normala ce apare dupa un tratament de canal si care ar trebui sa descreasca in intensitate pana la disparitie dar poate fi si un simptom foarte clar ca insa mai sunt filete nervoase pe vreun canal si trebuie reintervenit si largit canalele mult mai mult si exact pana la varf si apoi reobturat pe canal. Obturatia de canal puteti observa si dumneavostra pe radiografie ca nu este chiar pana la varful radacinii, mai sunt 1-2 mm pana la apex si de acolo va poate aparea aceasta durere. Parerea mea ar fi sa nu lasati asa dintele si sa consultati un endodont care doar cu asta se ocupa, tratamente de canal si sa rezolvati situatia impreuna cu el. In timp aceasta poate duce la formare de chist/granulom si chiar pierderea dintelui.
0
24-09-2015, ora 23:52
Dr. Sandita Dan
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Sandita Dan
^ nu sunt de acord. In primul rand la 2 mm de foramenul apical (care nu coincide obligatoriu cu apexul radiologic) este considerata corecta obturatia; mai ales ca nu e vorba de retrat. In al doilea rand, si chiar mai important decat primul punct, nu se reintervine doar pentru o imagine radiologica 'mai buna'. Imi mentin parerea, daca simptomatologia nu cedeaza, abia atunci e cazul sa reinterveniti.

Legat de ce a spus Andreea Manolache; o radiografie perfecta precum si un tratament facut 100% corect nu garanteaza succesul. In mod normal o mare parte din bacteriile de pe canal sunt indepartate prin spalaturi abundente cu diverse substante, mediul de cultura pentru ele este indepartat prin tratamentul mecanic de canal, iar restul sunt inglobate in sealer.


Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul