Durere dupa extractie ! Sinuzita

30-06-2012
lulu27
Nu este medic/terapeut
lulu27
Buna ziua, acum 3 saptamani am inceput sa am dureri la o masea din partea de sus dreapta, desi mi-au fost scosi nervii si curatate bine canalele durerea inca exista. Am luat antiinflamatoare timp de 2 sapt (aulin si nurofen forte). Ieri am hotarat sa o extrag, Extractia nu a fost usoara din cate am inteles am avut radacinile lungi si dificile. Dupa extractie a fost necesar sa ma coasa deoarece gaura era destul de mare. Din ce am inteles de la medic radacina maselei atingea sinusul dentar si asta ar fi fost cauza durerilor, am fost diagnosticat cu sinuzita ad. Momentan iau atibiotic Ceclor 750 mg 1/8ore si Tramadol + Solpadeine pentru durere...dar cu toate astea singura cale ca drerea sa fie suportabila este sa tin apa rece in locul de unde a fost extrasa... pe langa tramadol solpadeine am luat si 1 plic de aulin si degeaba durerea este puternica in pomete, tampla. Am 8 ore de cand tin apa rece ca sa fie durerea suportabila...vreun sfat, un alt analgezic mai puternc ? Multumesc
2 comentarii
0
11-07-2012, ora 14:07
stomatologie.moderna
Identitate neconfirmată
stomatologie.moderna
Nu este indicat dupa extractie sa tineti nici rece si nici fierbinte in acel loc.
Daca radacinile atingeau sinusul durerea este normala si va trece in cateva zile.
Incercati ketonal/aulin 2 pe zi...pentru durere in afara de tratamentul cu antibiotic dat de medic.
De a 2-a zi puteti face clatiri cu ceai de musetel la temperatura camerei si puteti inghiti vitamina C pentru a grabi vindecarea
0
26-07-2012, ora 18:16
Katyella
Nu este medic/terapeut
Katyella
Lulu, Tramadolul este deja un analgezic foarte puternic, urmatorul ar fi ceva gen morfina.:blink:
Sfatul meu: incearca ketonalul Duo de 150 mg cu eliberare prelungita. Ia si omeran sa protejezi stomacul.
Si lasa Tramadolul la o parte daca tot nu ti-e util

Dupa ketonal, cam o ora nu vei simti nimic dar apoi isi va face efectul si vei acoperit cateva ore. Din experienta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul