Durere dupa cazatura pe genunchi

21-07-2011
Ioanademi
Nu este medic/terapeut
Ioanademi
Buna ziua

Va rog mult ajutati-ma :

-41 ani, femeie, 1.65, 75 kg, munca sedentara la calculator

Acum o saptamana am cazut pe genunchiul stang pe o treapta. Durerea pe moment a fost foarte intensa. Nu s-a umflat.

De atunci am o durere in partea din fata a genunchiului, surda, de mica intensitate, variabila in repaos si constanta sub sarcina (de exemplu cand ma ridic de pe scaun sau de jos). Alte simptome nu sunt.

Ce poate sa fie? Este imperios necesara examinarea de catre un ortoped?

Multumesc
Ioana
21 comentarii
0
21-07-2011, ora 18:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In general, traumatismele articulare determina sechele dureroase timp de saptamani sau chiar luni.
Este imposibil sa cunoastem starea articulatiei, respectiv sa va oferim un sfat avizat fara o examinare clinica locala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
21-07-2011, ora 18:30
Ioanademi
Nu este medic/terapeut
Ioanademi
Multumesc
0
22-05-2012, ora 13:59
Ioanademi
Nu este medic/terapeut
Ioanademi
Buna ziua,
Revin cu problema de mai sus
Au trecut 11 luni, timp in care durerea la genunchi a revenit periodic.
Acum a revenit de o saptamana, mai intensa, nu cedeaza, atat in repaos cat si sub sarcina
Consultul la ortoped nu a fost edificator, mi s-a spus doar ca durerea va reveni periodic
Articulatia nu pare umflata
Gelurile antiimflamatoarele aplicate local nu par sa aiba un efect

Puteti sa-mi oferiti un sfat? Inafara de a incerca la alt ortoped? Eventual puteti sa-mi recomandati unul, preferabil din nordul tarii?
Multumesc
Ioana
0
22-05-2012, ora 14:04
Ioanademi
Nu este medic/terapeut
Ioanademi
Sau daca este mai indicat un reumatolog?
0
22-05-2012, ora 15:16
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
De obicei, simptomele descrise sunt caracteristice unei leziuni de menisc sau gonartrozei incipiente (distrugerea cartilajului articular).
Trebuie sa intelegeti ca acele 15 kg in plus exercita un puternic efect agravant asupra oricarei leziuni la nivelul genunchiului.
Gelul anti-inflamator are doar un efect placebo, deoarece structurile afectate sunt profunde, intra-articulare.
In aceste momente doar reducerea drastica a efortului fizic (stat in picioare, mers pe jos) va poate fi utila.
Din pacate nu cunosc nici un ortoped in nordul tarii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
22-05-2012, ora 15:21
Ioanademi
Nu este medic/terapeut
Ioanademi
MUltumesc mult
Cum deceleaza ortopedul intre cele doua afectiuni?
Pe baza de consult clinic sau reomandand alte investigatii?

Ioana Bercu
0
22-05-2012, ora 15:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Leziunea de menisc se diagnosticheaza 100% clinic, iar gonartroza 95% clinic si 5% radiologic (radiografii simple).
La varsta D-voastra, greutatea exagerata mentinuta pe durata mai multor ani inseamna categoric gonartroza (distrugerea cartilajului articular).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
22-05-2012, ora 15:37
Ioanademi
Nu este medic/terapeut
Ioanademi
Multumesc
Ioana Bercu
0
22-05-2012, ora 18:17
Ioanademi
Nu este medic/terapeut
Ioanademi
Va rog inca un raspuns:
Ce parere aveti de solutiile vascoelastice care se injecteaza in genunchi?
Multumesc
Ioana Bercu
0
22-05-2012, ora 19:43
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Eu personal sunt total impotriva.
Sunt foarte scumpe, controversate si au un efect extrem de neplacut: prin confortul temporar (cateva luni) va creeaza impresia ca puteti continua in regimul actual de greutate si efort fizic, ceea ce este profund fals.
Nu puteti evita sub nici o forma scaderea ponderala si reducerea efortului fizic.

Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
23-05-2012, ora 11:07
Ioanademi
Nu este medic/terapeut
Ioanademi
Multumesc mult
0
28-05-2012, ora 13:23
Ioanademi
Nu este medic/terapeut
Ioanademi
Stimate dle doctor

Cu mentiunea ca am retinut recomandarile de mai sus si parerea dvs referitoare la interpretarea scrisa a unui RMN, sper ca totusi aveti o recomandare in plus:

"- in secventele utilizate la momentul actual se vizualizeaza
- corn posterior menisc intern zona lineara cu semnal discret crescut cu tangenta la suprafata interna meniscala cu aspect de leziune minima meniscala std I-II
- corn posterior menisc extern- leziune meniscala stdI cu substrat degeneratic
- platou tibial intern cu semnal scazut in secventele in ponderatie T2 si T1, fara edem osos subcondral cu integritatea cartilajului articula cu aspect ce pledeaza pentru fenomene de osteocondrita la debut
- ligament incrucisat anterior cu minima modificare de semnal in 1/3 inferioara, edematoas, fara intreruperi fibrilare
- ligament incrucisat posterior si colaterale fara modificari de semnal
- efilarea spinelor tibiale
- reducerea cu pastrarea continuitatii capsulei articulare
- fara edem osos, fara revarsat fluid"

Sau va pot transmite RMN-ul?

Multumesc
Ioana Bercu
0
28-05-2012, ora 15:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Rezultatul RMN nu schimba cu absolut nimic din cele discutate anterior: nu se impune nici o interventie chirurgicala (aceasta ar fi fost, teoretic, justificarea practicarii RMN-ului).
Nu puteti evita sub nici o forma scaderea ponderala si reducerea efortului fizic.

Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
28-05-2012, ora 20:15
Ioanademi
Nu este medic/terapeut
Ioanademi
Multumesc mult
0
29-05-2012, ora 15:43
pansea1
Nu este medic/terapeut
pansea1
Buna ziua,
Ma numesc Sanda si am 55 ani, 1.68 m inaltime, 58 kg.
In luna februarie 2011, dintr-o neatentie am cazut pe scari.
M-am lovit la genunchi si umar. Dupa circa o saptamana durerile au disparut. Au reaparut dupa cca 45 zile. M-am dus la Sp. de Urgenta si mi s-a spus ca nu am fractura, ca probabil este o entorsa (la glezna) si sa fac cat mai putina miscare, sa nu solicit piciorul, s.a.m.d. La 3 luni de la incident, pe 3 mai 2011, abia mai mergeam, m-am dus la Spitalul Colentina (spre nenorocul meu am nimerit la dr. Robert Burlacu) si mi-a pus glezna in ghips 3 saptamani. Cand am scos ghipsul ma durea genunchiul si nu puteam calca in picior. Am facut recuperare 10 sedinte, dar nu a fost nici o imbunatatire. Eram mai rau ca inainte sa-mi puna piciorul in ghips. Stimatul doctor credea ca vreau sa stau in concediu medical si nu credea cand ii spuneam ca am dureri f. mari la genunchi.
Am inceput serviciul si am solicitat foarte tare glezna. Pe 3 august m-am operat de gonartroza si fisura de menisc la Spitalul Foisor. Dupa operatie mergeam in 2 carje. Am facut 3 saptamani gimnastica la Sp. Foisor. Starea mea era total nesatisfacatoare. Am plecat la recuperare la Poiana Campina unde mi s-a spus ca am facut sindromul SNDA sau cam asa ceva. Am facut recuperare 5 luni de zile cu masaj, gimnastica si electrice. Pe 15 februarie am incetat sedintele pentru ca nu mai rezistam nici psihic nici material. Aveam oarecare imbunatatire : ma deplasam cu o carje pe afara, iar in casa fara. Din nou am inceput serviciul si acum ma doare glezna de la celalalt picior. Ce credeti ca ar trebui sa fac pentru ca simt ca nu mai rezist? Mentionez ca acum merg pe afara cu o carje. In ultimile zile am incercat cu un baston dar durerile s-au marit de nici nu mai puteam calca in picior (cel sanatos).
Va rog sa-mi dati un sfat pentru ca nu stiu ce ar trebui sa fac si unde sa ma duc.
Cu multe multumiri.
0
11-08-2012, ora 11:28
pansea1
Nu este medic/terapeut
pansea1
Revin la mesajul de mai sus.
Acum nu mai pot merge deloc. Merg in doua carje pentru ca nu mai pot calca deloc in piciorul stang.
Am facut 21 sedinte de recuperare la Felix dar nu am nici un rezultat.
Piciorul s-a umflat foarte tare si ma doare si cand nu calc in el.
Mi s-au facut toate analizele dar au iesit normale.
Nu stiu unde ar trebui sa merg ca sa mi se apliice un tratament care sa aiba si rezultate.
Cu tot respectul cuvenit va rog domnule doctor sa-mi dati un sfat.
Cu stima.
0
13-08-2012, ora 12:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Situatia este destul de delicata, insa este cert ca ati exagerat cu recuperarea, determinand aparitia sindromului complex regional dureros ("" algo-neuro-distrofie"").
Trebuie sa apelati la o echipa multi-disciplinara (anestezist-ortoped-kinetoterapeut-psiholog) cu experienta in tratamentul acestui tip de sindrom.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
16-08-2012, ora 18:38
pansea1
Nu este medic/terapeut
pansea1
Stimate domnule doctor,
Am fost la kinetoterapeut, ortoped si reumatolog.
Nu am fost la anestezist pentru ca nu am gasit nici o legatura cu suferinta pe care o am, iar la psiholog nu am fost pentru ca am o stare psihica foarte buna in ciuda problemelor pe care le am si a timpului destul de lung care a trecut. Dar daca trebuie ma voi duce.
Daca puteti sa-mi recumandati niste medici cu experienta in tratarea bolii pe care o am v-as fi recunoscatoare. Va rog sa ma indrumati unde ar trebui sa ma mai duc.
Cu multe multumiri pentru raspunsul dat,
Cu respect.
0
17-08-2012, ora 09:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Se pare ca ati cam exagerat cu 'recuperarea', si orice sedinta suplimentara poate agrava starea actuala.
Exista un domeniu gestionat de catre colegii anestezisti, si anume "gestionarea durerii", mai ales a durerii cronice, cum este cazul sindromului complex regional dureros (" algo-neuro-distrofie"). Colegii anestezisti au, astfel, mai multe paliere de actiune, iar colaborarea cu psihologul este esentiala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
20-08-2012, ora 20:24
pansea1
Nu este medic/terapeut
pansea1
Stimate domnule doctor,
Va multumesc pentru raspunsurile date.
Cu stima.
0
28-10-2020, ora 18:27
Urlan
Nu este medic/terapeut
Urlan
Buna ziua. În luna august am căzut în genunchiul stang și de atunci câteodată simt o durere surda iar atunci când ma ating de o suprafață tare sau stau în genunchi simt parca ma elecrocuteaza ceva insuportabil sau dacă ma frec. Ce este si ce pot face?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.